Kokia didžiausia jūsų baimė? Tai pasako, kokie iš tiesų esate

2015 m. lapkričio 7 d. 10:54
lrytas.lt
Dauguma mūsų baimių atėjusios iš vaikystės. Vieniems darželyje nepavyko gražiai padeklamuoti eilėraščio – ir dabar užaugę jie vengia pasirodyti viešai. Kiti bijojo, kad juos pagrobs ragana ar kita pasakų būtybė, ir jie iki šiol kovoja su tamsos baime.
Daugiau nuotraukų (1)
Psichologai teigia, kad mūsų baimės gali daug pasakyti apie mus ir mūsų charakterį. Užmerkite akis, įsivaizduokite savo didžiausią baimę ir pasižiūrėkite, ką ji sako apie jus.
1. Tamsos baimė – niktofobija
Apibūdinimas:
Jūs – linksmas žmogus su pozityviu mąstymu ir gyva vaizduote. Turite aktorinių sugebėjimų, esate kūrybiškas ir mėgstate būti dėmesio centre.
Baimės priežastis:
Jūsų tamsos baimė – turtingos fantazijos šalutinis poveikis. Smegenys pradeda piešti baisius scenarijus, kai nebūna poreikio apdoroti vaizdinę informaciją.
Patarimas:
Imkitės kūrybinio projekto, apie kurį seniai svajojate. Galbūt norite parašyti knygą? Ar užsirašyti į piešimo kursus? Nesivaržykite, leiskite smegenims išreikšti savo kūrybinę energiją.
2. Viešų pasirodymų baimė – logofobija
Apibūdinimas:
Jūs – intravertas tikrąja šio žodžio prasme. Teikiate pirmenybę vienatvei, mėgstate įsigilinti į savo mintis ir labai vertinate tikrą žmogišką draugystę.
Baimės priežastis:
Psichologai sutaria, kad baimė rodytis viešai tiesiogiai susijusi su narcisizmu: jeigu jo nėra, tai dėmesio poreikis atkrenta pats savaime.
Patarimas:
Nesislėpkite nuo pasaulio tarp keturių sienų. Jeigu kolegos siūlo praleisti vakarą neoficialioje aplinkoje – pasistenkite sutikti. Jūs tikrai nebūsite dėmesio centre, bet įgysite šansą užmegzti naujus konstruktyvius santykius.
3. Gyvačių baimė – ofidiofobija
Apibūdinimas:
Jūs – atsidavęs ir mylintis partneris, ištikimas ir geras draugas. Galite atskubėti į pagalbą bet kuriuo paros metu, jeigu į bėdą papuolęs žmogus jums iš tikrųjų svarbus.
Baimės priežastis:
Pasak mokslo, žmonėms, kaip ir kitiems primatams, gyvačių baimė užkoduota genetiškai, nes ji padėjo mūsų protėviams išgyventi.
Patarimas:
Dažniau skirkite dėmesio ne tik tiems, kuriuos mylite, bet ir sau. Tokio charakterio žmonėms labai svarbu išlaikyti santykiuose pusiausvyrą. Užuot įtaikavę antrosios pusės kaprizams ir įgeidžiams, pabandykite rasti kompromisą, kuris patenkintų jus abu. Ilgalaikėje perspektyvoje šis įprotis padės jums gyvenime.
4. Kraujo baimė – hemofobija
Apibūdinimas:
Greičiausiai jūs skiriate ypatingą dėmesį savo išvaizdai ir sveikatai. Jums kūnas – šventovė, ir jūs akivaizdžiai daugiau už kitus rūpinatės, kad jo būklė visada būtų puiki: stengiatės teisingai maitintis, mėgstate saikingus fizinius krūvius, užsiimate lavinimusi ir netgi įkvepiate kitus.
Baimės priežastis:
Jūsų kraujo baimė kyla iš kažkokios senos traumos ar vaikystėje patirto siaubo. Taip pasąmonė bando jus apsaugoti.
Patarimas:
Pabandykite panaudoti savo ramų ir apdairų charakterį, kad padėtumėte draugams ir šeimos nariams tapti stipresniais, sutelktesniais ir ambicingesniais.
5. Purvo ir užkratų baimė – mizofobija
Apibūdinimas:
Jūs šiek tiek labiau įsitempę, nei dauguma jūsų draugų. Vertinate kruopštumą, tvarką ir iš karto imate nervintis, jei namuose bent šiek tiek netvarkinga. Šį dėmesingumą smulkmenoms labai vertina vadovybė, ir jūs ko gero greitai kylate karjeros laiptais, o tai kelia kolegų pavydą ir pagarbą.
Baimės priežastis:
Psichologai mano, kad ši baimė būdinga emocingiems ir labai jautriems žmonėms. Kitaip tariant, jeigu jūs nuolat rūpinatės dėl švaros ir tvarkos, tai greičiausiai bijotės ir mikrobų.
Patarimas:
Dažniau atsipalaiduokite ir pasinerkite į ramybės ir gerumo būseną. Taip, tai būna nelengva (ypač, jeigu namuose kas nors ko nors po savęs nesutvarkė), bet pabandykite paeksperimentuoti ir sukontroliuoti savo emocijas.
6. Vorų baimė – archanofobija
Apibūdinimas:
Jūs – stiprus lyderis. Traukiate žmones, nes gebate juos įkvėpti ir nukreipti. Dėl lyderio savybių jums sekasi karjeroje ir gyvenime. Jūs, nepriklausomai nuo to, esate vyras ar moteris, esate neabejotina šeimos galva.
Baimės priežastis:
Britų mokslininkai apklausė daugiau kaip 260 pilnamečių žmonių ir nustatė, kad archanofobija būdinga 32 proc. moterų ir 18 proc. vyrų. Laikoma, kad nemalonių šalutinių poveikių vorų baimė neturi.
Patarimas:
Jūsų siekimas visada ir visur būti idealiam vieną kartą gali iškrėsti jums pokštą. Pabandykite perduoti įgaliojimus ir pasidalinti valdžia, pavyzdžiui, kolegai pavesdami svarbų projektą, užuot ėmęsi jo patys.
7. Klounų baimė – kaulrofobija
Apibūdinimas:
Jūs nevyniojate žodžių į vatą ir didžiuojatės sugebėjimu bet kokiam žmogui išrėžti į akis tiesą. Ir iš kitų tikitės to paties – artimos aplinkos žmonės su jumis turi būti iki galo atviri.
Baimės priežastis:
Psichologai mano, kad ši baimė susijusi su įgimtu žmogaus gebėjimu atpažinti kitų žmonių mimikas. Senovėje tai buvo esminė išgyvenimo laukinėje bendruomenėje sąlyga – kuomet nebuvo nei teismų, nei advokatų, o žmogžudystė nelaikyta nusikaltimu. Todėl logiška, kad nesugebėjimas atskirti tikrų klouno emocijų gali automatiškai smegenyse iššaukti nepasitikėjimą tuo žmogumi.
Patarimas:
Paprastumo, tiesumo ir teisingumo siekimas – puiki savybė, bet ji dažnai jums trukdo laisvai ir linksmai leisti laiką. Visai nebūtina visiems iš eilės atvirai ir sąžiningai pasakoti apie jų trūkumus. Nebijokite draugų kompanijoje atrodyti „kaip klounas“. Priešingai – tai padės jums puikiai praleisti laiką.
8. Vienatvės baimė – monofobija
Apibūdinimas:
Jūs mėgstate bendrauti, dievinate triukšmingus pasisėdėjimus su draugais, mėgstate būti dėmesio centre ir naudojatės bet kokia proga linksmai praleisti laiką. Suprantama, jums labai svarbūs jūsų santykiai. Gyventi vienumoje jums atrodo pati didžiausia bausmė.
Baimės priežastis:
Daugelis žmonių mano, kad jeigu jie neturi antros pusės – vadinasi, kažkas su jais ne taip. Šis standartas mums primestas visuomenės ir labai kenkia psichinei sveikatai.
Patarimas:
Jeigu jūsų santykiai sveiki, galbūt atėjo laikas kiek daugiau dėmesio skirti sau ir savo norams. Pasistenkite kasdien skirti laiko savo mėgstamam užsiėmimui – paskaityti, pamedituoti ar tiesiog pabūti vienumoje su savo mintimis. Jeigu jūs vieniši – išnaudokite šį laiką pasimėgavimui savo individualumu. Kam kažkur skubėti ir nuolat ieškoti naujų santykių? Darbas su savimi jums duos daugiau naudos, nei įkyri idėja susirasti antrąją pusę.
9. Aukščio baimė – akrofobija
Apibūdinimas:
Jūs – sudėtingas žmogus. Viena vertus, mėgstate susipažinti su naujais žmonėmis ir įgyti naujos gyvenimiškos patirties, kita vertus – sielos gilumoje bijote visko, kas nepažįstama. Kaip tai gali sutilpti viename žmoguje? Tai – šios fobijos šalutinis poveikis.
Baimės priežastis:
Greičiausiai jūs bijote ne tik aukščio, bet ir neapibrėžtumo. Psichologai pripažįsta, kad aukščio baimė – universali žmonių baimė, tai yra, didesniu ar mažesniu laipsniu būdinga visiems.
Patarimas:
Jeigu ši baimė jums trukdo gyventi, pavyzdžiui, jūs bijote skristi lėktuvu – teks ją įveikti. Pabandykite dažniau galvoti apie šią baimę, kad suprastumėte jos vidinę prigimtį. Kai suprasite – baimė išnyks.
10. Minios baimė – demofobija
Apibūdinimas:
Šios baimės reikėtų nepainioti su agorafobija – jūs galite ir nebijoti atvirų erdvių, jeigu jose nėra ar yra nedaug žmonių. Tiesiog jums nepatinka, kai kažkas pažeidžia jūsų privačią erdvę. Jūs nemėgstate, kai prie jūsų pernelyg arti ar pernelyg greitai prisiartina, todėl visais būdais stengiatės išvengti konfliktinių situacijų. Jums nereikalingi patarimai, mėgstate gyventi savo galva.
Baimės priežastis:
Žurnalas „Psychology Today“ vietų, kur susigrūdę daug žmonių, baimę vadina genetine baime: mūsų protėviai stengėsi visada pasilikti erdvės pabėgimui, jeigu situacija taptų nekontroliuojama.
Patarimas:
Pabandykite įveikti šią baimę. Pradžioje pradėkite pasitikėti vienu žmogumi. Atsistokite arčiau jo ir pasistenkite negalvoti apie atsitraukimo kelius, kai esate šalia jo.
baimėfobijaniktofobija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.