Kuo užsiimti, metus gerti: 15 nemokamų veiklų, kurios padės įveikti visas pagundas

2024 m. rugsėjo 4 d. 16:57
Deivis Gvozdzinskas, www.hipnozenuoalkoholio.lt
Vienas iš pagrindinių veiksnių, laikančių žmogų priklausomybėje, yra tai, kad mūsų smegenys išsitreniruoja mus varančius laimės hormonus, ypač dopaminą, gauti lengviausiu keliu, t.y. iš tos priklausomybės ar neigiamo įpročio, kuriuo esame išmokę gauti laimę. Vieniems tai bus kofeinas, nikotinas, alkoholis, kitiems kokainas, heroinas, fentanilis, tretiems pornografija, besaikis laiko leidimas socialiniuose tinkluose ar azartiniai lošimai.
Daugiau nuotraukų (3)
Nesvarbu, kokią priklausomybę bandome nugalėti – smegenys tam priešinasi, nes laimę čia gauna greičiausiai, todėl kai galų gale nusprendžiam „GANA“, susiduriame su sunkumais ir tuštuma, kurią iki šiol užpildydavo neigiamas gyvenimo įprotis. Pabandome su ta tuštuma pagyventi keletą dienų ar, geresniu atveju, savaičių, mėnesių, kol pavargstame būti nelaimingi ar neatrandame kuo pakeisti tą atsiradusią tuštumą, todėl grįžtame tempti savo seną, sunkų, surūdijusį inkarą...
Priklausomam žmogui galutinis apsisprendimas „paslysti“ įvyksta jo galvoje, pasidavus minčiai, kad gal jau metas gauti savo dozę. Gera žinia ta, kad mums tereikia nugalėti tą akimirką, ir tą lemiamą akimirką, užuot „pasidavus“, nuveikti kažką kito, atitraukti mintis nuo blogo įpročio ir pakeisti jį geru tol, kol smegenys įpras gauti laimės hormonus iš naujų veiklų. Taigi, mums rūpi „nepaslysti“ tik vieną dieną, tik vieną akimirką! Ne taip ir daug, tiesa? Galvokime tik apie šiandieną, galvokime tik apie Dabar.
Išties ta tuštuma yra laikinas dalykas, o jei blogus dalykus paverčiame gerais – turime realų šansą nugalėti bet kokią priklausomybę. Toliau aprašiau 15 nemokamų, arba lengvai prieinamų veiklų, kurios padės tą tuštumą pakeisti, ir įtaigius motyvus, kodėl turėtumėte jomis pasinaudoti.
Šaltas dušas
Ar žinojote, kad šaltas dušas, ar, dar geriau, šalta/ledinė vonia 250–300 proc. padidina dopamino gamybą? Šis dopamino gamybos padidėjimas yra didesnis net už kokaino. Kitaip nei kokaino atveju, nėra staigaus „pakilimo“ ir „kritimo“. Šalto vandens praktika užtikrina ilgalaikį dopamino padidėjimą per tris valandas. Nustatyta, kad padidėjęs dopamino kiekis organizme išlieka iki šešių valandų po ledinės vonios / šalto dušo, o visa tai puikai ištyrusi ir aprašiusi gerai pasaulyje žinoma danų mokslininkė Susanna Søberg.
Fizinis aktyvumas
Mes visi tai žinome ir visi norėtume užsiimti sportu ar fiziniu aktyvumu, tačiau kol mūsų smegenys įpratusios laimės hormonus gauti greitesniais ir paprastesniais būdais, mums tai elementariai atrodo kaip dalykas, kuriuo užsiima „tie kiti žmonės“, nematome čia įdomumo, atidėliojame ir nerandame laiko. Kad tai pakeisti – galime pradėti nuo itin mažų žingsnelių. Galime prasibėgti 5 minutes ar padaryti 10 pritūpimų. Neprogramuokime savęs, kad tai ilgas ir alinantis darbas, o paverskime įpročiu kas dieną ar taip dažnai, kaip norisi, skirti bent 5 min. fiziniam aktyvumui.
Kvėpavimas
Vėlgi, kol mūsų gyvenimo rutina sukasi apie bloguosius įpročius – kvėpavimas gali atrodyti kaip visiška nesąmonė, neverta dėmesio. Tačiau ar žinojote, kad plaučiai yra daugiausiai mūsų kūne DMT pagaminantis organas? N,N-dimetiltriptaminas (DMT arba N,N-DMT) yra pakaitinis triptaminas, aptinkamas daugelyje augalų ir gyvūnų, įskaitant žmones, kuris yra triptamino darinys ir struktūrinis analogas. DMT ekstraktas vartojamas kaip psichodelinis narkotikas ir įvairiose kultūrose ruošiamas ritualiniais tikslais kaip enteogenas. Kitaip tariant – taip, jūs galite pakeisti savo būseną ir „apsinešti“ nežalodami savęs, o atvirkščiai. Jei sudominau, kviečiu daugiau pasidomėti DMT kvėpavimo technikomis ir jas įvaldžius paklausti savęs – kas geriau, pakvėpuoti ar „įšauti“ dozę to, kas dabar galbūt laiko nelaisvėje?
Meditacija
Gal esate tai girdėję, tačiau nuolat nustumiate arba turite klaidingą įsivaizdavimą – tačiau kaip mūsų kūnai tvirtėja, kai sportuojame, – taip mūsų protai tvirtėja, kai medituojame. Asmeniškai pats pastebėjęs pirmuosius meditacijos privalumus turėjau tik vieną klausimą – kodėl šito nemokė mokykloje? Esu įsitikinęs, kad labai daug mus supančių gyvenimo problemų ir ligų, įskaitant rimtas ligas, galima išsigydyti medituojant. Apie tai informacijos tikrai daug, todėl tiesiog pasikliaukite ir pradėkite taikyti. Vėlgi, kad nekeltume baltos vėliavos mūšiui dar neprasidėjus – nepieškime sau to kaip milžiniško ir daug laiko reikalaujančio darbo. Pradėkite nuo vienos minutės per dieną. Tačiau meditacija tikrai yra ta praktika, kurią visi rimtesni mokytojai rekomenduoja taikyti kiekvieną dieną.
Pabūti kulinaru/kulinarija
Per tuos iki kaulų čiulpų įaugusius blogus įpročius mes pamirštame tiek daug paprastų, tiesiog po nosim esančių galimybių. Viena iš jų – suraskite patiekalo, kurio dar nesate gaminę, receptą ir jį pagaminkite. Gal tą receptą patobulinsite pagal save? Gal paaiškės, kad esate geriausias pasaulyje kulinaras? Gal receptą ištobulinsite taip, kad atsidarysite savo restoraną? Viskas priklauso tik nuo jūsų pačių.
Apeiti ratą aplink gyvenvietę
Kai jau ateina tas kritinis noras, kuomet esate bepasiduodą savo priklausomybei – tiesiog išbėkite iš namų, kuriuose ta mintis slegia, ir apeikite ratą lauke. Jei gyvenate mieste – prasiblaškykite jame, jei šalia miško, užmiestyje ar kitur, nesvarbu, tiesiog apeikite ratą gryname ore. O gal dar neturite savo mėgstamo pasivaikščiojimo rato? Puiku – suraskite ir sukurkite naują. Atitraukite mintis, pailsėkite. Taip pat paaiškėjo, kad vaikščiojimas degina riebalus geriau nei bėgimas, taigi, vėl nauda sveikatai. Eidami galite sutikti kokį žmogų, pažįstamą arba ne, bet tai, kas iš tiesų daro mus laimingus, – bendravimas ir dalinimasis su kitais homo sapiens.
Kurkite, užsiimkite kūryba
O gal pasakysite, kad esate nekūrybingas žmogus? Nežinote, ką kurti, arba net esate tam negabūs? Šiame informacijos amžiuje pilna pagalbinių priemonių, kaip atrasti, kur realizuoti savo kūrybines galias, jei nieko nesugalvojate – statykite pilių miestelį iš degtukų! Be abejo, kiekvienas iš mūsų turėjo ar tebeturi senų hobių, talentų, kuriems gyvenimas nebuvo palankus išsipildyti ir t.t. – dabar puikiausias metas. Žmogus kurdamas ir tai matydamas jaučiasi itin gerai, tai yra jo prigimtinis laimę sukeliantis veiksnys.
Pasikalbėti/susitikti su draugu, artimuoju
Dažniausiai, kol žmonės būna įnikę į kokią priklausomybę, jie tampa asocialūs. Leidžia laiką vieni arba siaurame tų pačių žmonių rate ir nemato nieko naujo. Užsidaro ir ilgainiui apskritai tampa vis sunkiau užmegzti pažintis, dėl priklausomybių išsivysto kompleksai. Tačiau mes turime aibes draugų, pažįstamų, giminaičių, kurie bandydavo mums siūlyti veiklas, tačiau mes juos nurašydavome. Paskambinkime jiems. Pasiūlykime susitikti. Pradėkime pastebėti, kiek daug laimės hormonų ir gerų, tikrų įspūdžių ir naujų vėjų gyvenime įpučia geras pokalbis ar geras susitikimas. Jei neturite su kuo – naudokitės pažinčių svetainėmis ar programėlėmis, nuvykite į kokio nors sau artimo dalyko masinius susitikimus ar tiesiog į bažnyčią!
Mokytis
Dar vienas prigimtinių žmogaus užsiėmimų, kuris tikrai yra daugiausiai laimės sukeliančių veiksnių TOP penketuke, yra naujų dalykų išmokimas. Pati nuostabiausia žinia – šiais laikais mes galime išmokti beveik bet kokio dalyko ir tapti beveik bet kurios srities specialistu nemokamai. Yra aibė mokslo sričių ir užsiėmimų, kuriuos net finansuoja valstybė. Ir aš kalbu ne tik apie studijų programas universitetuose ar kolegijose. Kalbu apie tai, kad šiame informacijos amžiuje galite išmokti pačių įvairiausių dalykų, pavyzdžiui: viską nuo A iki Z apie grybus (tik todėl, kad ant nosies grybų sezonas), siūti, megzti, išgyventi gamtoje, sukurti internetinę svetainę, laivų taisymo pagrindų, geros tėvystės, sodininkystės, įvairių lygių ir rūšių inžinerijų, žodžiu... Viską, apie ką kada nors svajojome, tinkamai paieškojus galima išmokti lengviau, nei bet kada iki šiol – argi ne kvaila būtų nepasinaudoti?
Išmokti naudotis kompiuterine programa
Prieš tai esančiame punkte jau globaliai aptariau mokymosi privalumus ir kad galima išmokti kone viską, tačiau informacinių technologijų amžiuje išmokti naudotis kokia nors kompiuterine programa yra didelis privalumas, todėl nusprendžiau tai net išskirti atskiru punktu. Asmeniškai man ši nauja veikla suteikė begalę naudos, kaip pavyzdį pateiksiu vieną sėkmės istoriją, kai pradėjau savarankiškai ir nemokamai mokytis naudotis grafinio dizaino programa PhotoShop. Įsidiegiau, nes visada norėjau išmokti kurti juokingus paveikslėlius, o maždaug po dvejų metų, kaip papildomą pajamų šaltinį, jau teikiau grafinio dizaino paslaugas vienai didžiausių advokatų kontorų Lietuvoje. Kiekviena kompiuterinė programa gali rasti sritį, kurioje gali būti puikiai panaudojama ar tapti jūsų konkurenciniu pranašumu. Buhalterija, grafika, video montavimas, dirbtinio intelekto įrankiai, muzikos kūryba, 3D modeliavimas, žaidimų kūrimas ar kažkuri iš Microsoft paketų programų – galimybės nemokamai išmokti kažkurią sau artimą yra neribotos. Užimtumo tarnyboje bedarbiams galima rasti privačių įmonių organizuojamų kursų, kaip, pavyzdžiui, Code Academy, kur valstybė sumoka už tai, kad išmoktumėte naudotis kokia nors kompiuterine programa.
O gal esate senesnės kartos žmogus ar dėl kitų priežasčių turite apskritai silpnesnį kompiuterinį raštingumą? Puiku, pradėkime mokytis nuo pagrindų! Pirmyn!
Išmokti užsienio kalbos
Šis punktas vėlgi panašus į du ankstesnius, fundamentalios tiesos išlieka tos pačios, ir kartu tai viena iš priežasčių, kodėl kai kuriems žmonėms sunkiau sekasi dirbti kompiuteriu, ieškoti informacijos ir t.t. – seklios anglų kalbos žinios. O būtent ja dabar komunikuoja visas pasaulis ir būtent ja galėsite rasti daugiausia naudingos informacijos. Kita vertus, yra tiek daug įdomių ir šaunių įrankių ir programėlių kalbų mokymuisi, kad būtų nuodėmė tuo nepasinaudoti ir išmokti seniai svajotą užsienio kalbą. Žaviuosi savo mama – kaip vyresnės kartos žmogus, kuris augo rusų priespaudoje, ji neturėjo tokių galimybių kalbėti angliškai, kaip turi jaunimas, ir, sakykime, tai buvo spraga. Atradus Duolingo programėlę tiesiog taip užsikabino, kad dabar kas dieną praktikuoja, konkuruoja su kitais programėlės turėtojais ir neseniai grįžusi iš užsienio švytėte švytėjo, kad puikiai ir be klaidų susišnekėjo su skirtingų dialektų anglakalbiais situacijose, kurios, švelniai tariant, buvo neplanuotos. Užsienio kalbos mums atveria daugiau durų.
Ilgai trokšta svajonė/hobis
Kuo svajojote būti, kai buvote vaikai? Kokių pomėgių ir hobių turėjote paauglystėje? Kokių svajonių, projektų ir norų neįgyvendinote dėl to, kad bijojote, ką žmonės pagalvos, ar dėl to, kad neturėjote tinkamų sąlygų? Žengti žingsnį niekada ne vėlu. Nuvalykite seną gitarą, nupūskite dulkes nuo fortepijono, išsitraukite siūlus ir virbalus su vąšeliu ar užmeskite akį į garažą – kokie medžio drožinėjimo įrankiai liko neišmesti.
Kol žmogus priklausomas – vis didesnę jo laiko dalį užima priklausomybė, ir viskas, kas mus iš tiesų motyvuodavo, lieka antrame plane. Pakeiskime tai. Jei manote, kad neturite hobių ir svajonių, – ieškokite. Kas ieško, tas randa. Elementariai Google paieškos sistemoje įrašykite „kokių hobių galima imtis?“ O gal ant laiptinės durų kabo skelbimas išmokti gydomojo masažo ar kviečia į muzikinio instrumento būrelį? Apsidairykite aplinkui ir pasinaudokite prieš nosį esančiomis galimybėmis! O jei pradžioje bus sunku per save perlipti, prisiminkite – ten, kur baigiasi komforto zona, prasideda gyvenimas!
YouTube kanalai, tinklalaidės (podcastai)
Tiek YouTube, tiek kitose platformose galite rasti aibę įdomių žmonių, kaip ir aibę jums aktualių temų. Siūlau atrasti sau mielas pokalbių laidas ar programas, kurios plėstų akiratį, o galbūt spręstų jums aktualų klausimą. Bet kuri tema, kuri jums įdomi, aktuali, ar kitaip artima – esu beveik šimtu procentų tikras, kad galite rasti su ja susijusių kanalų, kurių klausydamiesi galimai priimsite ir kitų teisingų gyvenimo sprendimų.
Čia pasiūliau ne filmus ar serialus todėl, kad radęs sau artimų temų šaltinį ir gilindamas ten žinias, išmokdamas, praplėsdamas akiratį, jautiesi ne kvailai iššvaistęs laiką, o papildęs žinių bagažą. Be abejonės, jei tai atrodo nepatrauklu, serialo žiūrėjimas ar kompiuterinio žaidimo žaidimas visada bus mažiau žalinga ir kenksminga, nei savęs intoksikavimas kokiomis nors substancijomis.
Naujas darbas ar karjera
Galbūt vis pasvajojate apie naują darbą ar kitą poziciją darbovietėje, kurioje dirbate šiuo metu? Gal jau metų metus tokios mintys kirba galvoje, tačiau vis neišvysta dienos šviesos? Kokių įgūdžių ar kompetencijų reikalauja naujas darbas ar nauja pozicija? Gal tuos įgūdžius jau turite ir stabdo tik baimė? O gal tereikia pasikelti kvalifikaciją ranka pasiekiamu būdu, tačiau tam trūksta drąsos?
Darbas ir karjera dažniausiai sudaro bent ketvirtadalį mūsų gyvenimo. Ketvirtadalį, įskaitant miegą, šeimą, laisvalaikį ir t.t. – nemaža dalis, tiesa? Jei darbe jaučiamės blogai, tai ketvirtadalį gyvenimo mes jaučiamės blogai. Nebijokime kilti karjeroje ar rasti patrauklesnę vietą, kurią galime net pavadinti „antrais namais“.
Skaitykite knygas
Žmonės šiais laikais visai nebeskaito knygų, ir tai, ko gero, normalu – kur kas patogiau ir lengviau yra pažiūrėti televiziją ar telefonu peržvelgti tūkstančius greito siužeto video įrašų. Mes teisinamės, kad neturime laiko skaityti, bet pradėkite stebėti – kiek laiko ištirpsta prieš tai paminėtoms veikloms. Taip pat knygos skaitymas asocijuojasi su sudėtingu ir ilgu procesu, bet kaip ir su kiekvienu darbu ar veikla – sunki tik pradžia. Kad knygos skaitymas nebūtų varginančiu procesu – perskaitykite po vieną puslapį per dieną. Laikykite literatūrą tokioje vietoje, kur visada užkliūtų akis, pavyzdžiui, prie šaldytuvo ar lovos, o šių laikų duotybė – knygos audio formatu, jų galite klausyti važiuodami į darbą automobiliu. Kuris žmogus atrodo (ir, ko gero, yra) protingesnis – tas, kuris gali pasigirti, kad peržiūrėjo šimtą video, ar tas, kuris gali pasigirti, kad perskaitė knygą? Naudotų knygų pigiau galite įsigyti sena.lt tinklapyje, jei šiuo metu pinigų neturite – pasirauskite lentynose ar pasiskolinkite iš artimųjų.
Nesvarbu, nuo kurio narkotiko priklausomybę turite, o gal savęs neintoksikuojate substancijomis, tačiau turite neigiamų įpročių, kurie taip pat išskiria laimės hormonus (pavyzdžiui, mobilusis telefonas, besaikis naršymas socialiniuose tinkluose, pornografija, tinginystė ar azartiniai lošimai), turite suprasti, kad visi šie neigiami įpročiai ar priklausomybės yra apgavę mūsų protus, ir kol jie ištreniruoti laimę gauti šiuo, greičiausiu keliu – tol mes būsime jiems pavaldūs. Net jei manote, kad kol kas tai problemų nekelia – nemaža tikimybė, kad su laiku intervalai ir kiekiai didės, bet ne mažės. Todėl protingiausia būtų užbėgti įvykiams už akių ir atpažinus, kad kažkuris gyvenimo veiksnys pradeda per daug mus valdyti – nelaukti, kol pasieksime kritinį lygį (ką daro dauguma), o neleisti jam įsikeroti mūsų rutinoje ir jį nutraukti.
Visos tariamai teigiamos savybės, kurias įsivaizduojame gaunantys iš mus valdančios priklausomybės, iš tiesų slypi mumyse. Jei girti jaučiamės linksmesni, parūkę – atsipalaidavę, išgėrę kavos – energingesni – reiškia, visa tai turime savyje, tik turime išmokti tai pažadinti būdami blaivūs.
Tikiuosi, įrankiai padėsiantys užpildyti laikinai atsiradusią tuštumą, padės kelyje į laisvę, ko ir linkiu kiekvienam skaičiusiam!

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.