Visgi moteris rado savy vidinės stiprybės ir atgavo gyvenimo džiaugsmą, o dabar ir kitiems pataria, kaip rasti savyje drąsos svajoti ir veikti.
L. Bartkevičiūtė-Rumbešt Kovo 8-osios proga surengtoje didžiausioje Lietuvoje moterims skirtoje konferencijoje „Moters vizija“ teigė, kad ypač svarbu sustabdyti savo vidinį kritiką, kuris moterims kelia nepasitikėjimą savimi.
Tas vidinis kritikas nuolat kartoja: „Tu ir vėl susimovei? Ir vėl nepavyko?“ Išeina, kad mes patys taip save mušame, skaudiname ir kaltiname. Kai šie kaltinimai užsitęsia, tai ir gresia depresija. Galima įsivaizduoti, kad mums ant peties sėdi toks žmogeliukas, Piktulis, kuris nuolat bamba: „Aišku, kad negali susirasti vyro – juk esi niekam tikusi“, ir panašius dalykus.
„Tačiau tą vidinį žmogeliuką mes galime kontroliuoti ir visai iš savęs išvyti“, – ragino savikritiškas moteris susiimti L.Bartkevičiūtė-Rumbešt. Tačiau niekas kitas piktžolių iš mūsų vidaus neišravės – tą galime padaryti tik mes pačios.
Konferencijos „Moters vizija“ moterys išgirdo ir daugiau veiksmingų patarimų, kaip harmoningai sutarti su savimi ir suspėti laiku nudirbti visus reikiamus darbus.
„Aš esu darbų atidėliotoja“
Jei bendradarbis sako: „Padėk man, tu – mano paskutinė viltis“, turite teisę jam atsakyti, pavyzdžiui, kad padėsite po valandos, nes dabar turite užbaigti svarbų darbą. Tiesa, verėtų tam pačiam žmogui „Ne“ ištarti tris kartus – tik tada jis įsisąmonins, kad savo darbus turėtų daryti pats.
Taip patarė verslo konsultantė, lektorė Liana Mogišaitė. Ji pažėrė ir daugiau pastebėjimų, naudingų toms, kurios linkusios atidėlioti darbus. Pasak jos, labai svarbu išsiaiškinti, kodėl tuos darbus atidedame.
Priežastis gali būti adrenalinas – kai kurie žmonės, atidėję darbus paskutinei minutei, juos tada nuveikia labai greitai ir savimi pasidžiaugia.
Tai gali būti perfekcionizmas – kai kurie žmonės nori darbą atlikti tobulai, tad vis randa, ką dar jame pakoreguoti.
Gli būti aukos sindromas – kai kam patinka girdėti: „Kokia tu vargšelė, kokį didelį krūvį pavelki.“
Kai negalite pasakyti kitiems „Ne“, vertėtų savęs paklausti, kodėl taip yra. Gal bijote būti atstumta? O kodėl to bijote – gal nenorite likti viena? O kodėl nenorite likti viena – gal tai primena vaikystę?
Būtinai paklauskite savęs, kas nutiks, jei pasiryšite ir visgi ištarsite „Ne.“
Ir gal viską apmąsčius paaiškės, kad jūs esate ne ta, kuri darbus atidėlioja, o ta, kuri yra gera mergaitė ir pernelyg daug jų prisiima?
L.Mogišaitė dar pastebėjo, kad dažnai vidinės ramybės mes trokštame kaip vieno didžiulio reiškinio. Bet gal jis susideda iš mažų smulkmenų?
Na, o ženklas, kad jūs turite kažką keisti savo gyvenime – tai, kad jūs pykstate ne tik ant savęs, bet ir ant viso pasaulio.
Sportininkė ir psichologė siūlo skirtingus receptus
Olimpietė, maratoninkė Vaida Žūsinaitė pasakojo, kaip pasirūpinti savo vidine ramybe, kai tikslai dideli, o streso daug. Ji pastebėjo, kad rimčiau sportuoti pradėjo gana vėlai – septyniolikos. Jai labai patiko jausmas, kad ji tobulėja.
Bėgant būdavo sunkių akimirkų, fizinio skausmo, bet tikslas ją vedė į priekį. Taigi tikrai svarbu išsikelti sau tikslų.
Taip pat, pasak V.Žūsinaitės, svarbu tikėti savimi. Ji sau primena, kad nereikia ieškoti savyje priežasčių, kodėl jai gali nepasisekti (gal jaučiasi pavargus, o gal oras prastas) ir kaip pasiteisins treneriui, kodėl pasirodė prastai. Geriau tiesiog tikėti, kad pasiseks.
Na, o jei visgi ištiks nesėkmė, bus galima ieškoti naujų galimybių. Kartą prieš svarbias varžybas V.Žūsinaitė susilaužė koją, bet pasakė sau, kad kitą vasarą pasieks tikslų, o tuo metu tiesiog džiaugėsi, kad atsirado daugiau laiko jos pomėgiams.
Be to, kai būna sunku, sportininkė primena sau, kad jei pasiduos – lengviau nebus.
Psichologė, įsisąmoninto dėmesingumo (mindfullness) metodikos mokytoja Rūta Suchockaitė papasakojo, kad ši metodika padeda žmonėms geriau jaustis, būnant čia ir dabar. Kad būtume sąmoningi ir kontroliuotume savo mintis, reikia to mokytis. Juk jei kas nors mums lieps negalvoti apie žalią dramblį, tai apie jį galvosime – reikia nemažai treniruotis, kol išmoksime kontroliuoti savo dėmesį.
Konferencijos „Moters vizija“ pranešėjų susidomėjusios klausėsi apie 1200 dalyvių.