Intelekto negalią turinčių asmenų integracijai – dirbtuvės Kaune: maži jų stebuklai kuria visuomenės vienybę

2023 m. sausio 5 d. 12:27
Kauno mieste šventiniu laikotarpiu gimsta stebuklai, kuriuos savo rankomis kuria intelekto ar psichosocialinę negalią turintys asmenys. Siekiant integruoti juos į visuomenę, Kauno „Arkos“ bendruomenė yra įsteigusi socialines keramikos dirbtuves „Draugystės tiltas“. Pasak steigėjų, šios dirbtuvės padeda negalią turintiems asmenims būti pilnaverte visuomenės dalimi, išgryninant jų darbinį potencialą.
Daugiau nuotraukų (3)
Kauno „Arkos“ bendruomenė – tai dienos užimtumo ir darbo centras, kur žmogus su negalia per bendrystę su draugu atranda jam labiausiai patinkantį užimtumą ir darbą.
Bendruomenės užuomazgos siekia 1996 metus, kuomet Gedas Malinauskas, matydamas, kaip negalią turintys asmenys yra sunkiai priimami visuomenės, nusprendė užpildyti veiklų, lengvinančių šių asmenų integraciją, stygių. Vedinas svajonės, G. Malinauskas inicijavo naujos organizacijos įsteigimą.
Svajonė išpildyta, o pasiekti rezultatai leidžia svajoti neįgaliesiems: aktyviai veikiančioje ir svarbią socialinę problematiką sprendžiančioje Kauno „Arkos“ bendruomenėje šiuo metu iš viso lankosi 32 asmenys. 15 iš jų dirba naujosiose socialinėse keramikos dirbtuvėse, pasitelkdami 4 asistentų pagalbą.
Viena iš socialinių dirbtuvių „Draugystės tiltas“ asistenčių Irma Puronienė atskleidžia, kad negalią turintys asmenys bendruomenėje yra šiltai vadinami bičiuliais. Pasitelkiant individualizuotą pagalbą, bendruomenės bičiuliai yra rengiami savarankiškam darbui.
„Kiekvienas bičiulis – tai individuali istorija. Mūsų tikslas yra bičiulius socializuoti ir mokyti amato įgūdžių, parodyti, kokie jie yra svarbūs. O taip pat ir tai, kad jie geba būti individualūs ir savarankiški“, – sako I. Puronienė.
Perdirbant žaliavas dirbtuvėse yra liejamos žvakės, gaminami rankų darbo indai, stalo aksesuarai ir kitos namų interjero detalės. Taip pat čia dirbantys asmenys padeda ir medžio dirbtuvėse, lauko darbuose. Bičiuliai kas mėnesį gauna piniginę stipendiją ir tokiu būdu įgyja įgūdžių, kad ateityje turėtų galimybę įsidarbinti realioje darbo rinkoje.
Socialinėse dirbtuvėse „Draugystės tiltas“ įrengta degimo krosnis, pasirūpinta medžiagomis, glazūros priemonėmis bei perdirbimo įrankiais. Kiekvieną keraminį gaminį bičiuliai gamina rankomis.
Gaminiai džiugina klientus
Dirbtuvėse sukurti gaminiai yra realizuojami: juos pardavus, gautos lešos leidžia bendruomenei organizuoti įvairias veiklas, dar labiau didinančias asmenų su negalia socialinę integraciją: organizuoti šventes, talkas, pažintines išvykas, vasaros poilsio ir evangelizacines stovyklas. Šiemet bendruomenė užmezgė ryšį su Kauno mieste veikiančia ARKU kredito unija, kuri paskatino bendruomenės narius reikšminga parama.
„Atradus bendruomenę, artimiau susipažinus su čia dirbančiais žmonėmis, su nenusakomo grožio keraminių gaminių autoriais – norisi skleisti žinutę, kad „Arkos“ bendruomenėje gimsta stebuklai. Remiame bendruomenę įsigydami daug žaliaspalvių keramikos gaminių. Kiekvienas įsigytas gaminys prisideda prie šios bendruomenės misijos – mažinti socialinę atskirtį ir kurti vienybę mūsų visuomenėje“, – sako ARKU kredito unijos vadovė Diana Komskienė.
„Kai vieno iš autorių paklausiau, kokios spalvos buvo jų gaminti indai, jis atsakė – obuolio. Toks atsakymas tartum įgijo naują prasmę, nes žalios spalvos indas ne tik siejosi su mūsų kredito unijos logotipu, bet ir su prasminga simbolika. Apvali obuolio forma simbolizuoja begalybę, apsaugą, gyvybę, visatos cikliškumą. O mums, lietuviams, tai kartu ir sveikatos bei gausos simbolis“, – pasakoja D. Komskienė.
Pasak neįgaliesiems dirbtuvėse padedančios I. Puronienės, klientų paskatinimas palieka bičiuliams ypatingą įspūdį ir suteikia daug motyvacijos.
„Mūsų bičiuliai dirba labai stropiai ir bendruomeniškai, tačiau realią savo gaminių svarbą darbuotojai su negalia pajaučia ne visada, kadangi gaminiai nešami į sandėlį, iš kurio keliauja pas klientus. Vis dėlto kai klientai aktyviai skatina, tuomet visi žino, kam yra gaminama, ir kad kiekviena prekė bus individualiai svarbi jos gavėjui.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.