Jaunavedžiai renkasi laisvę
Pastebima, kad pastaruoju metu keičiasi ne tik vestuvių tendencijos, bet ir jaunųjų požiūris į šventę. Jei anksčiau būdavo įprasta rengti dideles ir itin prašmatnias šventes, šiuo metu vis dažniau pasirenkamas laisvesnis formatas.
Vestuves organizuojanti „AS renginiai“ direktorė Adelė Stankevičienė sakė, kad tiek pernai, tiek šiemet poros labiau orientuojasi į savo, o ne šventės svečių poreikius.
„Šių ir praeitų metų tendencijos labai panašios – tai laisvė ir autentiškumas. Vis daugiau porų supranta, kad vestuvės – šventė jiems ir apie juos, todėl klauso savo širdies ir renkasi tai, kas artima jų porai.
Žmonės pavargo nuo oficialumo bei įvairių suvaržymų, todėl vis dažniau renkasi buvimą „čia ir dabar“, laisvą, nesuvaržytą bendravimą ir buvimą savimi“, – komentavo A.Stankevičienė.
Panašią nuomonę apie jaunavedžių požiūrį išsakė ir vestuvių planuotojos, dekoratorės „Gėlių sesės“. Viena iš „sesių“ Marija Šaduikienė sakė, kad tokia tendencija įsivyravo per koronaviruso pandemijos laikotarpį.
„Regis, koronavirusas padėjo žmonėms atskirti pelus nuo grūdų ir dauguma išsigrynino, kas būtent jiems yra svarbiausia.
Dabar vis labiau populiarėja laisvas formatas, „vestivaliai“, šventės be susodinimo plano. Vis labiau išmokstame išeiti iš pančių „ką pagalvos kiti“ ir pradedame vadovautis širdimi, galvodami, ko mes patys norime savo šventėje.
Jaunieji nebejaučia stipraus įsipareigojimo savo švente nustebinti svečius, o imasi pasidaryti šventę sau ir pasimėgauti tuo, kas artima ir miela jiems“, – sakė M.Šaduikienė.
Kad poros vis labiau pradeda mėgautis laisve, pastebi ne tik vestuvių planuotojai ir dekoratoriai, tačiau ir gražiausias švenčių akimirkas fiksuojantys fotografai. Tai patvirtino vestuvių fotografas Mantas Bučnys.
„Lyginant nuo praeitų sezonų pastebėjau, kad žmonės tampa kur kas labiau atsipalaidavę, linkę labiau eksperimentuoti, todėl atsiranda ir įvairesnių pageidavimų dėl konkrečių kadrų ir vietų“, – sakė M.Bučnys.
Neįprastos spalvos nebestebina
Nors įprasta, kad vestuvių šventėse vyrautų šviesios spalvos – balta, auksinė, sidabrinė, tačiau vestuvių dekoratorės pastebi, jog poros vis dažniau renkasi ir ryškesnes ar net tamsias spalvas.
„Žalia, balta, pastelinės spalvos vyrauja visuomet, tačiau jaunieji vis drąsiau įsileidžia tamsias spalvas – juodą, grafito, taip pat ryškias – terakotos, rožinę ciklameno, geltoną“, – vardino M.Šaduikienė.
„Džiaugiuosi, kad po truputį laisvėja jaunųjų požiūris į spalvas, tekstūras, dekoro elementus. Juoda spalva vestuvėse jau nieko nebešokiruoja. Vis dažniau stalus puošia juodos staltiesės, žvakės, kiti dekoro elementai“, – pridūrė „AS renginiai“ direktorė.
„Gėlių sesės“ pastebi, kad šalia įprastų klasikinių gėlių rūšių pasirinkimų vis labiau atsigręžiama ir į paprastas lauko gėles, tą patvirtino ir „Lovely decor“ įkūrėja ir dekoratorė Esterė Gedvilaitė Valatkienė. Šalia tokio pasirinkimo jaunieji taip pat renkasi ir kitokio stiliaus ar net rankų darbo dekoracijas, todėl vestuvės tampa vis tvaresnės.
„Jaučiame didelį susidomėjimą lietuviškomis ir lauko gėlėmis, jaunieji dažnai renkasi mažesnį kiekį, bet įdomesnių, netikėtų formų žiedų.
Skatiname jaunuosius būti originalius, esame turėję porų, kurios įtraukia savo turimus daiktus, tėvų kolekcionuojamus sendaikčius kaip dekoro elementus. Šį pavasarį rengėme vestuves, kurioms nuotakos tėtis savo rankomis nulipdė žvakes ir pagamino žvakides“, – pasakojo M.Šaduikienė.
„Šį sezoną į madą atėjo lauko gėlės, labai vertinamas natūralumas, stalai dekoruojami ramunėlėmis, aguonomis ar saulėgrąžomis. Taip pat labai aktualus tampa tvarumas: žymiai dažniau renkamasi dekoracijų nuoma, o ne visų dekoracijų susipirkimas, ir po truputį atsisakoma balionų, kas mus labai džiugina“, – kalbėjo E.Gedvilaitė-Valatkienė.
A.Stankevičienė taip pat pridūrė, kad kai kurios poros šventes dekoruoja ir daiktais, kurie jiems kelia sentimentus ar gražius prisiminimus.
„Kadangi pagrindinė šių metų tendencija – nesilaikyti tendencijų ir švęsti taip, kaip norisi porai, tai ir dekoracijos būna skirtingos. Vieni renkasi klasiką, kiti originalius, netikėtus sprendimus, treti dekoracijoms renkasi sau brangius daiktus“, – sakė vestuvių planuotoja.
Pakilusių kainų nesibaidoma
Pastaruoju metu beveik visose srityse kyla prekių ir paslaugų kainos – ne išimtis ir vestuvių paslaugų sektorius. Nepaisant to, M.Bučnys teigė, kad kylančių kainų jaunieji nesibaido, o derėtis bando vienetai.
„Kadangi kyla kainos daugumoje sektorių, tad natūralu, jog minimaliai į didesnę pusę jas koreguoju ir aš bei kiti fotografai. Džiugu, kad tai žmonėms nepatogumų nesukelia. Paklausa išlieka didelė, tad norimam fotografui jaunieji pasiruošę sumokėti tiek, kiek reikės.
Labai maža dalis besikreipiančių dėl fotosesijos mėgina derėtis. Per vestuvių sezoną turbūt tik vienas kitas klientas pasitaiko“, – pasakojo fotografas.
Paklausta, kiek šį sezoną gali kainuoti vidutinė vestuvių šventė ir ceremonija, A.Stankevičienė sakė, kad įsimintiną dieną galima suorganizuoti ir su nedideliu biudžetu. Anot jos, svarbiausia išsigryninti, ko jaunieji savo šventėje nori.
„Viskas priklauso nuo poros poreikių bei finansinių galimybių. Vieni šventei su 40–50 svečių gali skirti nuo 5000–10 000 eurų, kiti 15 000–30 000 eurų, dar kiti turi apskritai neribotą biudžetą.
Esu turėjusi ir tokių vestuvių, kurių bendras biudžetas buvo 3000 eurų. Viskas yra įmanoma, tik labai svarbu suprasti, kad turint ribotą biudžetą reikės labai stipriai pasverti poreikius. Visko turėti neįmanoma, bet kita vertus, ar tikrai to visko reikia?“ – vardijo vestuvių planuotoja.
E.Gedvilaitė-Valatkienė teigė, kad kylančios paslaugų kainos yra įprastas reiškinys, tačiau šiemet jas dar labiau didina ir šalį kankinanti infliacija.
„Kainos kiekvienais metais keičiasi, įgyjant vis daugiau patirties, semiantis žinių mokymuose, atsinaujinant dekoracijas ir vis perkant naujas normalu, kad kainos auga, nes ir klientams galime kiekvienais metais pasiūlyti vis daugiau.
Tiesa, šiais metais matome kitokią situaciją, nes kainos kyla visose srityse dėl infliacijos. Kuro, gėlių, popieriaus, tekstilės ar kitų medžiagų kainos sparčiai kyla, tad ir kainos visai kitokios nei pernai“, – dėstė pašnekovė.
Nors kylančias kainas pastebėjo ir „Gėlių sesės“, tačiau vestuvių planuotojos-dekoratorės įsitikinusios, kad didesnė išleista pinigų suma nereiškia, kad šventė bus smagesnė ar įsimintinesnė.
„Kaip ir visose srityse, taip ir šioje, pradedant pakilusiomis kuro kainomis, kurios turi įtakos kiekvieno tiekėjo sąmatai, ypatingai pabrango maistas, gėlės, žmonių darbas. Pavyzdžiui, dažna vestuvių stalo viešnia lašiša nuo rudens pabrango 100 proc., kiti maisto produktai ir gėrimai pabrango 20–150 proc., kai kurių gėlių rūšių kainos išaugo 2–2,5 karto.
Visuomet pabrėžiame jauniesiems, kad vestuvių šventės linksmumas ir poros jausmas šventei praėjus tiesiogiai nekoreliuoja su išleista suma. Svarbiausia tai, su kokiu nusiteikimu, nepervargę ir besimėgaujantys kiekviena tos dienos minute būsite, kokie žmonės apsups savo dėmesiu ir bus su jumis, kas rūpinsis kiekvienos detalės išpildymu“, – komentavo M.Šaduikienė.