Pergales grožio konkursuose ir sporto varžybose skinanti vilnietė: „Jausmai labai skirtingi“

2024 m. balandžio 27 d. 13:58
Vilnietė Vaiva Žymantė (27 m.) gyvena labai intensyviai ir nuolat skuba į darbą, į treniruotę, į varžybas ar pasiimti iš darželio dukrytės. Kartais ir jai pačiai pasirodo, kad jos gyvenime veiklų labai daug, bet visos jos labai džiugina, tad minutėlę pailsėjusi sau pasako, kad tikrai nieko nesiruošia atsisakyti.
Daugiau nuotraukų (39)
Reikalus tvarkyti Vaivai netrukdo tai, kad ji yra kurčia nuo gimimo. Tačiau ji niekuomet dėl to nesijautė prastai – gal todėl, kad ir jos tėvai, ir brolis yra negirdintys, be to, ji lankė kurčiųjų mokyklą, tad nuolat buvo apsupta žmonių, su kuriais kalbėjosi gestų kalba ir nesijautė išskirtinė.
Tarp girdinčiųjų daugiau būti jai teko jau po mokyklos, kai įstojo studijuoti pedagogikos specialybės. Tačiau, pasak Vaivos, kurso draugai buvo draugiški, taip pat ir žingeidūs, domėjosi gestų kalba. Studijas baigusi mergina pradėjo dirbti kurčiųjų vaikų darželyje, šiuo metu dirba grupėje, kurioje – dvimečiai ir trimečiai vaikučiai.
Vaivos dukrytei Haniai greit sueis ketveri. Ji keliauja į įprastą vaikų darželį. Ne tik Vaivai ir jos vyrui, kuris taip pat turi klausos negalią, bet ir medikams buvo didelė staigmena, kad mergaitė gimė gerai girdinti – toks atvejis yra netipiškas. Dabar mergaitė su tėvais bendrauja gestų kalba, o su bendraamžiais – įprastai.
Be darbo ir šeimos, Vaivos gyvenime jau daugelį metų šalia yra ir sportas – badmintonas. Be to, ji yra dirbusi modeliu ir tapusi tarptautinio kurčiųjų grožio konkurso nugalėtoja.
Badmintoną pašnekovė atrado, būdama aštuonerių. Jos vyresnis brolis lankė orientavimosi sportą, vasarą tėvai veždavo jį į stovyklas, o kartu paimdavo ir Vaivą. Ten jai kažkas pasiūlė pažaisti badmintoną – ji pirmą kartą paėmė į rankas raketę ir tuojau pajuto, kad šis sportas jai labai patinka. Netrukus po to tėvai ją nuvedė į treniruotę.
„Seniau mane norėjo leisti į orientavimąsi, kaip ir brolį, bet manęs tai nesužavėjo – ten reikia lakstyti po miškus, kad ir koks bjaurus oras būtų. Na, o badmintoną gali ramiai žaisti salėje“, – nusišypsojo Vaiva, savo istoriją pasakojusi per gestų kalbos vertėją.
Treniruotės suteikia gerų emocijų
V.Žymantė žaidžia badmintoną jau keliolika metų. Kuriam laikui dėl jo net buvo persikėlusi iš Vilniaus į Klaipėdą, kur ją pastebėjęs pakvietė ten dirbantis treneris Donatas Narvilas. Dabar ji sportuoja Vilniuje, bet priklauso minėtojo trenerio vadovaujamai Lietuvos kurčiųjų rinktinei.
Pašnekovė ne šiaip sau mosuoja rakete, bet ir turi solidžių pasiekimų: štai visai neseniai, balandžio 16 d., Vilniuje vykusiame Lietuvos kurčiųjų badmintono čempionate ji tarp moterų užėmė antrąją vietą.
2023 m. Brazilijoje vykusiame Pasaulio kurčiųjų badmintono čempionate V.Žymantė tapo vicečempione mišrių dvejetų rungtyje kartu su kolega Kazimieru Dauskurtu.
2022 m. ji taip pat sėkmingai pasirodė Europos čempionate, kur užėmė pirmą vietą mišrioje grupėje ir trečią, žaisdama viena.
„Varžybose labai svarbus ne tik geras fizinis pasirengimas, nuolatinės treniruotės, bet ir psichologinis pasiruošimas. Jeigu jauti, kad dirbai tikrai gerai, tai ir natūraliai ateina pasitikėjimas savimi ir tikėjimas, kad tau pasiseks“, – pastebėjo Vaiva.
Vyras labai palaiko
Paprastai, net jei į treniruotę nueina po sunkios darbo dienos, rodos, neturėdama jėgų, joje ji prasiblaško ir pasikrauna gerų emocijų. Žaviai moteriai ne paskutinėje vietoje ir tai, kad treniruotės padeda išlaikyti dailias kūno linijas.
Jos vyras Deividas aktyviai nesportuoja, bet ją labai palaiko.
Kaip jau minėta, V.Žymantė turi ir kitokių pasiekimų – 2014 m. ji nugalėjo Berlyne vykusiame tarptautiniame kurčiųjų grožio konkurse „Miss and Mister Deaf Stars“. Pasak pašnekovės, grožio konkurse ji dalyvavo tiesiog dėl įdomumo bei naujos patirties ir labai nustebo, kai pavyko laimėti.
Klausiu Vaivos, ar pergalės jausmas, kai tau ant galvos uždeda gražuolės karūną ir kai ant kaklo užkabina medalį už pergalę badmintono čempionate, iš esmės tas pats? „Tikrai ne, jausmai labai skirtingi. Grožio konkurse dalyvauti, galima sakyti, yra paprasčiau – gražiai apsirengi, susišukuoji, pavaikštai podiumu, pasišypsai – ir, jei tau pasiseka, tampi nugalėtoja. O sporte reikia nuolat treniruotis, ruoštis, palaikyti formą – ir tada, jei pavyksta nugalėti, žinai, kad tai įvyko tavo asmeninių pastangų dėka. Taigi tokia pergale daug labiau didžiuojiesi“, – pastebėjo Vaiva.
Ruošis kurčiųjų žaidynėms Japonijoje
Apie V.Žymantės ir kitų Lietuvos badmintonininkų darbą ir pergales pasišnekėjome ir su Lietuvos kurčiųjų badmintoninkų nacionalinės rinktinės vyr.treneriu Donatu Narvilu. Jis pats žaidė badmintoną nuo šešerių, paskatintas savo tėčio Antano Narvilo, kuris taip buvo badmintono treneris ir dirbo ne tik su girdinčiaisiais, bet ir su kurčiaisiais.
Užaugęs D.Narvilas du kartus tapo Lietuvos čempionu – beje, šį titulą iškovojo, mišriame dvejete žaisdamas kartu su kurčiąja sportininke Kristina Dovydaityte.
Baigęs savo sportinę karjerą D.Narvilas pasuko tėvo pėdomis ir dirba treneriu. Jis sako, kad jokio skirtumo tarp kurčiųjų ir girdinčiųjų badmintono žaidėjų nejaučia ir nuolaidų tiems, kurie turi klausos negalią, treniruotėse nedaro.
Pasak trenerio, Lietuvos kurčiųjų badmintono rinktinė šiuo metu yra pakankamai stipri – sportininkai siekia pergalių tarptautiniuose čempionatuose, o Lietuvoje varžosi ir su girdinčiaisiais. 2023 m., kaip jau minėta, Brazilijoje Pasaulio kurčiųjų badmintono čempionate V.Žymantė tapo vicečempione kartu su kolega K.Dauskurtu. Taip pat K.Dauskurtas ir Ignas Reznikas tapo vicečempionais vyrų dvejetų grupėse, o jaunimo iki 19 m. čempionato bronzą mišrių porų varžybose iškovojo Vaidas Voroneckis ir Aurelija Ramaneckaitė.
„Bene didžiausia, bet tuo pačiu ir skaudžiausia mūsų komandos pergalė ir buvo pernai Brazilijoje – nelabai tikėjome, kad mūsų vyrai gali laimėti prieš korėjiečius, bet atsidūrėme labai arti olimpinio aukso, ir visgi likome antri. Čempionate dalyvavo daugiausia Azijos šalių komandos – Azijoje badmintonas labai populiarus – tad ir antroji vieta lietuviams buvo labai didelis pasiekimas“, – sakė Donatas Narvilas.
Dabar jis su rinktine jau pradeda pasiruošimą kitąmet Japonijoje vyksiančioms kurčiųjų žaidynėms (deaflympics) – į jas lietuvių komanda pakliuvo, kai tapo Europos vicečempionais.
Kaip šiuo metu stipriausius sportininkus vyrus treneris įvardytų K.Dauskurtą ir I.Rezniką, o tarp moterų situacija nuolat keičiasi, jaunos sportininkės lipa ant kulnų senbuvėms. Apskritai Lietuvoje badmintonas palengva populiarėja, be to, kurtieji badmintoninkai sulaukia Lietuvos kurčiųjų sporto komiteto palaikymo ir paramos, tad tikėtina, kad ir toliau jie džiugins pasiekimais.
O ką treneris pasakytų apie šio straipsnio heroję Vaivą? „Vaiva – tikras komandos žmogus, ji labai atsidavusi šiam sportui, atsakinga ir pareiginga. Ji sėkmingai rungtyniauja ir su sveikaisiais sportininkais“, – sakė D.Narvilas.
Paklaustas, koks jis yra treneris ir ar dažnai bara Vaivą bei kitus rinktinės narius, D.Narvilas atsakė: „Aš galiu būtų griežtas, kai matau, kad kažkas atsipalaiduoja, prasčiau dirba, bet moku ir pagirti, kai to reikia. Man atrodo, atmosfera mūsų komandoje pakankamai draugiška ir geranoriška.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.