Juk būna: vieni spinduliuoja teigiamą energiją, kiti – atstumia. Tačiau kodėl? Ar galima teigti, kad veido bruožuose užkoduoti tam tikri žmogaus charakterio ypatumai? Apie tai, ką pasako žmogaus veidas ir kaip išmokti tą informaciją panaudoti, portalui lrytas.lt pasakojo veidotyrą išmananti, su žmogaus psichologija susijusius mokymus vedanti lektorė Eglė Pelienė.
Išmokus suprasti žmogaus fizionomiją, galima sužinoti daug naudingų dalykų, tačiau pirmiausia reikėtų iškelti sau klausimą - kas iš to? „Žinantiems, ką kurie bruožai sako apie asmenybę, gyventi tampa lengviau“, – įsitikinusi ji. Pasak lektorės, pažindamas save ir kitus geriau suvoki, su kuo bendrauji, todėl palaikyti santykius tampa kur kas paprasčiau.
Mažos makiažo paslaptys
Reta kuri moteris į gatvę išsiruošia be makiažo. Padažytos akys atrodo ryškesnės, paryškinti žandikauliai suteikia veidui gaivumo, padažytos lūpos tampa seksualesnės, aukšti, išryškinti antakiai suteikia artistiškumo. Paryškindamos tam tikrus bruožus moterys nesąmoningai išryškina tuos bruožus, kurių dominavimo siekia.
„Didelės akys nesąmoningai siunčia signalą, kad žmogus yra nuoširdus, emocingas, atviras, aktyvus, empatiškas. Jis – atviresnis ir tolerantiškesnis, todėl yra patrauklesnis aplinkiniams“, – pasakojo E. Pelienė. Putlios lūpos rodo žmogaus iškalbą, todėl putlialūpiai dažnai būna plepūs. Tie, kurių lūpos siauros, yra uždaresni, piktesni, tačiau ryžtingi ir į veiklą orientuoti žmonės. Jie nemėgsta kalbėti viešai, prieš didesnę žmonių auditoriją.
Pasak lektorės, kiekvienas žmogus gali save keisti taip, kaip jis nori, tačiau tiek prie jo emocinio pasaulio, tiek prie fizinės išvaizdos labai daug prisideda aplinka, kurioje jis gyvena. „Pažiūrėkite į iš Lietuvos išvykusius emigrantus – pagyvenę tam tikroje šalyje jie pakeičia mąstymą, veiduose, priklausomai nuo to, kaip jiems pasisekė, atsiranda nušvitimas ar rūstumas – visa tai juk irgi susiję“, – šyptelėjo ji.
Plastinės veido operacijos keičia elgesį
Vieni jaučiasi patenkinti savo veido bruožais, kiti svajoja apie tobulas linijas ir bet kokia kaina siekia jas įgauti. Tačiau ar tam tikrų veido bruožų korekcija turi įtakos asmenybės pokyčiams? Pasak E. Pelienės, žmogus visuomet - sąmoningai ar ne - stengiasi priartinti save prie kokio nors standarto – išryškinti skruostikaulius, operacijomis panaikinti užkritusius akių vokus, lūpoms suteikti putlumo. Tai suteikia jaunatviškumo, seksualumo, veidas tampa estetiškai patrauklesnis.
„Daugelis moterų ryžtasi plastinėms operacijoms vien dėl to, kad tikisi, jog tai padės atsikratyti tam tikrų vidinių kompleksų ir išspręsti kamuojančias problemas“, – mintimis dalijosi lektorė. Jos teigimu, išvaizda tiesioginės sąsajos su charakterio pokyčiais neturi, tačiau dažniausiai drastiškai pasikeitęs žmogus vienaip ar kitaip koreguoja ir savo charakterio ypatumus. Ypač pagal tai, kokį ryšį jis jaučia su aplinka. „Juk lūpas pasididinusių moterų ir kalbėjimo maniera keičiasi, todėl į jas kitaip reaguoja aplinkiniai“, – šyptelėjo veidotyrininkė.
Žmogus, pakeisdamas savo veido, nosies ar lūpų formą, pakeičia ir fizionomiją, todėl natūralu, kad didelė tiesi nosis staiga virtusi maža riesta nosyte bent pradžioje žmogui bus neįprasta ir sukels tam tikrų nepatogumų net kvėpuojant.
Simetriškas veidas – lengvesnis kelias į sėkmę
„Fiziologinė žmogaus būsena glaudžiai susijusi su kūno simetrija. Proporcingas veidas – vienas iš požymių, kad žmogaus sveikata yra subalansuota, o asmenybė – pakankamai harmoninga“, – sakė veidotyrą išmananti lektorė E. Pelienė.
E. Pelienės teigimu, žmonės, kurie labai greitai netenka daug svorio, staiga tampa gerokai kritiškesni, tiesmukesni, paaštrėja jų charakterio bruožai. Jų veidas atrodo piktokas, žvilgsnis – priekabus, kartais žmogus panyra į depresiją. „Tai trunka tol, kol žmogus apsipranta, tačiau pradžioje jis pats bando emociškai susigyventi su savo kūno pokyčiais“, – sakė ji.
Apie žmogų pasako ne tik jo veidas, bet ir visa fizionomija, kūno forma, eisena, balso tembras ir kt. „Tačiau veidas pasako daugiausia. Jame geriausiai atsispindi emocijos“, – sakė E. Pelienė.
Portalui lrytas.lt ji užsiminė apie pagrindinius žmogaus veido bruožus, kurie padės geriau pažinti ne tik save, bet ir kitus.
VEIDO FORMA
Stačiakampis: uolumas, darbštumas.
Apvalus: aštrus protas, gerai adaptuojasi.
Kvadratinis: stabilumas, sprendimų iniciatyvumas, lyderiavimo troškimas.
Ovalus: lengva komunikacija, malonus bendravimas.
Trikampis: stiprios ambicijos, karjeros troškimas.
KAKLAS
Trumpas: pasyvumas, konservatyvumas, sėslumas, polinkis į fundamentalizmą.
Ilgas: iniciatyvumas, tolerancija, seksualumas. Kuo ilgesnis kaklas, tuo žmogus mažiau linkęs stresuoti.
Plonas: bailumas, baikštumas.
Storas: drąsa.
SKRUOSTAI
Apvalūs: optimizmas.
Skersi: komunikacijos įgūdžiai.
Įdubę: nuovargis, stresas.
Su duobutėmis: vaikiškumas.
NOSIS
Ilga: jausmingumas, stiprus poreikis grožiui, mandagumas, laiko planavimas.
Trumpa: greita reakcija, konkretumas, įžūlumas, rutinos nebijojimas.
Tiesi: paslaugūs, valdingi, mėgsta taisykles.
Riesta: paslaugumas, altruizmas, rūpinimasis kitų, o ne savo poreikiais.
Šnervės: kuo platesnės, didesnės, tuo žmogus temperamentingesnis, kuo plonesnės, tuo žmogus nervingesnis.
LŪPOS
Plonos, siauros: darboholizmas, uždarumas, ryžtas, darbštumas, patikimumas.
Storos, putlios: stiprus priklausomybės jausmas, įžeidumas, seksualumas, atvirumas.
Putli apatinė lūpa: įtakingumas, atsidavimas, sėkmė.
Plona apatinė lūpa: taupumas tiek laikui, tiek pinigams.
ŠYPSENA
Atvira, „amerikietiška“: rimti darbuotojai, geri partneriai, garbingi.
Suspausta: smulkmeniški, kerštingi, pikti.
AUSYS
Prigludusios: taktiškumas, pastabumas, išlaidumas.
Atlėpusios: kaupimo poreikis, neatsargumas, intrigų troškimas.
Speneliai ploni: imlumas, greita reakcija, gera adaptacija.
Speneliai stori: lėta reakcija, paviršutinis informacijos priėmimas.
AKYS
Didelės: atvirumas, emocionalumas, prieraišumas.
Mažos, gilios: jausmų slėpimas versle, darbiniuose santykiuose, diplomatija
Atstumas tarp akių didelis: reikalų delsimas, moralinis stabilumas.
Atstumas tarp akių mažas: tobulumo siekimas, reiklumas.
ANTAKIAI
Aukšti: išrankumas, sunkiai siekiantys prieraišumo, orumas, vienišumas.
Žemi: komunikabilumas, neformalumo mėgimas.
Forma tiesi: estetikos, harmonijos ir tvarkos poreikis.
Forma apvali (arkinė): teatrališkumas.
Forma trikampė: praktiškumas, griežtumas.