Tad siuvėjai šiandien tampa ne tik meistrais, galinčiais pasiūlyti atsakingą, itin vertinamą rankų darbo sprendimą, bet ir kūrėjais, formuojančiais savitą stilių kiekvienam, to ieškančiam.
„Keičiasi mada, keičiasi ir siuvėjo amatas. Siuvėjai tobulėja ir eina koja kojon su tendencijomis,“ – įsitikinusios keturios unikalia energija spinduliuojančios moterys. Susitikusios PMC siuvimo kursuose, šiandien jos jau džiaugiasi savo įkurtu verslu.
Vesta Rudokienė, Laima Jurevičienė, Lina Vegelavičienė ir Greta Kasnauskienė, ilgai nedvejodamos, įkūrė nuosavą siuvimo studiją, jungiančią tris unikalius ir savitus vardus – „Happymama House“, „Li La“ ir „M.Du“. Jos džiaugiasi savo pačių susikurtomis darbo vietomis, kurios užtikrina ne tik širdžiai mielą darbą, bet ir galimybę daugiau laiko praleisti su šeima.
Noras siūti lydėjo visą gyvenimą
„Pamenu, pirmąją siuvimo mašiną man atnešė vyras. Iškart pastebėjau, kad man labai tinka šis užsiėmimas – man labai smagu dirbti, o laikas prie siuvimo mašinos prabėgdavo nepastebimai“, – pasakoja Vesta. „Siuvimo amatas nėra lengvas, reikia daug išmokti. Ieškojau, kur galėčiau patobulinti savo įgūdžius, tad kai darbo birža pasiūlė PMC kursus, nedvejodama sutikau.“
Tuo tarpu Liną ir Laimą į siuvimą pastūmėjo noras kurti savo vaikams. „Siuvimo mašina atsirado pas mane dar gyvenant Anglijoje, prieš pat gimstant vaikui. Norėjosi pačiai pasisiūti būtinų reikmenų. Grįžus į Lietuvą, nepaleidau tos minties, nors tuomet dar neturėjau įgūdžių, ir viskas vyko neprofesionaliai“, – pasakoja Lina. Jai pritaria ir Laima: „Supratau, kad noriu siūti čia ir dabar, nes vaikai buvo maži, o aš nuolat galvodavau, kodėl visos kitos gali pasisiūti drabužius savo vaikams, o aš – ne. Tad galimybės lankyti PMC kursus laukiau net pusantrų metų.“
Visos moterys prisimena, kad noras siūti jas lydėjo visą gyvenimą, tad ir siekis tobulėti, įgyti daugiau įgūdžių šioje srityje atsirado natūraliai. Norėjosi išmokti daugiau, augti, tobulėti, todėl visos trys, gavusios Užimtumo tarnybos pasiūlymą prisijungti prie PMC siuvimo kursų, nedvejodamos juo pasinaudojo. „Taip norėjau pradėti mokytis, kad net pirmąją dieną, atnešusi dokumentus į PMC, jau sukau ratus aplink siuvimo mašinas, nekantraudama pradėti, nors dėstytojai siūlė pirmąją dieną tik apsižvalgyti ir susipažinti su aplinka“, – prisimena Lina.
„Normalų“ darbą iškeitė į širdžiai mielą
Nuolat besišypsančios moterys juokauja, kad idėją įkurti bendrą verslą lėmė aplinkybės ir šiek tiek magijos. „Mūsų kolegė Greta susapnavo, kad kartu darysime verslą. Viskas nuo to ir prasidėjo. Susikūrėme bendrą pokalbių grupę, tarėmės, kartu ieškojome patalpų, vienu automobiliu važiuodavome jų apžiūrėti“, – pasakoja moterys.
„Ar buvo baisu? Tikrai taip. Tačiau į priekį vedė viena kitos palaikymas. Juk kartu kurti verslą ir eiti per kliūtis gerokai drąsiau nei tai daryti vienai. Šis palaikymas, prasidėjęs dar mokslų metu, tęsiasi ir kasdienėse veiklose. Nuolat dalinamės PMC kursuose įgytais įgūdžiais, o jei kažkam nesiseka, visos metame darbus ir einame viena kitai padėti.“
Lina pasakoja, kad galutinį sprendimą išeiti iš įprasto darbo padarė tada, kai nuolat matydavo žmones, dirbančius jiems mielą darbą, ir jie atrodydavo laisvi bei laimingi. „Labai dažnai pagalvodavau, kad aš irgi noriu tokio darbo, kuriame nesijaustum kaip darbe, o dirbti būtų miela. Atsistojau, pasakiau direktoriui, kad išeinu, ir išėjau“, – dalinasi Lina. „Vyras labai palaikė – visos mano siuvimo mašinos yra jo dovanotos.“
Ar ryžtųsi tokiam sprendimui, jei neturėtų šeimos palaikymo? Vesta sako, kad mokytis neturint artimųjų palaikymo dar svarbiau. „Įgyti įgūdžiai niekur nedings, o auganti kompetencija moterims garantuoja saugumą ir nepriklausomybę. Todėl net ir neturint artimųjų palaikymo labai svarbu nenustumti mokymosi ir tobulėjimo į antrą planą. Noriu padrąsinti moteris tai daryti dar aktyviau.“
Šeimai draugiška atmosfera
Šiandien moterys džiaugiasi ne tik nuostabia, įkvepiančia atmosfera darbo vietoje, bet ir šeimai draugiškomis, jų pačių susikurtomis darbo vietomis. „Pas mus maži vaikai, todėl norisi įtraukti juos į savo veiklą, lengviau derinti darbą ir buvimą su šeima. Susikūrėme darbo vietas, kur galime be įtampos būti su vaikais, kai jie serga, atsivesti juos į darbą ir neprarasti laiko su jais. Taip galime daryti ir tai, kas svarbu mums pačioms – siūti, ir stebėti, kaip jie auga. Tai didžiulė motyvacija eiti pirmyn“, – dalijasi moterys.
Nors verslo kūrimas nėra „klotas rožėmis“, veikla reikalauja dažnai atsisakyti „gardesnio kąsnio“, kad įsigytų būtinų reikmenų, tačiau, moterų teigimu, jos nesuktų atgal, nes privalumų ir pozityvių dalykų šioje naujoje kelionėje yra kur kas daugiau nei minusų. „Reikia nebijoti: jei sumanei, apsisprendei, turi eiti į priekį ir nedaryti vieno žingsnio į priekį bei dviejų atgal“, – teigia Lina.
Ilgalaikių planų moterys kol kas nekuria. „Gyvename šia diena, penkerius metus į priekį žiūrėti dar per anksti. Esame matę sudėtingų situacijų, todėl viską vertiname realiai. Žinome, kad pirmi metai bus sunkūs, tačiau jei yra noro ir tikėjimo tuo, ką darai, jokie iššūkiai nepriverčia nuleisti rankų“, – teigia Laima.
„Nuolat tobulėjame, išbandome naujas technikas. Ieškome to, kas artima mūsų klientams ir mums pačioms. Kur apsistosime ir ką išsigryninsime, dar paaiškės. Šiandien tiesiog norime, kad žmonės mus atrastų, pamatytų mūsų gaminius ir pamiltų juos. Norime džiaugtis savo darbu ir 'kurti garsiai',“ – sako moterys.
Siuvimas – sudėtinga profesija
„Aš taip ir jaučiau, kad jos kartu sukurs unikalią istoriją“, – šypsosi jau beveik dešimtmetį siuvimo amato PMC mokanti Sigutė Oržekauskienė, kalbėdama apie siuvimo studiją įkūrusias savo buvusias mokines. Nors šių moterų istorija išskirtinė, Sigutė pasakoja, kad siuvimo kursai dažnai keičia ir kitų jos mokinių gyvenimus. Dauguma baigusiųjų siuvimo kursus renkasi dirbti individualiai, būna ir atvejų, kai savo siuvimo studijas įkūrę buvę mokiniai grįžta su prašymais atrasti jiems papildomų darbuotojų.
„Į mokymus ateina įvairaus amžiaus žmonių – nuo jaunų, ieškančių savęs, iki įgijusių aukštąjį išsilavinimą, baigusių tiksliuosius mokslus. Neradę savęs jie atsigrežia į profesinį mokslą. Sulaukiame ir mokinių, kuriuos sunkios gyvenimo aplinkybės paskatina per profesinį mokymą iš naujo kabintis į gyvenimą“, – savo patirtimi dalijasi Sigutė.
Ar siuvimo amato gali išmokti kiekvienas? Pasak Sigutės, siuvimas – tai sudėtinga profesija, reikalaujanti lankstumo, kūrybiškumo, užsispyrimo ir loginio mąstymo. „Tai kūrybinė profesija, bet glaudžiai susijusi su tiksliaisiais mokslais – skaičiavimais, logika. Norint tapti geru siuvėju, reikia didžiulės kantrybės ir noro“, – teigia ji.
Kursus PMC galima lankyti gavus Užimtumo tarnybos finansavimą
PMC siuvimo kursus sudaro formalaus ir neformalaus profesinio mokymo modulinės programos. Norintys mokytis gali rinktis II, III, IV lygio formalias siuvėjo profesinio mokymo programas, taip pat drabužių sukirpimo ir siuvimo, juosmeninių drabužių siuvimo, drabužių taisymo ir vaikiškų drabužių siuvimo kursus.
Mokytis pagal šias programas galima Kaune. Mokslą šiose programose gali finansuoti Užimtumo tarnyba, todėl tiems, kuriems aktualu gauti finansavimą, rekomenduojama šia galimybe pasinaudoti.