Kunigas Arūnas Peškaitis OFM portalui Lrytas paaiškino: Advento penktadieniais katalikai turi pasninkauti. Tačiau šiuo atžvilgiu Advento laikas nėra išskirtinis, mat pasninkas yra privalomas visais metų penktadieniais.
„Visi penktadieniai yra pasninko penktadieniai. Ir Gavėnios, ir Advento, ir visi kiti. Advento penktadieniai – ne išskirtiniai.
Tik kartais pasninkas suprantamas labai keistai: pavyzdžiui, jeigu aš valgau lašišą, tai pasninkauju. Tai ne pasninkas.
Pasninkas yra tada, kai aš kažko atsisakau iš maisto produktų, kurie yra brangūs, tam, kad galėčiau skirti pinigus geriems darbams. Arba kai meldžiuosi su kokia nors intencija ir kažko atsisakau. O ne kai sumoku dar brangiau, kad „papasninkaučiau“, – aiškino A.Peškaitis.
Taigi, pasninko idėją kur kas labiau atitiks pigios šlapios dešros, o ne jūros gėrybių kokteilio valgymas.
„Reikia suprasti, kad pasninkas yra ne kažkokia dieta. Pasninkas yra maldos būdas, tai sena Bažnyčios tradicija“, – sakė kunigas.
Vaikai, ligoniai, sergantys lėtinėmis ligomis, seni žmonės nuo pasninko atleidžiami. „Jie gali pasninkauti kitokiu būdu, atsisakydami kažko, pasišvęsdami maldai. Pasninkas nėra kaip kažkoks receptas, kuris surašytas ir jo reikia laikytis“, – sakė A.Peškaitis.
Ar labai didelė nuodėmė nesilaikyti pasninko? Pasak kunigo, kai kuriais atvejais priekabiai jo laikytis būtų net didesnė nuodėmė, nei nesilaikyti: „Pirmiausia reikia žiūrėti į priežastis. Pavyzdžiui, žmogus atėjo į svečius, ir jam patiekė tą produktą. Jeigu jis reikalaus, kad jam pakeptų pagal specialų meniu, čia jis nuodėmę padarys.
Bet jeigu žmogus tiesiog nekreipia į tą pasninką jokio dėmesio – čia jau būtų nuodėmė. Bet tai nėra kažkokia labai sunki nuodėmė, kuri užtrauktų siaubingas bausmes.“
Pasak A.Peškaičio, per Adventą apskritai ne maistas svarbiausia, o nusiteikimas. „Advente žmonės kviečiami ieškoti ramybės, pasitikėjimo Dievu, kuris ateina į mus Kristuje ir kurio gimimo mes laukiame. Ir tai yra džiugus laukimas, skirtingai nuo Gavėnios, kurią lydi dykumos įvaizdis, tai kančios laikas, po kurios laukia prisikėlimas – krikščionims visgi Velykos, ne Kalėdos, yra didžiausia metų šventė.
Per Adventą patariama susikoncentruoti į džiugų laukimą, mąstyti, melstis galvojant apie tai, kad Jėzus ateis pas mus.
Nėra su Adventu susijusių kokių ypatingų, baisių draudimų. Žinoma, reikėtų vengti triukšmingų pasilinksminimų. Bet jeigu žmogus tikintis, jis to nedarys“, – sakė A.Peškaitis. Taigi, jeigu esate krikščionis ir jūsų gimtadienis – gruodžio viduryje, visai nereiškia, kad jūs negalite jo švęsti. „Bet juk nebūtina per tą gimtadienį daryti karnavalą“, – paaiškino kunigas.
Ar į pasninko rekomendacijas įeina alkoholio atsisakymas? A.Peškaitis atsako: neįeina. „Svarbiausia – saikas. Alkoholio atsisakymas neįeina į jokias bendras rekomendacijas, bet saiko reikalavimas visada yra.
Jeigu žmogus jaučia, kad jis mėgsta kiekvieną dieną išgerti alaus, jeigu per Adventą nuo to susilaikytų, tai būtų labai gerai“, – paaiškino kunigas.