Puokštė yra svarbiausias Žolinės šventės atributas. Senovėje sakydavo: „Jeigu per Žolinę neturėsi rankoje gėlių, velnias į ją įkiš savo uodegą.“
Daugelis kauniečių per Žolinę patys rišo puokštes, kiti pasitikėjo žolininkių išradingumu, tad už simbolinį mokestį įsigijo žolynų.
Žmonės nuo seno žino, kad Žolinės dieną surinkti, o vėliau išdžiūvę žolynai turi magiškų galių, todėl jų išmesti nevalia.
Derlių prišauks ir daržo gėrybės
Žolinė praėjusį ketvirtadienį buvo švenčiama įvairiose Kauno vietose, tačiau bene daugiausia žmonių susirinko į Lietuvos liaudies buities muziejų Rumšiškėse (Kaišiadorių r.).
Puokščių parodą surengusios žolininkės dalijo patarimus, kaip naudotis žolynuose sukauptomis galiomis.
Norintiems namus apsaugoti nuo gamtos išdaigų ir stichinių nelaimių, o patiems išvengti negandų ir ligų jos siūlė rinktis Žolinės puokštę iš kuo daugiau ir kuo įvairiausių augalų. Šiai puokštei tinka ne tik medetkos, mirtos, nasturtės, kraujažolės, rugiagėlės, ramunės ir kitos lauko gėlės, bet ir rugiai, avižos, nepamirštant net burokėlių ir morkų.
Tarp monetų – ir varpos
„Jeigu norite, kad jūsų namai būtų apsaugoti nuo žaibo ir griaustinio, Žolinės puokštę riškite iš pievų gėlių ir papildykite šermukšnių šakelėmis. Išdžiūvusias jas visus metus laikykite ant aukšto arba palubėje“, – mokė žolininkės.
Bet daugiausia smalsuolių dėmesio sulaukė patarimai, kaip prišaukti pinigų ir turtų. Juos neša Žolinės dieną surinkti javų grūdai. Piniginėje visus metus būtina nešiotis bent tris per Žolinę surinktus grūdus. Tinka avižų, kviečių, rugių grūdai.
Šventės dalyviai nieko nelaukdami grūdus puolė berti į savo pinigines. Retam pakako trijų grūdų, daugelis supylė visą saują.
Tarp banknotų ir monetų atsidūrė net žiemkenčių varpos. Tokiu būdu žmonės tikėjosi sukaupti itin didelių turtų.
Meilę atves ramunės ir rūtos
Su stebuklingomis žolynų galiomis visais laikais siejami ir meilės bei žavesio kerai. Meilę prišauks Žolinės dieną skintų rūtų, ramunių ar smulkių žiedų ramunėlių puokštė, o rugiagėlės išsaugos šeimą.
Aistrą sužadins čiobreliai, rozmarinai.
Šiuos augalus sudžiovintus reikia ne tik laikyti namuose, bet ir iš jų ruošti arbatą sau ir savo mylimam žmogui.
„Išmesta pašventinta Žolinės puokštė į namus prišauks nelaimių. Jeigu ji supelytų, sudeginkite ir pelenus išbarstykite laukuose, kad kenkėjai derliaus kitais metais nesuniokotų“, – patarė žolininkės.