7 būdai išvengti cinizmo

2012 m. rugpjūčio 29 d. 13:08
psichologijatau.lt
Dažnas neigiamai gyvenimo atžvilgiu nusiteikęs žmogus mano, kad tai jam padės apsisaugoti nuo galimų nesėkmių ir nusivylimų. Deja, jis labai klysta.
Daugiau nuotraukų (1)
Tikriausiai pažįstate bent vieną užkietėjusį ciniką – asmenį, kurio požiūris į gyvenimą paremtas pašaipiu negatyvumu ir kuris, atrodo, pasijunta geriau, privertęs kitus žmones irgi pažvelgti į pasaulį per juodą prizmę. Nors cinizmo šalininkai teigia, kad tai – būdas nusiimti rožinius akinius ir suvokti gyvenimo realybę, daugelis ekspertų nesutinka su šia nuomone. Cinizmas rodo iškreiptą pasaulio vaizdą ir bailumą, nes negatyviai nusiteikus mums nebereikia dėti jokių pastangų situacijai pakeisti. Kaip jo atsikratyti?
Tyrimai parodė, kad cinizmas gali ne tik paveikti žmogaus emocinę būseną, bet ir pakenkti sveikatai. Pitsburgo ir Helsinkio universitetų mokslininkai atliko eksperimentą. Jie ištyrė šimtą vyrų ir moterų, kurie tris dienas privalėjo dėvėti kraujospūdį matuojančius aparatus. Šie aparatai kas pusvalandį fiksavo duomenis, o tiriamieji turėjo apibūdinti savo nuotaiką, fizinį aktyvumą ir socialinius santykius tuo metu. Nepaisant nuotaikų kaitos, cinikų kraujospūdis buvo aukštesnis nei optimistų. Keletas patarimų, padėsiančių pakeisti požiūrį ir sumažinti cinizmo gyvenime.
1. Venkite negatyviai nusiteikusių žmonių.
Būnant tarp tokių asmenų nesunku užsikrėsti panašia nuotaika. Neseniai atliktas vartotojų tyrimas parodė, kad neigiama nuomonė gali padaryti didžiulę įtaką jūsų požiūriui: ne tik pozityvias mintis pakeisti negatyviomis, bet ir negatyvią būseną paversti dar blogesne. Pabuvę diskusijų grupėje, kurioje buvo neigiamai atsiliepiama apie tam tikrą produktą, dalyviai išeidavo su dar neigiamesne nuomone apie jį. Taigi, kai cinikai ir gyvenimu skųstis linkę žmonės susirinks pasidalyti savo bėdomis, laikykitės atokiau nuo jų, kad pats nepradėtumėte prastai jaustis.
2. Atsikratykite nuostatos, kad visas pasaulis yra priešiškas.
Kvaila manyti, kad visata išsirinko būtent jus ir surikiavo pasaulį taip, kad tik padarytų jūsų gyvenimą apgailėtiną. Kartais negatyvūs išgyvenimai veda pozityvų patyrimų link. Jūs negalite nuspėti ateities, todėl neverta būgštauti, kad ji visuomet bus bloga.
3. Atraskite pesimizmo šaltinį.
Negatyvų požiūrį į gyvenimą dažnai suformuoja vaikystės patirtis, kada mažas žmogutis stebi supantį pasaulį ir bando suprasti, kaip jis veikia. Jei augdamas vaikas patiria daug nusivylimų, išdavysčių ir nesėkmių, nenuostabu, kad būtent to tikisi iš gyvenimo suaugęs. Kuo greičiau sugebėsite susieti pesimizmą su konkrečiomis aplinkybėmis, o ne su gyvenimu apskritai, tuo lengviau bus pakeisti neigiamą požiūrį.
4. Supraskite, kad ateitis nebūtinai turi būti tokia pati, kaip ir praeitis.
Vien dėl to, kad patyrėte skausmą ar nusivylimą praeityje, nereikia manyti, kad ateityje laukia tas pats. Kai kuriuos gyvenimo aspektus daugiau ar mažiau kontroliuojame patys, todėl tikimybė, kad įvyks pozityvių pokyčių, yra didelė. Nespęskite spąstų patys sau – nepaklokite negatyvaus pamato, ant kurio vėliau, kaip ir tikėjotės, išaugs neigiamų išgyvenimų pilis.
5. Į save žvelkite kaip į priežastį, o ne kaip į pasėkmę.
Jūs neprivalote tapti nesėkmių ar aplinkybių auka. Nustokite galvoti apie tai, kas jums nutinka, ir pradėkite mąstyti apie tai, ką galite padaryti pats. Jei esate nepatenkintas dabartiniu savo gyvenimu, suformuluokite tikslus ir jų siekite. Pasinaudokite negatyvia patirtimi, kad taptumėte tvirtas ir sugebėtumėte ateityje priimti geresnius sprendimus. Skausmą, nesėkmes bei nusivylimą vertinkite kaip natūralią gyvenimo dalį.
6. Neužsisklęskite.
Neleiskite pesimizmui jūsų paversti bailiu, bet kokia kaina vengiančiu rizikos. Nors rizika ne visada pasiteisina, ji gali jums suteikti gyvenimo prieskonių. Mokslininkai ištyrė daugiau nei 20 tūkst. žmonių ir išsiaiškino, kad dažniau rizikuojantys asmenys yra linkę jausti didesnį pasitenkinimą savo gyvenimu negu tie, kurie nuolat siekia saugumo.
7. Sutelkite dėmesį į pozityvius patyrimus.
Kai nutinka kas nors gero, tikėkitės, kad taip bus ir toliau. Teigiami lūkesčiai gali pasitvirtinti lygiai taip pat, kaip ir neigiami.
Bendravimaspyktisemocija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.