10 patarimų, kaip liautis sakyti „taip“, kurių vėliau gailėsitės

2016 m. lapkričio 8 d. 09:48
Siekiate būti geriausias/a visose srityse? Žavitės žiniasklaidoje nuolat šmėžuojančiais sėkmingais, turtingais, daug pasiekusiais žmonėmis? Svajojate kopti karjeros laiptais, puoselėti darnius santykius šeimoje, rasti laiko pasirūpinti sveikata, grožiu? Siekiate galybės tikslų, tačiau pavargote nė nepriartėję prie norimo rezultato? Sužinokite, kaip tai pakeisti!
Daugiau nuotraukų (1)
Tobulybės siekimas ir didelės ambicijos daugelyje sričių išvargina, kelia įtampą, o nuolatinis bėgimas dažnai neatneša norimo rezultato – savirealizacijos bei pasididžiavimo. Viena iš nuovargio, nepasitenkinimo ar netgi išsekimo priežasčių – dėmesio švaistymas bereikšmiams darbams ir galybė tikslų. Jei siekiama būti geriausiu visur, pakeliui sutinkant padėti kolegoms, sugerti neigiamas artimųjų emocijas ar prisiimti dar vieną projektą, kurio planuose nebuvo, pagrindiniai tikslai paskęsta tarp galybės bereikšmių dalykų, vagiančių jūsų laiką.
Nuolatiniame bėgime gyvenančiam šiuolaikiniam žmogui gali padėti esencializmo filosofija. Praktiškų patarimų, kaip sakyti ne ir išsigryninti kelis svarbiausius prioritetus, nestinga Grego McKeowno knygoje „ESENCIALIZMAS. Disciplinuotas mažiau siekimas“. Autorius ne tik pateikia teoriją ir tyrimų rezultatus, bet ir dalinasi skaudžia asmenine patirtimi – svarbiame susitikime su klientu jis pasirodė net tą dieną, kai gimdė žmona. Tačiau suvokimas, kad nukentėjo ir šeima, ir jo įvaizdis darbe, prarasta kolegų pagarba, privertė sustoti ir tapo atspirties tašku klausiant savęs, kas gi išties svarbu tą akimirką.
Atsisakymas padėti, prieštaravimas viršininkui ar kardinaliai pasikeitęs elgesys darbe dažnai kelia kaltę ir baimę, tačiau disciplinuotas mažiau siekimas ir dažnesnis „ne“ sakymas – išlaisvina. Kodėl verta sakyti „ne“ ir kaip tai daryti lengviau?
1. Venkite sutikti tik tam, kad įtiktumėte. Padarykite pauzę. Venkite įsipareigoti greitai ir neapgalvotai. Pagalvokite, ar sakote „taip“, nes pasiūlymas jums tikrai priimtinas ir reikalingas, ar iš įpročio, siekio išvengti problemų. Tik tada, kai leidžiate sau daryti ne viską, liaujatės visiems sakyti „taip“, jūs galite daugiausia nuveikti tose srityse, kurios jums svarbiausios. Kiekvienas nemielas įsipareigojimas atima laiką ir dėmesį iš dalykų, kurie jums rūpi labiau.
2. Atmeskite tai, kas nesvarbu. Klauskite savęs, ar tinkamai investuojate laiką, ar iš visų puikių veiklų ir galimybių, kurias siūlo pasaulis, tikrai pasirenkate sau svarbiausias. Aplink mus nuolat yra daugybė idėjų, pasiūlymų, galimybių, tarp jų ir daug tikrai puikių, tačiau tik pasirinkus kelias svarbiausias, galėsite maksimaliai jas išnaudoti ir mėgautis.
3. Nusistatykite prioritetus gyvenime. Kitu atveju už jus tai padarys kas nors kitas – kolegos, vadovas, šeimos nariai, bičiuliai, klientai. Sąmoningi pasirinkimai padeda suformuoti jums parankią dienotvarkę, o ne palikti ją aplinkos pageidavimų koncertui. Pradėkite dieną ją planuodami, ar netgi pabandykite tai daryti iš vakaro, užuot vos pabudę puldami tikrinti elektroninio pašto ir leisdami suplanuoti jūsų darbus ir laisvalaikį kitiems.
4. Tapkite išrankesni veiklai. Filtruokite tai, kas jums brukama ar ko iš jūsų tikisi kiti. Ar norite praleisti gyvenimą dirbdami nemėgstamą darbą, pirkdami nepatinkančius daiktus ir stengdamiesi įtikti nemėgiamiems žmonėms? Jei ne, drąsiai sakykite „ne“ veiklai ir žmonėms, kurie jūsų nedomina.
5. Atsikratykite įsišaknijusių, stabdančių nuostatų: ,“Aš privalau“, „Viskas svarbu“ ir „Aš galiu padaryti viską“. Pasak G. McKeowno, knygos „ESENCIALIZMAS. Disciplinuotas mažiau siekimas“ autoriaus, šie teiginiai tarsi mitologinės sirenos yra ir pavojingi, ir viliojantys.
6. Darykite mažiau, bet geriau. Galvokite ne apie tai, ko turėtumėt atsisakyti, o apie tai, ko labiausiai norėtumėte. Sakykite „taip“ tik patikrinę sprendimą. TED pranešėjas Derekas Siversas siūlo variantams, sukėlusiems bent menkiausią abejonę, rodyti nykštį žemyn.
7. Skirkite laiko ramiam apmąstymui. Kuo greitesnis gyvenimo tempas, tuo daugiau laiko skirkite apgalvoti planus, tikslus, rezultatus. Susikurkite ritualą, raskite ramią vietą.
8. „Vadovaukitės 90 procentų taisykle,“ – rekomenduoja esencialistas G. McKeownas. Jis pataria įvertinti visus variantus ir iškart atmesti tuos, kurie surinko mažiau nei 90 proc. Aiškūs kriterijai gerokai palengvina sprendimą.
9. Nepaliaujamai siekite vieno tikslo. Pasak Rusijos balerinos Annos Pavlovos, būtent tai yra sėkmės paslaptis, leidžianti ryžtingai sakyti ne antraeiliams dalykams.
10. Pradėkite nuo elektroninio pašto. Atmesdami pasiūlymą virtualiai, išvengsite tiesioginio kontakto, nemalonaus jausmo, o įpratę drąsiau tą darysite ir gyvai. Atsisakykite ne tik sakydami griežtą „ne“, galite naudoti ir aptakesnes formuluotes, padėkojant už tai, kad jus prisiminė, skyrė laiko, įvertino ir tik po to įvardinti savo planus, prioritetus ar kitas priežastis, dėl ko negalėsite padėti.
Lotyniško žodžio decisio „sprendimas“ šaknis cis- arba cid paraidžiui reiškia „kirpti“ arba „žudyti“ . Daryti mažiau yra ne tik veiksminga esencialistinė strategija, tai ir efektyvi redagavimo strategija. Esencializmo šalininkai tikina, kad prioritetų išsigryninimas ir nuolat sau užduodamas klausimas, kas šią akimirką yra svarbiausia, įneša į gyvenimą daugiau aiškumo, kontrolės, džiaugsmo ir prasmės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.