Paskaitas vaikams ir senjorams skaitantis Marius: visuomenės ugdymas yra visų mūsų atsakomybė

2024 m. gruodžio 16 d. 12:46
„Vaikams trūksta žinių ir įgūdžių, kurie jiems padėtų uždarius mokyklos duris, todėl nusprendžiau, jog galiu būti tas, kuris imasi pokyčių, pirmiausia – bendruomenėse, kurios dalimi esu per savo vaikus“, – sako Jungtinės centrinės kredito unijų grupės (JCKU) „Kreda“ Operacinės rizikos, informacinio saugumo ir ESG rizikų vadovas Marius Beliūnas.
Daugiau nuotraukų (3)
Motyvuoja mokytis
Pasak Mariaus, mokytojų darbas labai svarbus – pasiekti ugdymo programose numatytus tikslus, tačiau vien to neužtenka. „Aš nusprendžiau eiti į mokyklą ir kalbėti su vaikais apie tai, ko joje nemoko. Mano tikslas – remiantis profesiniais ir gyvenimiškais pavyzdžiais jiems paaiškinti, kodėl taip svarbu mokytis – juk kuo daugiau mokymosi spragų turės, tuo mažiau pasirinkimų ateityje jiems liks“, – dalijosi pašnekovas.
Apie savo ateitį, anot pašnekovo, svarbu mąstyti kiek kitaip. Pirmiausia – įsivardyti stipriąsias ir silpnąsias savo vietas, silpnąsias – sustiprinti, stipriąsias – dar labiau išvystyti, turėti planą B – to paprastai per pamokas nemoko.
Pirmiausia Marius paskaitas skaitė mokyklose, kur mokosi jo paties vaikai. Pašnekovas pasidžiaugė, jog vaikų mokyklose yra laukiamas, o vienoje jų, suprasdami, jog vaikų ugdymas nėra tik mokyklos atsakomybė, kartu su tėvais ir mokyklos administracija įkūrė iniaciatyvių tėvų klubą. „Žinau, jog galiu vaikus motyvuoti tada, kada reikia, todėl, paskaitęs paskaitą vienai klasei, neretai gaunu kvietimą apsilankyti ir kitoje“, – pasakojo Marius.
Pasak pašnekovo, jo paskaitos aktualiausios gimnazistams nuo 9 iki 12 klasės. „Mano mokymo stilius yra kiek kitoks nei įprasta pamokų metu. Aš moksleivius truputį sukrečiu ir tada parodau alternatyvų scenarijų. Tikiu, jog bent dalį mano paskaitos jie įsimena, ir ta informacija turės įtakos tolesniems jų pasirinkimams. Pastebėjau, kad vaikus gerokai labiau domina tai, ką sako ne mokytojas, o pašalinis žmogus, kuris pats išgyveno tai, apie ką kalba. Manau, dvyliktokai mielai paklausytų pirmo, antro kurso studento, kuris pasakytų: „Prieš dvejus metus baigiau mokyklą, besimokydamas joje maniau, jog už mokyklos sienų bus vienaip, tačiau susidūriau su įvairiais iššūkiais, apie kuriuos nė nebuvau susimąstęs. Jei turėčiau galimybę sugrįžti į mokyklą, elgčiausi kiek kitaip“, – neabejoja pašnekovas.
Pradeda nuo svajonių
Pirmiausia pamokos metu Marius aptaria globalias svajones, kurias įgyvendinti pasiryžusi žmonija: atkurti ozono sluoksnį, išteklius, miškus. „Aš pasakau, jog to niekada nebus, nebent jie patys imtųsi pokyčių, o tam būtina turėti pakankamai žinių. Tuomet palyginu jų galimybes mokytis su tarpukario Lietuvos ar Afganistano vaikais, nes esu pats buvęs Afganistane. Bandome palyginti, kiek šiandienos moksleivių galėtų mokytis anais laikais. Tuomet kalbame apie tai, kaip teisingai susidėlioti ateities strategiją, mat kol kas realybė yra tokia, jog 40 proc. profesiją įgijusių žmonių dirba visai kitą darbą“, – pasakojo Marius.
Mariaus žmona taip pat iniciatyvių tėvų klubo narė. Be to, ji – teisininkė, tad vaikams, sulaukusiems 14 metų, skaito paskaitas, kaip pasikeičia jų teisinė atsakomybė prieš visuomenę. Visuomenė tokio amžiaus vaikus laiko pakankamai subrendusiais, kad šie galėtų atsakyti už savo veiksmus, pavyzdžiui, patyčias mokykloje, kurios gali virsti smurtiniu nusikaltimu.
Kita tema, apie kurią Marius laisvu nuo darbo metu kalba su vyresnio amžiaus žmonėmis – sukčiavimas internete ir kaip nepakliūti į sukčių pinkles. „Gyvenimui svarbu ruošti ne tik vaikus. Nuolat girdimos istorijos, kaip sukčiai pasinaudoja žmonių patiklumu ir išvilioja jų santaupas – signalas, kad žmones reikia šviesti nuolat, nepriklausomai nuo jų amžiaus. Ypač – senjorus, kurie dažnai neturi su kuo pasitarti“, – įsitikinęs pašnekovas.
Susitikimuose su vyresnio amžiaus žmonėmis Marius kalbasi apie sukčiavimo istoriją, nuolat kintančias sukčių taktikas, parodo „saldainių“ ir „botago“ pavyzdžius, kuriuos pasitelkia nusikaltėliai, primena apie jų spaudimą veikti greitai. Kitaip sakant, moko kaip pažinti sukčius ir kaip įgyti jiems imunitetą.
„Kol kas pokyčių siekiame bendruomenėse, kuriose mokosi mūsų vaikai ir gyvena tėvai. Įkvėpimo tam semiuosi iš savo profesinio kelio: mano atstovaujama kredito unijų grupė „Kreda“ rūpinasi bendruomenėmis ir kiekvienu, kuris jai patiki savo finansus, nes „Kreda“ vizija ir įsipareigojimas savo nariams – atsakingas finansinis sprendimas kiekvienam žmogui. Veikdamas bendruomenėje, kurios dalimi esu, taip pat noriu prisidėti prie pokyčių, prie stipresnės ir šviesesnės šalies, kurioje gyvename, ateities“, – kalbėjo Marius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.