Kaip nustatyti savo psichologinę brandą? Sužinokite, kokiame lygmenyje esate jūs

2024 m. spalio 29 d. 12:26
Viktorija Leontjeva
Psichologinė branda – tai procesas, kuris vystosi per visą gyvenimą, ir kiekvienas amžiaus tarpsnis turi savo specifines savybes, kurios atspindi žmogaus psichinę ir emocinę raidą.
Daugiau nuotraukų (1)
Brandos lygmenys skiriasi ne tik amžiumi, bet ir požiūriu į pasaulį, aplinkinius žmones bei savęs suvokimu. Panagrinėkime psichologinę brandą per šiuos gyvenimo etapus.
1. Vaiko lygmuo: emocinis impulsyvumas ir savanaudiškumas
Vaikystėje pagrindinis dėmesys skiriamas saviems poreikiams. Vaikas dažniausiai veikia pagal savo emocijas ir akimirkos impulsus, be gilesnio situacijos supratimo ar analizės. Jis siekia tuoj pat gauti tai, ko nori, o jei nepavyksta, gali reaguoti stipriai – verksmu ar isterijomis. Tokiu metu nėra išvystyto gebėjimo laukti, suprasti kitų poreikius ar analizuoti situaciją per kitų žmonių perspektyvą.
Pavyzdžiui, kai vaikas nori žaislo, jam nėra svarbu, ar tas žaislas šiuo metu yra prieinamas. Jis gali negalvoti apie ilgalaikes pasekmes, o tiesiog siekia patenkinti savo norą čia ir dabar. Tai tipiškas emocinio nebrandumo požymis, kai žmogus veikia pagal savo akimirkos jausmus, nesugebėdamas įvertinti realios situacijos.
2. Paauglio lygmuo: maištas ir savos tiesos primetimas
Paauglystėje kyla noras maištauti prieš esamas taisykles ir normas. Paauglys dažnai jaučiasi esantis teisus ir siekia primesti savo nuomonę kitiems. Šiame amžiuje formuojasi asmenybė, o tai skatina norą išsiskirti, įrodyti savo unikalumą, bet kartu ir kontroliuoti kitų žmonių požiūrius.
Paauglyje dažnai pasireiškia stiprus polinkis diskutuoti ir kovoti už savo nuomonę. Jeigu kažkieno nuomonė nesutampa su paauglio įsitikinimais, jis stengiasi ją pakeisti arba išreikšti nepasitenkinimą. Daugeliui paauglių sunku priimti, kad kiti žmonės gali galvoti kitaip, o jų noras būti pripažintiems ir įrodyti savo tiesą dažnai veda į konfliktus.
3. Jaunuolio lygmuo: idealizmas be veiksmų
Jaunystėje atsiranda stiprus idealizmas ir didelės svajonės apie ateitį. Jaunuoliai daug fantazuoja apie geresnį gyvenimą, pasiekimus ir laimėjimus, tačiau dažnai pritrūksta realių ir konkrečių veiksmų siekti šių tikslų. Jie gali turėti didelių lūkesčių, tačiau kartais stokoti praktinių įgūdžių, reikalingų šiems lūkesčiams įgyvendinti.
Šiame etape branda pasireiškia gebėjimu atskirti svajones nuo realybės ir imtis veiksmų siekiant norimų rezultatų. Jaunuoliai dažnai susiduria su nusivylimu, kai realybė nesutampa su jų idealizuotais vaizdiniais. Šioje stadijoje svarbu mokytis ne tik svajoti, bet ir veikti, kad būtų pasiektos išsvajotos aukštumos.
4. Suaugusiojo lygmuo: sąmoningumas ir stabilumas
Suaugusiojo gyvenime atsiranda sąmoningumas ir priėmimas. Tai lygmuo, kuriame žmogus ne tik supranta save, bet ir kitus. Suaugęs žmogus leidžia kitiems būti savimi, supranta, kad visi turi savo nuomonę, kuri ne visada turi sutapti su jo paties įsitikinimais. Suaugęs žmogus gali atsiriboti nuo nuolatinio noro įrodyti savo teisumą ir pasirenka ramybę bei stabilumą, kurie tampa svarbesni nei konfliktai ar nuolatinės diskusijos.
Šiame etape svarbus tampa ne tik išorinis stabilumas, bet ir vidinė harmonija. Suaugęs žmogus supranta, kad gyvenime būtini kompromisai, nuolatinis asmeninis augimas ir atsakomybė už savo veiksmus. Jis jaučia ryšį tarp žodžių ir veiksmų, o svarbiausia – suvokia, kad rezultatai kyla iš pastangų ir nuoseklaus darbo.
Psichologinės brandos požymiai
Psichologinė branda neapsiriboja vien amžiumi – tai nuolatinis mokymasis, kuris priklauso nuo mūsų gyvenimo patirties ir vidinio darbo. Branda pasireiškia per šiuos aspektus:
Gebėjimas valdyti emocijas
Branda reiškia, kad sugebame suprasti ir valdyti savo emocijas, o ne leisti joms valdyti mus. Suaugęs žmogus nepasiduoda staigiems pykčio protrūkiams ar impulsyvioms reakcijoms, jis geba apmąstyti savo jausmus ir reaguoti sąmoningai.
Kritinis mąstymas
Psichologinė branda pasireiškia gebėjimu analizuoti situacijas, atskirti emocijas nuo faktų ir priimti sprendimus, remiantis ne tik asmeniniais poreikiais, bet ir kitų žmonių.
Atsakomybė
Brandus žmogus supranta savo veiksmų pasekmes ir prisiima atsakomybę už savo sprendimus. Jis nebėga nuo atsakomybės, o atvirkščiai – suvokia, kad tik jis pats gali valdyti savo gyvenimą.
Gebėjimas priimti kitus
Psichologiškai brandus žmogus leidžia kitiems būti savimi ir nesiekia nuolat keisti kitų. Jis gerbia kitų nuomonę ir suvokia, kad visi žmonės turi teisę turėti savo požiūrį.
Psichologinė branda – tai nuolatinis procesas, kuris vystosi per įvairius gyvenimo etapus. Nuo impulsyvaus vaiko iki sąmoningo suaugusiojo – tai kelionė, kuri reikalauja nuolatinio augimo, mokymosi ir vidinės harmonijos siekimo. Tik suprasdami savo vystymosi etapus ir sąmoningai dirbdami su savimi, galime pasiekti tikrą psichologinę brandą, kuri padės kurti harmoningus santykius su savimi ir aplinkiniais.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.