Kaip išvengti skyrybų susilaukus vaiko: miego trūkumo iššūkiai ir sprendimai

2024 m. gruodžio 4 d. 11:08
Vaikelio atėjimas tampa dideliu, kartais sunkiai įveikiamu iššūkiu. Naujas šeimos narys įžengia savimi nešdamas nemenkus pokyčius buityje, bendravime ir netgi miego aspekte. Statistika liudija apie šiuo laikotarpiu padidėjusią skyrybų riziką. Kokia tikroji situacija bei ką kalba tyrimų duomenys detalizuoja gero miego ekspertė Sigita Žilinskienė, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Daugiau nuotraukų (2)
Ką kalba statistika?
„Taigi statistika byloja – naujagimių tėvai praranda iki 6 mėnesių miego per pirmuosius dvejus metus po kūdikio gimimo. 80 proc. tėvų teigia, jog vaikelio miego įpročiai paveikia jų pačių miego kokybę. 67 proc. sako dėl miego trūkumo sunkiau susitvarkantys su kasdienėmis užduotimis. 20–30 proc. mamų, susilaukusių pirmagimių, užklumpa pogimdyvinė depresija.
Nuo 60 iki 70 proc. porų patiria santykių problemas. Ir pirmaisiais metais po kūdikio gimimo tam didelę įtaką turi miego trūkumas. Kitas tyrimas detalizuoja šią situaciją. 35 proc. tėvų kalba apie santykių su partneriu prastėjimą dėl nuolatinių kūdikio prabudimų.
Taip pat statistika nurodo, jog 1 iš 5 porų išsiskiria per pirmuosius 5 metus po vaiko gimimo. Viena to priežasčių tampa tas pats miego trūkumas bei vis didėjanti įtampa. Miego trūkumas taipogi sumažina gebėjimą spręsti konfliktus. Pavargę žmonės linkę greičiau prarasti kantrybę, sunkiau susikaupti, valdyti emocijas. Tai tampa labai rimta problema,“ – detalizuoja ekspertė S. Žilinskienė dėstydama įvairių tyrimų rezultatus.
Miego svarba žmogaus gyvenime. Kokie gero miego privalumai?
Vėl pradėkime nuo statistikos. Juk skaičiai geriausiai atspindi esančią situaciją. O duomenys byloja, jog 35 proc. suaugusiųjų miega mažiau nei 7 valandas per naktį. Tai didina tiek įtampą santykiuose, tiek konfliktų dažnį. Miegantiesiems mažiau nei 6 valandas gresia 48 proc. didesnė tikimybė susisirgti širdies ligomis, 15 proc. patirti insultą, 55 proc. nutukti.
Mąstote, kokia gi toji šių dviejų faktorių sąsaja? „Kai blogai išsimiegama, ryte norisi nesveiko, saldaus maisto. Toks poreikis kyla iš būtinybės gauti energijos. Taip suvartojama daug cukraus. Taigi nuo miego kokybės sveikatos būsena priklauso tiesiogiai. Tai turi įtakos netgi tokių ligų kaip Alzhaimeris ar vėžiniai susirgimai atsiradimui,“ – žiniomis dalijasi gero miego specialistė.
Miego trūkumas veikia žmogaus gebėjimą susikoncentruoti. Tad miegantieji mažiau nei 6 valandas gali 70 proc. dažniau patirti nelaimingus atsitikimus darbe. Būtent todėl labai svarbu kontroliuoti darbo valandų kiekį.
Mažiau nei rekomenduojamą 8–10 valandų kiekį miegantį paauglį, o taip elgiasi 70 proc. jų, tai taipogi veikia neigiamai. Visa tai pasireiškia prastesnių rezultatų pasiekimu, elgsenos pokyčiais, kylančiais konfliktais.
„Net ir sergant vienomis ar kitomis ligomis, pakoregavus miego įpročius, galima sušvelninti ar netgi išspręsti kilusią problemą. Pailsėjęs, atsigavęs organizmas lengviau susitvarko su tuo, kas jį puola, yra pajėgus išsivalyti susikaupusius toksinus, regeneruoti visą kūną. O štai keturias naktis labai prastai miegojęs arba išvis nemiegojęs, jau turėtų būti laikomas pavojingu, kadangi tuomet žmogus tampa visiškai neprognozuojamas.
Miego metu vyksta labai daug įvairių procesų. Pavyzdžiui, dienos metu surenkama įvairi informacija, naktį ji paskirstoma, kad būtų tinkamai panaudota. Neišmiegojus pakankamai tai neįvyksta. Todėl ir girdime tokias studentų kalbas: „Visą naktį mokiausi, ryte nieko nebeprisimenu.“ O štai tinkamai pakoregavus miego įpročius rezultatai džiuginantys,“ – atkreipia dėmesį į miego svarbą S. Žilinskienė.
Tėčio vaidmens reikšmė
„Vaiko auginimas tikrai nėra vien mamos reikalas, būtina įtraukti ir tėtį, neatstumti jo,“ – pabrėžia ekspertė, – „ieškokit informacijos, bandykit atrasti būdus, kurie pagelbėtų tiek jūsų vaikui, tiek jums patiems. Labai svarbu prisiimti atsakomybę.
Jeigu tėtis atstumiamas, juo nepasitikima, jo kaip tėčio, kaip vyro autoritetas ima stipriai kristi. Reikia suprasti, kad svarbu tėčiui pagelbėti: visiems apsikabinti, dalytis meile, dėmesiu. Tuomet ir pats vyras bus linkęs įsitraukti į šį procesą. Labai reikšminga kalbėtis, aptarti susiklosčiusią situaciją, išsakyti, ką aš jaučiu, kaip jaučiuosi vienu ar kitu aspektu. Tiesiog būtina prašyti pagalbos.
Ir tėčiai tikrai rūpinasi. Esu susidūrusi su begale tokių pavyzdžių, kai būtent jie kreipiasi norėdami padėti žmonai ar ją susigrąžinti, išsaugoti santykius.“
Kaip atrasti tinkamus sprendimus?
„Informacijos apie galimus sprendimus tikrai yra labai daug. Vis dėlto ne visoms šeimos pavyksta ją apdoroti tinkamai. Juk jau po kelių bemiegių naktų, kognityvinės mūsų funkcijos ima trikti. Statistika nurodo, kad 98 proc. šeimų, kurios naudojosi profesionalia pagalba, taip pat ir įvairiais miego mokymais, rastais internete, praneša apie pagerėjusį ne tik vaikų miegą bei mažesnį stresą namuose, bet ir atgyjančius santykius (kai vaikams miegant, skiriama pakankamai laiko savo partneriui). Pačios miego programos ne tik pagerina vaiko miego kokybę. Jas taikant tėvų streso lygis sumažėja apie 70 proc. Taip išvengiama santykių problemų, suartėja šeima.
Labai svarbu neprarasti laiko leidžiamo drauge. Atraskit tą žmogų, kuriuo išties pasitikėtumėt (ar tai būtų močiutė, teta, draugė, o gal auklė). Atsisakykite savų įsitikinimų: kaip aš paprašysiu pagalbos; ką pagalvos kiti; būtinai reikia su viskuo susidoroti pačiai. Perlipkite per savo gėdos ar kaltės jausmus. Nustokit sau kenkti. Priimkite pagalbą.
Praleiskite bent valandą drauge – išeikit pavakarieniauti, pasivaikščioti susikibę už rankų. Puoselėkite savus santykius. Toji valanda nieko nesugriaus, o pagalbininkas tikrai gebės tinkamai pasirūpinti jūsų mažyliu.
O štai, kai jūs grįšite atsikvėpę, dovanoję viens kitam dėmesį ir švelnumą, grįšite pas vaikelį visai kitokie. Būsite ramesni, atgavę daugiau pusiausvyros. O kaip sakoma, rami mama – rami šeima ir miegas daug geresnis,“ – patarimais dalijasi gero miego ekspertė.
Tad nepraraskite vilties! Visuomet yra išeitis. Svarbu nepasiduoti ir tikrai rasite sau tinkamą pagalbos būdą

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.