5 gydytojo psichoterapeuto Dainiaus Jakučionio patarimai abiturientams

2023 m. kovo 14 d. 09:00
Praūžus egzaminų karštinei, sužinojus jų rezultatus ir džiaugiantis mokyklos baigimo atestatu, abiturientų laukia dar vienas žingsnis – pasirinkti profesiją. Anot projekto „Euroguidance“ ambasadoriaus, gydytojo psichoterapeuto Dainiaus Jakučionio, jaunam žmogui pasirinkti profesiją nėra lengva. „Tik maža dalis jau nuo vaikystės žino, kuo norėtų būti ir kur studijuoti. Likusioji dalis savo studijų kryptį nusprendžia išlaikę valstybinius brandos egzaminus“, – pastebi D.Jakučionis. Kalbėdamas apie teisingą, sėkmingą profesijos pasirinkimą Dainius Jakučionis pabrėžia: „nėra vieno atsakymo ir niekas nežino, kaip bus ar turėtų būti. Dauguma mūsų pasirinktų sprendimų egzistuoja kontekste, tad ir spręsti juos reikėtų į tai atsižvelgiant“.
Daugiau nuotraukų (2)
1. Rinkitės tai, ką mėgstate ir kas jums įdomu. Nėra reikalo žiūrėti į tai, kas madinga dabar. Ateityje tai gali būti nebemadinga, o kartais ir nebereikalinga. Jei tikrai norite būti gydytoju, rinkitės šią profesiją, bet jei norite juo būti, nes turite gerus balus, pagalvokite iš naujo, ar tikrai užteks jėgų pabaigti tam, ką pradėjote.
2. Rinkitės tai, ką mokate. Jei mokat gerai skaičiuoti, tai matematinės specialybės gali būti Jūsų pasirinkimas. Kai žmogus kažką gerai moka, jis gauna iš to pasitenkinimą, nes lengviau pasiekia rezultatų.
3. Apsvarstykite, ar tikrai reikia stoti į universitetą? Šis klausimas labai svarbus mūsų visuomenėje, bet niekas nekalba apie tai, kiek tai iš tikrųjų yra svarbu gyvenime. Pavyzdžiui, Švedijoje yra labai dideli konkursai stojant į profesines mokyklas, nes ten jau po kelių semestrų einama į praktiką. Galima pradėti dirbti ir užsidirbti. Svarbus kontekstas, kuriame esate (balai, norai, svajonės ir gebėjimai).
4. Jei nežinote, kur norite studijuoti, verta palaukti. Padarykite pertrauką: savanoriaukite, dirbkite, o išryškėjus norams pasirinkite, ką studijuosite. Prasmingai išnaudojant pertraukos metus verta susirasti darbą norimoje srityje, kurioje ir svarstote studijuoti. Taip išsiaiškintumėte, kokia yra realybė. Taip pat pravartu pertraukos nuo mokslų metu kalbėtis su žmonėmis, kurie studijavo ir dirba pagal Jūsų svarstomą specialybę. Tai padeda praplėsti akiratį ir susidaryti įspūdį apie profesiją.
5. O ką daryti, jei pasirinkote, bet supratote, kad tai – ne Jums? Visada galima pasirinkti iš naujo. Mūsų pasirinkimai gyvenime gali nulemti daug, bet taip pat ir mus apriboti. Tad jei matote, kad nerandate savo kelio konkrečioje specialybėje, keiskite jį. Negalvokite, kad iššvaistysite laiką. Visos žinios ir patirtys yra reikalingos ir vertingos gyvenime. Prisiminkite, jog pasirinkimas yra tiesiog pasirinkimas, kurį galite pakeisti.
Dainius Jakučionis atkreipia dėmesį dar į vieną dalyką, kuris apsunkina pasirinkimą, tai – nežinojimas, kaip atrodys profesija ar darbas baigus studijas. „Jaunas žmogus nėra išbandęs tos profesijos, tad jam sunku suprasti, kas jam patinka. Yra net toks posakis, kad suprasti kas patinka galima tik tada, kai viskas toje profesijoje yra išmokstama, nes tada jau tikrai aišku ar patinka, ar ne. Kitu atveju, mes tik spėliojame“, – teigia psichoterapeutas.
Psichoterapeutas Dainius Jakučionis visiems abiturientams rekomenduoja laisviau pažiūrėti į pasirinkimus ir neužsikrauti naštos pasirinkti visam gyvenimui. „Dar prieš kelis metus sklandė prognozės, kad dabartiniai jaunuoliai pakeis iki 17 darbo vietų per savo gyvenimą, kai kurie jų, savo profesijas pakeis kardinaliai. Tad gal verta pasirinkti tai, kas patinka ir su užsidegimu tai daryti, žiūrint kur tai nuves? O jei reikia pertraukos, ją pasidaryti ir grįžti į mokslus su aiškiu tikslu, nes mokytis niekada nėra vėlu.“ – įžvalgomis dalinasi projekto „Euroguidance“ ambasadorius D.Jakučionis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.