Etiketo žinovai įvertino G. Nausėdos ir J. Bideno susitikimą: ar galima taip elgtis?

2023 m. liepos 11 d. 21:35
Kai kuriems istoriniu Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos ir JAV prezidento Joe Bideno susitikimu Prezidentūroje besidomėjusiems žmonėms užkliuvo viena detalė: iš nuotraukų ar vaizdo įrašų galėjo susidaryti įspūdis, kad mūsų prezidentas su svečiu iš Amerikos elgiasi pernelyg globėjiškai, veda jį už parankės, net prilaiko jį, tarsi jis galėtų suklupti.
Daugiau nuotraukų (18)
Kai kurie internautai suskubo iš to pasišaipyti. Etiketo žinovų paklausėme, kaip jie vertina G. Nausėdos elgesį – ar tikrai jam reikia garbaus amžiaus prezidentu (J. Bidenui – 80 m.) šitaip rūpintis?
Politologas, protokolo ir etiketo žinovas Arminas Lydeka portalui lrytas.lt sakė: „Už parankių susikabinę gali eiti draugai, tame nieko blogo, gėdingo nėra. Ar valstybės vadovams tinka demonstruoti, kad jie yra draugai? Labiau taip negu ne. Tai sumažina santykių oficialumą, nėra blogai parodyti, kad Lietuvos prezidentui JAV prezidentas yra draugas.“
Kitas aspektas, pasak A.Lydekos, yra techninė pagalba – niekam ne paslaptis, kad JAV prezidentas jau yra solidaus amžiaus, o vyresniems žmonėms kartais natūraliai gali prireikti pagalbos, kažkur atsiremti ar prisilaikyti, tai visai normalu. Tad normalu tą pagalbą jiems ir pasiūlyti – nereikia laukti, kol pasirodys, kad žmogus susvyravo, ir tik tada tiesti jam ranką.
Kaip pastebėjo A.Lydeka, iniciatyvą parodė JAV prezidentas – išlipęs iš lėktuvo ir pasisveikinęs jis pats įsikibo G.Nausėdai už parankės. Ir tai visai suprantama, juk ir gerokai jaunesnius žmones ilgos kelionės lėktuvu nuvargina.
Tuo tarpu etiketo žinovas Giedrius Drukteinis laikėsi kiek kitokios nuomonės – pasak jo, perteklinio rūpesčio demonstravimo panašiose situacijose tikrai nereikia. Juo labiau, kad pagal gero elgesio tradicijas bendraujant su žmogumi reikia nepastebėti jo amžiaus, neparodyti, kad jis už mus vyresnis ir galbūt gali turėti su amžiumi susijusių negalavimų, būti pavargęs ar pan.
„Pagal protokolą vyrui prie vyro liestis nėra patartina, na, nebent jis akivaizdžiai griūtų ir reiktų ji sulaikyti. Žinoma, rodant draugiškumą priimtina kitam paspausti ranką ar paplekšnoti per petį. Moteriai dar galima, tarkim, paduoti ranką, jei ji lipa nuo aukšto laiptelio ar pan., o vyrai tradiciškai turi savimi pasirūpinti patys“, – sakė G.Drukteinis.
Jis atkreipė dėmesį ir į ne visai tinkamą G.Nausėdos poelgį oro uoste: „Kai J.Bidenas norėjo įsikibti G.Nausėdai į parankę, šis ranką sulenkė 90 laipsnių kampu, tarsi vestų moterį. Nors pagal protokolą, kai į parankę įsikimba vyras, reikėtų ranką laikyti 45 laipsnių kampu, tarsi ji būtų švarko kišenėje, ar apskritai ją nuleisti tiesiai. Ši taisyklė atėjo dar iš JAV prezidento Džono Kenedžio laikų – jis turėjo įprotį laikyti ranką švarko kišenėje, ką dabar vyrai jau daro retai.“
Ir visgi G.Drukteinis pastebėjo, kad tokių smulkmenų nereikia sureikšminti – Lietuvoje valstybių vadovai susirinkę pabendrauti draugiškai, o ne demonstruoti vienas kitam savo pranašumo, ir jeigu kažkas kažką padaro ne visai tinkamai – nužengia kažkur ne ten, pernelyg dažnai kartoja kažkokį žodį ar kelnės atrodo pasiglamžiusios – nereikia ieškoti priekabių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.