„Šilutės baldų“ savanorių rūpestis vienišu žmogumi, aplinka ir duoklė praeičiai

2024 m. lapkričio 20 d. 19:00
„SBA bendrovei „Šilutės baldai“ svarbu ne tik susitelkimas darbe, bet ir socialinė atsakomybė. Tad savanoriai padeda vienišiems senjorams susitvarkyti buitį, rūpinasi apleistomis kapinėmis, dalyvauja talkose gražinant aplinką, gamina inkilus, pavasarį sodina mišką, o rudenį tvarko pajūrio kopas, padeda Raudonajam Kryžiui, „Maisto bankui“. Tokia veikla suteikia prasmės, bendrystės ir pasitenkinimo jausmą“, – kalbėjo įmonės apskaitininkė, įmonės Savanorystės ambasadorė Milda Liepė.
Daugiau nuotraukų (15)
„Šilutės baldai“ yra didžiausia baldų gamybos įmonė Pamario krašte, vienijanti daugiau nei 450 darbuotojų. Tai viena seniausių baldų įmonių Lietuvoje, pradėjusi veikti 1890 metais. SBA grupei priklausančiuose „Šilutės balduose“ daugiausia gaminami stalai, komodos ir kiti baldai. 2018 metais įmonės darbuotojai pagamino specialų stalą-spintą popiežiaus Pranciškaus vizitui Lietuvoje.
„Šilutės baldų“ darbuotojai aktyviai jungiasi prie SBA Savanorystės bangos iniciatyvos ir neatlygintiniems geriems darbams per metus vidutiniškai skiria 660 valandų.
M. Liepė jau kelerius metus yra aktyvi įmonės savanorė, o pastaraisiais tapo Savanorystės ambasadore.
„Labai smagu prisidėti prie savanoriškos veiklos, net nesitikėjau, kad galiu taip stipriai įsitraukti, bet man labai patinka. Dabar, kai esu Savanorystės ambasadorė su komanda nuolat organizuojame naujas iniciatyvas“, – kalbėjo Milda.
Įmonės savanoriams labiausiai patinka prisidėti prie buities pagerinimo to reikalingiems, ypač senesniems žmonėms arba prie viešų projektų, kai pokyčius greitai pastebi miesto bendruomenė.
Didžiausią pasitenkinimą M.Liepė ir jos kolegos pajunta tuomet, kai gerų darbų atlikimo magija užsikrečia ir niekada anksčiau nesavanoriavę žmonės.
Žinodamos, kad „Šilutės baldų“ darbuotojai nėra abejingi geranoriškumui, su prašymais į juos kreipiasi įvairios organizacijos. Taip pat ir patys įmonės savanoriai nesėdi rankų sudėję – kreipiasi į seniūnijas ir teiraujasi, gal kam reikalinga jų pagalba.
„Susitikę aptariame prašymus ir pačių savanorių iniciatyvas. Pavyzdžiui, glaudžiai bendradarbiaujame su Nemuno deltos regioniniu parku. Žmonės talkina noriai. Pernai gaminome knygų namelį vienam vaikų darželiui, šiemet – panašų namelį senelių globos namams“, – pasakojo M.Liepė.
Ar reikia specialiai motyvuoti darbuotojus skirti laiką savanorystei? Vieni žmonės iškart aktyviai įsitraukia, kiti dar šios veiklos neišbandė. Dažniausiai įmonėje užtenka viešo paskelbimo, kad organizuojama vienokia ar kitokia talka – žmonės neraginami susirenka. Žinia sklinda iš lūpų į lūpas, tad kažkas su savimi dar atsiveda kolegą ar šeimos narį.
Po nuveiktų darbų savanoriai susiburia kavai ar arbatai, aptaria rezultatus, pasidalina savo emocijomis, svarsto, ką dar norėtų ateityje prasmingo nuveikti.
„Man savanoriavimas yra neatsiejama gyvenimo dalis. Užtenka paklausti ar galiu? Niekada neatsisakiau padėti. Iš visų veiklų, kuriose dalyvavau, mane labiausiai palietė tos savanorystės, kurios susijusios su pagalba žmonėmis. Kai šiemet atvežėme į senelių namus namelį, pridėtą knygų, pamatėme švytinčius žmonių veidus. Jie šypsojosi, plojo gavę dovaną, iškart ėmė vartyti knygas. Nuoširdus dėkingumas už atrodytų paprastus dalykus suteikė neapsakomą prasmės jausmą ir palaimos būseną“, – sakė Savanorystės ambasadorė.
Šiemet būrys savanorių iš „Šilutės baldų“ užsimojo pagerinti buitį vienišam senjorui Stasiui, kuriam dabar 94 metai. Šilutės rajono vienkiemyje vyras pusę amžiaus gyvena vienas. Dienas praskaidrina tik jo keturkojis draugas Arčis ir užsukanti socialinė darbuotoja.
Apžiūrėję senolio valdas, 19 įmonės savanorių kibo į darbus: nupjovė žolę ir krūmynus, iš pakampių surinko besimėtančius gelžgalius ir senus padargus. Supratę, kad pavojų Stasiui kelia dvi avarinės būklės pašiūrės, jas nugriovė. O medieną, senjoro prašymu, supjovė malkoms – bus kuo pasišildyti žiemą. Talkininkai pasidarbavo ir namo viduje. Šiais iniciatyva „Šilutės baldų“ draugystė su Stasiu nesibaigia.
Milda supranta kaip senyviems vienišiems žmonėms yra reikalingas ne tik materialinė parama, bet ir dėmesys.
„Stasys laukia mūsų apsilankymo. Kai kokį vakarą atvažiuoju su pyragaičiu, senolis klausia kur buvau dingusi, nes jis nematė manęs savaitę ir jau pasiilgo. Užmegztas ryšys su žmonėmis labai sušildo, todėl stengiuosi neatsisakyti padėti, gal net kitą užkrečiu geromis emocijomis“, – kalbėjo M.Liepė.
Šiemet Milda dalyvavo devyniose savanoriškose veiklose, vykstančiose savaitgaliais ir po darbo.
Artėjant Visų šventųjų dienai ir Vėlinėms dauguma žmonių tvarkė artimųjų kapus. Tačiau šalia išpuoselėtų kapų yra nemažai neprižiūrimų, pamirštų. Todėl Savanorystės ambasadorė kartu su dukra ir dar keliais prijaučiančiais kolegomis organizavo prasmingą akciją – sutvarkė dalį apleistų kapų Šilutės miesto kapinėse.
Mildos iniciatyva užkrėtė ir 2-jo gamybos cecho pamainos vadovą Vigilijų Šveikauską bei jo komandą. Kitą dieną savanoriai pratęsė pradėtą darbą.
„Sakoma, kad žmogus nemiršta tol, kol jį kas nors atsimena. Tad džiaugiamės, kad mūsų kolegos žvakele sušildė ne vieną apleistą kapą, geru darbu – savo širdis“, – džiaugėsi kolegų parodytu geranoriškumu M.Liepė.
„Šilutės baldai“ rūpinasi ir savo krašto gamtos puoselėjimu. Darbuotojai kiekvieną pavasarį prisideda prie aplinkos tvarkymo palei Šyšą po potvynių. Šiemet prieš vasaros sezoną „Šilutės baldų“ pamainos vadovas Dominykas Jakas su grupe kolegų suremontavo ir atnaujino Aukštumalos pažintinio tako atkarpą Nemuno deltos regioninio parko teritorijoje.
„Kaip savanoris dalyvavau miškasodyje, prisidėjau prie inkilų gamybos. Kai Nemuno deltos regioninis parkas paprašė pagalbos, pirmoji užduotis buvo atnaujinti Aukštumalos pažintinį taką, nes ten buvo stipriai nusidėvėjusios lentos. Per du kartus atnaujinome labiausiai pažeistą tako dalį – daugiau kaip 100 metrų“, – pasakojo D.Jakas.
Vėliau, pasibaigus intensyviam turistų lankymo sezonui, prireikė suremontuoti Naikupės apžvalgos bokštelį Rusnės saloje. Dėl susidėvėjimo ir gamtos poveikio bokštelio mediena pradėjo trūnyti ir jis tapo nesaugus lankytojams. Savanoriai nuardė susidėvėjusią medieną bei sudėjo naujus atraminius balkius, grindis.
Dabar gamtos mylėtojai pakilę į „Šilutės baldų“ savanorių atnaujintą Naikupės apžvalgos bokštelį gali saugiai stebėti paukščius, unikalią Nemuno priešakinės deltos gamtinio rezervato augaliją ir gyvūniją.
„Savanorystė – ne tik prasminga veikla, ji taip pat stiprina tarpusavio santykius. Tai ir galimybė pabendrauti su kolegomis ne darbinėje aplinkoje, geriau vieniems kitus pažinti, pajuokauti. Vėliau po tokių talkų ir darbe jaučiame didesnį susitelkimą. Mūsų šalies gamtos turtų priežiūra ir tvarkymas praplečia akiratį, padeda geriau pažinti kraštą, apylinkes. Kai darbai būna atlikti, įrankiai sudėlioti į vietas, pasižiūrim vienas į kitą ir matom šypsenas, džiugesį. Vidinis pasitenkinimas gerai nuteikia, norisi ir ateity pasiraitoti rankoves“, – patirtimi dalinosi D.Jakas.
„Šilutės baldų“ savanoriai neigia mitą, kad geri darbai mėgsta tylą. „Pamatę socialiniuose tinkluose, kad „Šilutės baldai“ gausiai susirinkę kažką naudingo daro žmogui ar bendruomenei, žiūrėk ir kitos vietos įmonės neatsilieka ir savo projektus įgyvendina“, – džiaugėsi M.Liepė, kad jų krašte gerumas užkrečiamas.
Dėka iniciatyvių ir kūrybingų „Šilutės baldų“ darbuotojų, miestas gali didžiuotis savo išskirtinumu.
Pavyzdžiui, joks kitas Lietuvos miestas neturi paslėptų „sekretų“. 2020 metais „Šilutės baldai“ su Šilutės meno mokykla bei kitomis miesto mokyklomis įgyvendino unikalų „Šilutės sekretų“ projektą. Prie istorinių namų pagrindinėje Lietuvininkų gatvėje šaligatvyje įrengė 20 „sekretų“ – stiklu dengtų kambarėlių, kurie atskleidžia XIX a. pabaigos ir XX a. pradžios miestiečių gyvenimą. Projektas pateko tarp geriausių „European Excellence Awards“ komunikacijos konkurse.
„Sekretai“ praeiviams suteikia progą pasmalsauti, ką savo namuose veikė sviestininkas, statybininkas, kaip atrodė dantų gydytojos kabinetas, kokių skanėstų buvo cukrainėje, koks gyvenimas virė siauruko ir autobusų stotyse ar karietų pašte.
Na, o 2016 metais minint „Šilutės baldų“ įkūrimo 125 metus ir Šilutės miesto 500 metų jubiliejų, buvo proga pasireikšti miestelėnų meniškumui ir pademonstruoti, kiek jiems svarbi krašto istorija.
Ant „Šilutės baldų“ įmonę juosiančios 500 metrų sienos darbuotojai ir 3000 miestiečių sukūrė miesto metraštį, atspindintį svarbiausius krašto praeities ir dabarties įvykius, asmenybes. Ištapyta pusės kilometro ilgio betono siena gali didžiuotis kaip ilgiausias Europoje vizualinis metraštis.
SBA grupės įmonės į savanorystę ypatingai įsitraukė per pandemiją. 2021 metais darbuotojai inicijavo „ SBA Savanorystės bangą“. Į ją kasmet įsitraukia ne tik šimtai grupės įmonių darbuotojų su artimaisiais, bet ir miestų bendruomenės visoje šalyje. Per ketverius iniciatyvos metus beveik 5000 savanorių geriems darbams skyrė 18 600 valandų. SBA savanorystės iniciatyva už pasiektus rezultatus pelnė pripažinimą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.