Žymus buriuotojas Paulius Kovas: „Visos krizės anksčiau ar vėliau praeina“

2023 m. gegužės 24 d. 11:30
Ne vienos televizijos programų direktorius, buvęs populiarios televizijos generalinis direktorius Paulius Kovas žinomas ne tik kaip šios srities profesionalas, bet ir kaip buriuotojas, „Ambersail“ kapitonas bei lektorius, konsultantas.
Daugiau nuotraukų (9)
Parašęs knygą „Gyvenimas audroje: kaip išlikti sausam. Negailestingos jūros pamokos negailestingam verslui ir gyvenimui“, žinomas vyras, remdamasis savo patirtimi, ugdo ir įkvepia daugybę mokymų dalyvių.
Pirmą kartą jachtoje – dar negimęs
„Čia šeimos tradicija. Dažniausiai nuo pasakojimo apie tai pradedu ir savo paskaitas. Kažkada tėčio paklausiau, kada pirmą kartą atsidūriau jachtoje. Jis, gerai pagalvojęs, sako – gali visiems sakyti, kad tavo buriavimo stažas yra tavo amžius plius 9 mėnesiai ir pirmą kartą apsivertei dar negimęs. Abu mano tėvai buriuotojai, susipažinę Nidoje. Toks ir mano santykis su buriavimu. Nuo vaikystės, visada jachtos buvo aplink“, – sako P. Kovas.
Paklaustas, ar buriavimui reikalinga didelė disciplina, ištvermė, Paulius Kovas atvirauja, kad, norint pasiekti gerų rezultatų, disciplina reikalinga visur.
„Ar tai būtų sportas, ar verslas, disciplina viską sustato į vietas, neleidžia mums atsipūsti tada, kada mes norėtume atsipūsti, o reikia kažką padaryti. Turiu pripažinti, kad nebuvau buriavimo sportininkas nei viename gyvenimo etape, nes esu keliautojas ir man visada labiau rūpėjo jachta kaip transporto priemonė. Pavyzdžiui, Rokas Milevičius yra buriuotojas sportininkas, apiplaukęs aplink pasaulį jachta „Team Brunel“. O aš esu tas kapitonas, kuris visada rinkdavausi laivo perplukdymą nuo vieno uosto į kitą, kur vyks varžybos. Po varžybų vėl paimdavau laivą perplukdyti per Atlantą ar kitur. Man tai yra labiau pažinimas savęs, kolegų, aplinkinių žemių, kurias teko pamatyti buriuojant“, – pasakoja kapitonas ir lektorius.
Mokymuose metaforos kalba įmonė tampa jachta
Net ir organizuojami Pauliaus Kovo team building mokymai vyksta jachtų apsuptyje, po regatų, jau nurimus emocijoms, išbandžius šį sportą. Lektorius sako, kad džiaugiasi tokiu mokymų modeliu, kai prieš tai komanda jau susipažįsta su jachta.
„Labai gerai, kai žmonės pasirenka iš pradžių susipažinti su jachtomis, paburiuoti. Tada kai vedu seminarą, kuris trunka 3–4 valandas, žmonės jau yra prisilietę prie virvių, labai aiškiai supranta istorijas. Jiems tai nėra kažkas tik iš paveikslėlio ar video – jie patys ten buvo. Tiesioginė patirtis įgalina nusikelti į laivą, vandenyną, tas situacijas ir jas dar geriau suprasti. Aš kalbu metaforos kalba, kur jachta yra įmonė, įgula – komandos nariai, darbuotojai, kapitonas yra vadovas, o pati jachta juda per visokias kliūtis. Priešinės srovės, rifai, audros – tai yra kasdieninis mūsų gyvenimas. Įvairias krizes ir nesusipratimus turime įveikti, kad pasiektume tikslą – uostą ar įmonės planus“, – apie jachtos ir įmonės tapatinimą pasakoja „Bonus Events“ lektorius P. Kovas.
Pauliaus Kovo seminaras vadinasi „Gyvenimas audroje“, tačiau lektorius sako, kad jis yra apie gyvenimą krizėje, kurios šiuo metu persekioja žmones viena po kitos.
„Nespėja viena pasibaigti, kita jau prasidėjusi. Auditorijos klausiu, ar šie žino, kokia krizė bus kitais metais. Ir ji tikrai bus, tik mes – ne aiškiaregiai, negalime pasakyti kokia. Bet jau dabar jai turime būti pasiruošę. Lygiai kaip ir mes, jūreiviai, išplaukdami iš uosto, nežinom kada ir kokio stiprumo audra bus, bet esam pasiruošę sutikti bet kokio stiprumo audrą pakeliui“, – aiškina knygos „Gyvenimas audroje“ autorius.
Skirstantis pareigomis turi išlikti savanoriškas pasirinkimas
Prakalbus apie jachtos ir organizacijos panašumus, nesunkiai suprantame, kad įmonės komanda yra įgula, kuri turi pasidalinti tam tikrais vaidmenimis. P. Kovas sako, kad darbų pasidalijime svarbiausia yra savanoriškas pasirinkimas.
„Kiekvienas yra atsakingas už tą, ką turi padaryti. Kai mes skirstomės pareigomis, visada sakau, kad turi būti savanoriškas pasirinkimas. Tik tada, kai žmogus pasirenka kažką padaryti savanorystės pagrindu, tik tada jis tai padarys geriausiai kaip išmano. Kartais įmonėse yra priskiriami darbai ne tiems žmonėms, kurie tai galėtų padaryti. Čia yra didelė klaida“, – mokymų metu akcentuoja lektorius.
Pauliaus Kovo paskaita yra paremta asmeniniais išgyvenimais, patirtimi bei daugybe pavyzdžių, rodomi 4 vaizdo įrašai, daugiau nei 70 nuotraukų. Kiekviena nuotrauka yra atskira istorija, situacija, kurią auditorija aptaria, analizuoja bei diskutuoja kaip tai atrodo vandenyne ir kaip turėtų atrodyti žemėje, organizacijoje. Tačiau ne visi mokymų dalyviai vienodai įsitraukia į diskusijas ir atsiveria.
„Auditorijos labai nevienalytės. Kai ateina pardavėjų komanda, jie kalba vienas per kitą, bet, pavyzdžiui, kai ateina IT specialistai, gali spengti tyla, juos reikia išjudinti. Priklauso ir nuo paties žmogaus gebėjimo bendrauti, reikšti mintis.
Kalbant apie paskaitų dalyvius, yra vienas labai įdomus man momentas. Visada sakau, kad visi galite pavairuoti laivą. Grįžus paklausiu, ar buvo nevairavusių. Ir visada būna. Kodėl? Todėl, kad nenorėjo prisiimti atsakomybės. Aišku, tai neįprasta aplinka, vanduo, daug vėjo, laivas paverstas. Bet lygiai tas pats bus ir darbinėje situacijoje. Kritinėje situacijoje toks žmogus neprisiims atsakomybės. Per paprastus pavyzdžius viskas labai gerai matosi“, – pasakoja P. Kovas.
Svarbiausia lektoriaus žinutė – visos krizės anksčiau ar vėliau baigiasi
Ko gero, įmonės formavimo kursai, dar vadinami team buildings, ne be reikalo šiuo metu yra labai populiarūs. Komandos sustiprėja, atranda bendrų sąlyčio taškų, greičiau geba spręsti stresines situacijas ne tik darbe, bet ir asmeniniame gyvenime, santykyje su artimaisiais. Iš kiekvienų tokių mokymų komandos išeina išsinešdamos svarbiausią žinutę. Neabejotinai, tokią žinutę auditorija su savimi išsineša ir iš Pauliaus Kovo mokymų.
„Kaip aš sakau, viena gera žinia, ką jūs šiandien išsinešite, tai žinia, kad visos krizės anksčiau ar vėliau praeina. Prisiminkime pandemiją. Visi buvo įsitempę, buvo neaišku kada tai baigsis, užsidarysime 5 ar 10 metų, kada vėl keliausime ir panašiai. Dabar nerimaujame dėl karo Ukrainoje.
O aš sakau: ir Šimtametis karas, ir tas baigėsi. Nesvarbu, kad ketvirta karta sulaukė jo pabaigos. Labai svarbu žinoti, kad anksčiau ar vėliau viskas baigsis. Bus štilis, bet reikia pasiruošti kitai krizei, naujam iššūkiui ir išmokti pamokas. Ir dar viena mano žinutė – yra begalės sprendimo variantų ir mes visi esame pakankamai sumanūs ir kūrybingi, kad pasirinktume geriausią variantą“, – įkvepia „Bonus Events“ lektorius Paulius Kovas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.