Neretai šie skausmo persmelkti klausimai tampa tarsi nepakeliama našta. Kiekvienas skirtingai išgyvename šį laiką – pradedant šoko būsena, neigimu, pykčiu, kaltinimais iki mirties fakto priėmimo, susitaikymo.
Netekties akimirkomis ypač svarbu leisti sau išgyventi visas emocijas ir suprasti, kad tai tikrai nėra silpnumo ženklas, atvirkščiai – tai žmogiška, natūrali reakcija į gilius jausmus ir pagalba sau.
Palydėjimo partnerio pasirinkimas
Laiką po netekties gali apsunkinti ne tik emociniai iššūkiai, bet ir organizaciniai klausimai. Profesionaliai suplanuotos laidotuvės padeda artimiesiems lengviau susikoncentruoti į gedėjimo procesą ir mintis sutelkti į paskutinį atsisveikinimą. Čia labai svarbus tampa laidotuvių organizavimo įmonės, kaip palydėjimo partnerio, pasirinkimas.
Pasak vienos pirmųjų laidojimo paslaugas pradėjusių teikti įmonių Kaune „Rimtis“ atstovų, žmogiška atjauta, nuoširdumas, empatija, įsiklausymas į kiekvieno kliento poreikius ir jų išpildymas, atida detalėms – tai svarbiausi dalykai palydėjimo procese.
„Pastebime, kad klientų lojalumas šioje jautrioje veikloje yra ypač didelis ir perimamas iš kartos į kartą, perduodamas iš lūpų į lūpas: ištiesėme pagalbos ranką seneliams, tėvams, šiandien ateina užaugę vaikai, draugai lydi draugus, kaimynai – kaimynus.
Išpildome skirtingų kartų ir skirtingus požiūrius turinčių klientų pageidavimus. Teikiame emocinės paramos konsultacijas netekties metu ar po laidotuvių. Mums rūpi kiekvienas“, – „Lietuvos rytui“ sakė laidojimo namų „Rimtis“ klientų patirties valdymo vadovė Rasa Kaciucevičienė.
Svarbiausia – dėmesys ir rūpestis
Anot palydėjimo namų „Rimtis“ atstovų, šiandien klientai turi didelį atsisveikinimo su brangiu žmogumi vietų pasirinkimą, t.y. gali rinktis skirtingo dydžio modernias atsisveikinimo sales Žemuosiuose Šančiuose, ant Nemuno kranto, namų jaukumą primenančias atnaujintas sales Panemunėje ar atsisveikinti su kremuotais artimojo palaikais bažnyčioje, savo sodyboje ar kitoje jiems ar velioniui brangioje vietoje.
Tačiau svarbiausia renkantis atsisveikinimo salę yra žinojimas, kad nebūsi paliktas vienas: už tave bus pagalvota, laiku paklausta, pastebėta ir viskuo pasirūpinta.
Tylus buvimas šalia, kai to labiausiai reikia, asmeninis dėmesingumas, nepriekaištinga salių aplinka ir šalia esanti Nemuno tėkmė yra tai, kas išskiria „Rimtį“ iš kitų.
Tradicijų pokyčiai ir tvarumas
Jau kurį laiką pasikeitusios laidotuvių tradicijos šviesina bendrą netekties foną. Atsiradus palaikų kremavimui atsisveikinimas su artimuoju kuria lengvesnę emocinę būseną ir kartu dažnai sprendžia šeimos kapavietėje turimos vietos problemas. Vis dėlto svarbiausia čia yra paties velionio išsakyta valia ar, jei ji nebuvo pareikšta, artimųjų sprendimas.
Ypač daug dėmesio skiriama tvariam atsisveikinimui, kai prieš kremaciją velionio kūnas yra aprengiamas natūralaus audinio drabužiais ar įvyniojamas į drobulę. Žmogus gali būti kremuojamas specialiai kremacijai skirtuose mediniuose karstuose, kurie yra nelakuoti, be plastikinių detalių. Po kremacijos palaikai pilami į ekologišką urną, kuri laidojama kapuose į žemę. Laidotuvėse jau kurį laiką atsisakoma didelių vainikų, stengiamasi apsiriboti mažesnėmis gėlių kompozicijomis.
Lengva, subtili gėlių kompozicija tampa visos šeimos atsisveikinimo žiedais, o pagarbą išreikšti atėjusiųjų rankose dažniausiai matome du baltus gėlės žiedus ir užuojautos voką artimiesiems. Kiekviena detalė čia kruopščiai suderinama su šeimos pageidavimais, kad atsisveikinimas būtų prasmingas ir pagarbus.
„Atsisveikinimas prieš kremaciją yra svarbus daugeliui artimųjų, todėl visada jį rekomenduojame. Tai dažnai padeda emociškai susitaikyti su netektimi, nurimti ir gali būti reikšminga gedėjimo proceso dalis. Vis dėlto kai kuriems klientams toks atsisveikinimas gali būti pernelyg sunkus, emociškai sekinantis, todėl svarbu leisti kiekvienam pasirinkti ir gerbti jo pasirinkimą“, – sakė R.Kaciucevičienė.
Personalizuotas atsisveikinimas
„Rimties“ atstovai įsitikinę, kad kiekvieno žmogaus gyvenimas yra unikalus, todėl ir atsisveikinimo ceremonija turėtų atspindėti jo asmenybę, pomėgius bei gyvenimo būdą. Ji organizuojama taip, kad būtų artima velioniui.
Įprastai tai papildomų išlaidų nereikalaujantys pasirinkimai: mėgstama gėlė ar spalva, mėgstama muzika, puošnumas ar paprastumas renkantis laidojimui reikalingus drabužius, karstą ar urną. Galbūt tai asmeninis daiktas, knyga, krepšinio kamuolys ar unikalus bedažio lyginimo įrankis, kuriam buvo paskirtas visas gyvenimas.
„Tokiu būdu visa tai, kas buvo brangu ir svarbu velioniui, tarsi įprasminama dabarties momente. Dažnas laidotuvių dalyvis yra ir velionio šeimos augintinis, kuris kartu su artimaisiais ištikimai dalyvauja paskutiniame atsisveikinime“, – sakė „Rimties“ atstovė.
Per ilgus veikos metus daugeliui šeimų „Rimties“ komanda tapo profesionaliu ir patikimu palydėjimo partneriu, galinčiu suteikti ne tik profesionalią pagalbą, bet ir žmogišką užuojautą bei emocinį palaikymą netekties metu.
KVIEČIAME
Lapkričio 4 d. 18 val. vyks nuotolinis seminaras „Gyvenimas po netekties: kaip gyventi toliau?“, kurį ves psichologė Giedrė Milkevičė. Seminaras yra nemokamas, būtina išankstinė registracija info@rimtis.lt