Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai – ar tai tinkamas būdas kovoti su šventiniu stresu?

2024 m. gruodžio 18 d. 11:39
Socialiniuose tinkluose jau netrukus sumirgės tobulo šventinio gyvenimo vaizdai: dailiai supakuotos dovanos, gausūs stalai ir laimingi artimieji. Tačiau už šios paveikslo pusės neretai slepiasi kita realybė – nuovargis, stresas, o kartais ir liūdesys, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Daugiau nuotraukų (1)
Kai šventės tampa išbandymu
Tyrimai atskleidžia, kad mobilieji žaidimai tampa ne tik smagia pramoga, bet ir efektyviu būdu atsipalaiduoti bei sumažinti stresą šventiniu laikotarpiu. Siekdama geriau suprasti vartotojų įpročius švenčių metu, šių metų spalio mėnesį vaizdo žaidimų programinės įrangos kūrimo bendrovė „Unity Programmatic Solutions“ atliko apklausą, kurioje dalyvavo 4 094 suaugę JAV gyventojai (18 m. ir vyresni). Rezultatai parodė, kad net 44 proc. respondentų mobilieji žaidimai padeda įveikti šventinę įtampą.
„Jei esi vienišas, šventės tau primins, kad neturi su kuo dalintis stalu. Jei santykiai su šeima komplikuoti, šventės gali tapti erdve, kurioje iškyla seni konfliktai ar nuoskaudos. O jei tau sunku su finansais, tas amžinas spaudimas pirkti dovanas ir kurti šventinę atmosferą gali tapti tikru emociniu spaudimu“, – komentuoja psichologė Ugnė Juodytė.
„Nordcurrent“ rinkodaros vadovė Ada Mockutė-Jaime pasakoja, kad žaidėjų skaičius šventiniu laikotarpiu padidėja vidutiniškai 45 proc., tačiau pastebima ir tai, kad vidutinis žaidimo laikas išlieka stabilus. „Tai reiškia, kad lojalūs žaidėjai šventiniu laikotarpiu žaidžia dažniau, tačiau trumpesniais intervalais. Todėl bendra žaidimams skiriama trukmė išlieka nepakitusi“, – pasakoja vadovė.
Pasak A. Mockutės-Jaime, tai galima paaiškinti keliais veiksniais. „Švenčių metu žmonės turi daugiau laisvo laiko, tačiau tuo pačiu susiduria su daugybe kitų veiklų – nuo šeimos susitikimų iki pasiruošimo šventėms. Žaidimai šiuo laikotarpiu dažniausiai tampa trumpomis poilsio akimirkomis tarp kitų šventinių užsiėmimų. Be to, šventinės akcijos ar teminiai atnaujinimai juose pritraukia ne tik nuolatinius žaidėjus, bet ir naujus ar sugrįžtančius vartotojus, kurie nori išbandyti ar prisiminti žaidimą“, – dalinasi rinkodaros vadovė.
Kaip pabėgti nuo šventinio šurmulio?
Šventės ne visada teikia tik džiaugsmą – kartais jos gali kelti stresą ar nuovargį, o noras „pabėgti nuo stalo“ tampa visiškai natūraliu poreikiu. Tačiau toks „pabėgimas“ nereiškia dramatiško atsisakymo dalyvauti šeimos gyvenime – tai gali būti paprastas atsitraukimas į veiklą, kuri leidžia atsipalaiduoti ir atgauti pusiausvyrą.
Vienas populiarių būdų – pasivaikščiojimas gamtoje. „Net trumpas pasivaikščiojimas parke ar miške gali „perkrauti“ mintis, padėti sumažinti stresą ir sugrįžti su nauja energija“, – teigia psichologė. Pasak jos, taip pat padeda užsiėmimai, kurie leidžia „pasislėpti“ viduje, bet tuo pačiu metu įtraukia: „Gal tai knyga, kuriai ilgai neturėjote laiko, arba filmas, kuris jau seniai laukia jūsų dėmesio. Galbūt tai meditacija ar kvėpavimo pratimai, kurie padeda susigrąžinti vidinę ramybę. Kitaip tariant, veikla, kuri grąžina jus į dabartį ir leidžia „atsijungti“ nuo to, kas aplinkui kelia įtampą“, – pasakoja U. Juodytė.
Vis labiau populiarėja ir kompiuteriniai žaidimai kaip atsipalaidavimo priemonė. „Atsakingai ir ribotai juos įtraukus į savo rutiną, žaidimai gali tapti savotiška poilsio zona. Jie leidžia trumpam pabėgti nuo realybės ir pasinerti į įtraukiančią veiklą. Tačiau svarbu rasti pusiausvyrą – skirti žaidimams tiek laiko, kad jie netaptų izoliacijos ar emocinio nuovargio priežastimi“, – pabrėžia psichologė.
Žaidimų tendencijos per šventes: ką sako skaičiai?
Šių metų šventinio laikotarpio tendencijos rodo, kad mobilieji žaidimai tampa vis populiaresne atsipalaidavimo priemone. Net 33 proc. Z kartos, 44 proc. Tūkstantmečio kartos, 46 proc. X kartos ir 37 proc. „Baby Boomers“ karta planuoja žaisti daugiau nei 3 valandas per dieną šventiniu laikotarpiu. Šie skaičiai aiškiai parodo, kad mobilieji žaidimai tampa svarbia atsipalaidavimo priemone šventinio šurmulio metu, padedančia sumažinti stresą ir trumpam pabėgti nuo šventinio tempo. Įdomu ir tai, kad ir vyresnės kartos mėgaujasi žaidimais.
A. Mockutė-Jaime sako, kad populiariausi tie žaidimai, kurie suteikia teigiamų emocijų, yra lengvai prieinami ir nereikalauja ilgos mokymosi kreivės. Taip pat populiarūs žaidimai, kurie siūlo šventinius atnaujinimus – kalėdinius teminius lygius, užduotis ar iššūkius.
„Galima daryti išvadą, kad šventiniu laikotarpiu žaidimai ne vienam tampa kasdienės rutinos dalimi ir atlieka dvi pagrindines funkcijas – poilsio ir socialinę. Žaidėjai dažnai renkasi žaidimus, kuriuos gali žaisti kartu su šeima ar draugais – bendravimo elementas tikrai labai svarbus. O būdami lengvai prieinami, žaidimai leidžia pailsėti ar tiesiog smagiai praleisti laiką bet kur – tiek namuose, tiek kelionėse“, – apibendrina A. Mockutė-Jaime.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.