Šiuolaikinės kapaviečių įrengimo tendencijos: lietuviai siekia kuo didesnio patogumo

2023 m. spalio 17 d. 16:00
Prieš Vėlines lietuviai gausiai lanko artimųjų kapus, o ten keliaudami kartais pajunta sąžinės graužatį dėl to, kad visgi kapus lanko pernelyg retai ir jų vaizdas tai išduoda. Specialistė papasakojo, kokį kapaviečių įrengimą vis dažniau renkasi lietuviai, nujausdami, kad jų priežiūrai ne visuomet galės skirti pakankamai laiko ir dėmesio.
Daugiau nuotraukų (8)
Kalbėjomės su Skaiste Stoškiene, MB „Ramybės vizija“ vadove, kuri pasakojo, kad nors įmonė teikia įvairias kapų įrengimo paslaugas, bendra tendencija akivaizdi: dažniausiai dabar žmonės renkasi kapaviečių dengimą granito plokštėmis.
„Dengimas granito plokštėmis Lietuvoje plačiau paplito prieš 3–4 metus, ir jis vis dar populiarėja, iš pirmosios vietos jau išstūmęs skaldos dangą. Žmones vilioja tai, kad granitu dengtą kapą tvarkyti bus paprasta ir patogu, be to, jis atrodys tvarkingai ir estetiškai. Dažnai klientai šį būdą pasirenka net ne naujų kapaviečių įrengimui, o esamų perdarymui: galbūt jos seniau buvo dengtos skalda ar nubertos smėliuku ir apsodintos gėlėmis, bet artimieji suprato, kad taip dažnai, kaip reikėtų, jų lankyti neišeina“, – pasakojo S.Stoškienė.
Kai visa kapavietė uždengta granito plokšte, priežiūra būna minimali – nereikia sodinti, laistyti nei ravėti augalų. Jei kapavietė yra po medžiais, kartais reiktų nušluoti lapus (tą daryti daug paprasčiau, nei juos nugrėbstyti nuo skaldos ar smėlio), o jei medžių nėra, reiktų nebent kartais pašluostyti dulkes (bet jas nuplauna lietus – plokštės montuojamos su nuolydžiu, kad ant jų nesikauptų vanduo).
„Kapavietės dengimą granito plokštėmis dažnai renkasi tie, kurie yra išvykę į užsienį ar gyvena kitame mieste, taip pat senjorai, kurie pajunta, kad nuolat vaikščioti rūpintis kapais jiems jau per sunku. Neretai garbaus amžiaus žmonės iš anksto sutaria su artimaisiais, kad po mirties norėtų būtent tokios kapavietės – būna, net ir patys iš anksto prašo ją įrengti, ant paminklo iškalti jų vardą ir pavardę, tik be mirties datos, nors mes iš anksto viskuo rūpintis ir nesiūlome“, – sakė S.Stoškienė.
Populiariausia – praktiškiausia spalva
Ką turėtų žinoti tie, kurie tik svarsto, ar verta kapavietę dengti granito plokšte, ar visgi pasirinkti kitokį variantą? Pasak pašnekovės, toks kapavietės įrengimas tinkamas visur. Kartais žmonės bijosi pasirinkti granito plokštes šeimos kapavietei, manydami, kad bus sudėtinga, jei prireiks laidoti dar vieną žmogų, tačiau tai nėra problema – plokštės montuojamos taip, kad viena iš jų esant reikalui nesunkiai pasikeltų (sunku būna laidoti pakartotinai, kai kapavietė uždengta mažesnėmis granito plytelėmis, kurios visos būna įbetonuojamos).
Kartais žmonės baiminasi, kad ant plokštės bus negalima užlipti, bus nepatogu kažką pasiekti, tačiau iš tikrųjų ant jos lipti galima (kad būtų ramu, MB „Ramybės vizija“ savo darbams suteikia ir dviejų metų garantiją).
Plokštės tvirtinimui reikia pamatų – jie įrengiami iš naujo arba panaudojami tie, kurie buvo senoje kapavietėje, kad ir skirti tvorelei pastatyti. Aplink pamatus dažniausiai sudėliojamos trinkelės.
Granito plokštė gali būti viena, jei kapas nedidelis, ar dvi, o dažniausiai lietuviai renkasi tris: dvi iš šonų ir vieną iškilesnę per vidurį.
Populiariausia granito spalva – pilka su juodais taškeliais, mat ji praktiškiausia, ant jos mažiausiai matosi dulkės, nors šiaip plokštės būna įvairių spalvų ir atspalvių – ir raudonai rusvos, ir rudos, juodos, žalsvos, ir dar margintos įvairiais raštais ar su blizgiais kristaliukais.
Gėlės ir kiti akcentai
Kokie paminklai derinami prie granito plokščių? Pasak S.Stoškienės, paminklus lietuviai renkasi kiekvienas pagal savo skonį, tad būna pačių įvairiausių variantų. Granito plokštes galima montuoti prie jau esamo paminklo – tada dažnai žmonės vidurinės plokštės spalvą derina prie jo, o kraštines plokštes renkasi kitos spalvos, nors galimi ir kitokie variantai (gamintojai gali ir padaryti vizualizaciją, kad kompiuterio ekrane galėtumėte pamatyti, ar viskas atrodys taip, kaip įsivaizduojate).
Tiesa, granito plokštėse neretai padaromi ir didesni ar mažesni tarpai augalams sodinti. „Nors lietuviai ir renkasi dengimą granito plokštėmis dėl paprastesnės priežiūros, paprastai kapą be gėlių žmonės, ypač vyresni, dar sunkiai įsivaizduoja, todėl šiek tiek erdvės augalams palieka – tam padaromos angos centrinės plokštės viduryje ar šoninių kraštuose. Čia pasodintiems keliems augalams priežiūros reikės mažiau, nei apželdinant visą kapavietę. Be to, jeigu jau taip nutiktų, kad kurį laiką gėlių nebus pasodinta, tai neatkreips praeivių dėmesio. Tam, kad būtų patogiau, galima padaryti į angas įstatomus vazonus. Bet galima plokščių ir nepjaustyti, o tiesiog ant jų pastatyti prie priderintų granitinių vazonų, kuriuos panorėjus bus galima nuimti“, – aiškino S.Stoškienė.
Ir pridūrė, kad taip pat galima įsigyti ir ant plokštės pastatomų granitinių žvakidžių. Jos būna priklijuojamos, kad kažkam nekiltų noro prabangiai atrodančio gaminio pasisavinti.
***
MB „Ramybės vizija“ yra įsikūrusi Kaune, bet darbus atlieka visoje Lietuvoje, ir kainai įtakos tai neturi. Tel.nr. (8–690) 32420, fb Ramybės Vizija .
KapinėsVėlinėsGranitas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.