“Noriu išnykt, nenoriu gyvent, nusižudysiu”. Kaip galiu padėt tokioje situacijoje? Variantai, kad jai reiktų keliaut iš tėvų namų ir stotis ant savų kojų per daug sudėtingi, nes ji – paskutinio kurso studentė, nedirbanti. Kaip kovoti su psichologiniu smurtu šeimoje? Ką galiu jai patarti, kaip padėti?
Tinklalapyje psichika.eu atsako psichologė Indrė Vaidelienė:
Dėkoju Tau už laišką. Atrodo, tavo draugė išgyvena tikrai sunkų laikotarpį. Smagu skaityti, kad rūpiniesi savo drauge ir jos savijauta. Klausi, kaip galėtum jai padėti? Tai, kad ją palaikai yra didelė pagalba, kurią suteiki savo draugei. Kadangi, tavo draugė dabar išgyvena daug neigiamų emocijų, tu gali jai padėti jas išreikšti žodžiais. Sunkiu metu žmogui labai padeda išklausymas ir supratimas. Neigiamų emocijų išsakymas padės draugei jas sumažinti.
Kadangi tavo draugė labai išgyvena esamą situaciją ir netgi išsakė mintis apie savižudybę, labai svarbu aptarti psichologinės pagalbos galimybes. Nemokamą psichologinę pagalbą teikia Psichikos sveikatos centrai pagal gyvenamąją vietą. Galbūt draugė psichologinę pagalbą gali gauti savo mokymosi įstaigoje? Taip pat veikia pagalbos telefonu linijos, kuriose budi specialiai paruošti savanoriai ir specialistai.
Turite klausimų psichologui? Rašykite mums psichologas@lrytas.lt.