Daugiavaikis ukmergiškis: „Man patinka saugotis vaikų tada, kai maži pirštukai tampo už barzdos“

2024 m. balandžio 9 d. 22:37
Ukmergėje gyvenančių ir šešis vaikus auginančių Mintauto ir Smiltėjos Žlabių šeima – labai nestandartinė ir originali. Originalu gali atrodyti viskas, pradedant netradiciniais jų vaikų vardais, baigiant jų veiklomis, nusiteikimu vaikus ugdyti namuose ir ištverme pasitinkant šeimą ištinkančius iššūkius.
Daugiau nuotraukų (8)
Šeimoje auga 6 vaikai: Meilėja (4 mėn.), Vandenynas (1,5 m.), Mirgėja (beveik 3 m.), Raguelis (11 m.), Kristaras (12 m.) ir Karilė (14 m.).
Sutuoktiniai neslepia, kad daugiausia dėmesio jie siekia skirti šeimai ir vaikams, o kitas savo veiklas derina prie šeimos poreikių. Laiko sau jie atranda, atsibudę paryčiais – pasak jų, 3–5 val. ryto – šventas grynas laikas, kurio neverta pramiegoti. Na, o miegotų valandų skaičiaus jie tiesiog nesureikšmina.
Veiklų jiedu turi daug: Smiltėja yra balso mentorė, mokanti balso atskleidimo praktikų, choro vadovė ir narė, taip pat projekto namumama.lt mentorė. Ji turi ir daug tarptautinių sertifikatų: jogos meistro, balso mentoriaus, nlp meistro, savižudybių prevencijos meistro, vaikų ugdymo, žindymo ir kt. bei magistro laipsnį.
Mintauto specialybė – medžio apdirbimas, žmona ji vadina auksarankiu meistru, bet jis teigia, kad jo pagrindinė veikla – būti profesionaliu vyru ir tėčiu, besimokančiu kuo geriau ir atidžiau rūpintis vaikais, pamatyti ir atliepti jų giluminius poreikius. Vienas didžiausių jo tikslų – šeimoje darniai pereiti per iššūkius keliančias situacijas ir rasti stiprybės per sunkumus vedant visus į džiaugsmą.
Abu sutuoktiniai konsultuoja šeimas, poras, paauglius, tėvelius ir senelius, kurie pasiryžta nebūti toksiškais tėvais ir seneliais – tokių, pasak pašnekovų, yra dauguma, nes tik viena kita šeima užmezga tikrą ryšį su vaikais ir prisiima atsakomybę už to ryšio kokybę.
„Mes jaučiamės stiprūs šeimoje – mums pavyksta darniai keliauti per gyvenimo iššūkius ir džiaugsmus, sukurti vaikams mylinčią, brandžią atmosferą, pamatą gyvenimui, drąsą eiti savu keliu, ne mums paklusti, o save pažinti, girdėti, išsipildyti ir kurti vis brandesnį ryšį. Mums svarbūs mūsų santykiai – tam skiriame labai daug dėmesio, laiko, pagarbios erdvės kasdien. Šiais veiksmingais įgūdžiais dalinamės ir su kitomis šeimomis – mums tai labai prasminga, gera ir džiaugsminga. Jei nuoširdžiai be aukojimosi padėsi kitam pasiekti jo svajonių – tavo svajonės išsipildys lyg savaime“, – tvirtino abu.
Taigi kalbėjomės su sutuoktiniais apie jų vaikų auginimo filosofiją, apie tai, kaip jiems sekasi viską aprėpti ir puoselėti darnius abipuse pagarba paremtus santykius.
– Kada ir kaip jūs abu susipažinote? – paklausiau sutuoktinių.
Mintautas: Mes susitikome padėdami statyti svajonę draugų šeimai – šiaudmolinį namą. Mudu dienų dienas džiaugėmės atradę vienas kitą: tai – JIS, tai – JI. Apėmė jausmas, lyg vienas kitą amžinai pažinojome.
Smiltėja: Iškart viens kitą atpažinome ir nuo to laiko esame nuosekliai drauge, jaučiamės, lyg visada visada buvome drauge – esame viens kitam savi, mūsų tos pačios vertybės.
– Ar greitai po to ir išsigrynino mintis, kad šeimoje jūsų turi būti daug?
Mintautas: Mes tikime Visatos ir Dievo vedimu, kad nuo to priklauso vaikeliai, kurie ateina į mūsų šeimą. Man patinka saugotis nuo vaikų jau tada, kai maži pirštukai tampo už barzdos – tada tenka saugoti savo barzdą. O jei rimčiau – aš tikiu, kad Dievas mums atsiuntė savo vaikus, kurie mums suteikia džiaugsmą ir pamokas bei privilegiją pilnai jais rūpintis.
Jaučiu palaimą matydamas vaiko džiaugsmą, kai jis tiesiog yra savo kūne, žaidžia pirštukais, atranda kojytes.
Mes nujautėme, kad mūsų šeima bus pilnatviška. Į šeimą atėjome sąmoningai, norėdami gyventi šeimos gyvenimą ir viską, ką veikiame gyvenime, įprasminti per šeimos lizdą ir jo išpuoselėtą visapusišką grožį.
– Kai kurie žmonės sako, kad tikrai norėtų turėti daugiau nei 1–2 vaikus, bet tai labai sudėtinga – sunku susiderinti su darbais, su finansais ir pan. Ką jūs tokiems žmonėms atsakytumėte?
Mintautas: Jūs teisūs. Sėkmės jūsų kelyje.
Smiltėja: Žmonės, kurie norėtų, kad jų šeimoje augtų daugiau vaikelių, manau, galėtų įgauti drąsos ir jėgos iš be galo sąmoningos ir šviesios globėjos Eglės Vaitkevičienės šeimos.
Tam galbūt reikia nuspręsti pakeisti visą savo gyvenimą, jeigu to reikės, o toliau, regis, visas pasaulis mums padeda keliauti šiuo sąmoningumo keliu. Svarbu kalbėtis, išgirsti viens kitą, brandžiai išsiaiškinti, dėl ko iš tiesų noriu priimti vaikus į šeimą, ką man tai reiškia. Tai neturi būti ego ar paviršutiniškos priežastys, pavyzdžiui: kiti turi ir aš noriu, noriu kažkam įrodyti, kad esu geresnis tėtis ir mama nei mano tėvai arba kaimynai ar noras turėti palikuonių. Visa tai blefas.
Tikroji priežastis, kurią mes aptikome, yra pasiryžimas augti, sąmoningai pasitarnaujant kitam. Pasiplanuokite viziją: laukiatės, vaikelis gimsta, sueina metukai, du, penki, penkiolika – su kuo tie vaikai bus? Kiek valandų per dieną iš savo esamo jau ir taip pilno gyvenimo ketinate jiems skirti? Jau dabar skirkite tą laiką pokalbiams apie vaikus, svajojimui, įsivaizdavimui ir pastebėkite, ar vengiate ko nors, kiek laiko gebate išlaikyti dėmesį, nes didžiausias iššūkis šeimoje pirmiausiai yra emocinis – sutalpinti ir sklandžiai pratekinti visų jausmus. Tikrai nuoširdžiai išklausyti kiekvieną – nevengti ryšio ir iššūkių – tai yra sudėtingiausia.
Turiu parengusi online kursą „Aš noriu ištekėti“ – jis labai prasmingas ir laukiančioms partnerio, ir turinčioms, ir susituokusioms – padeda auginti šeimą sąmoningai. Taip pat yra kursas poroms, pasiruošimas santuokai ir daug kitų kursų. Ar dabar turite savo psichologą, koučerį, mentorių? To gali prireikti, kad neprigrybautumėte, žaisdami gerų tėvelių žaidimą.
Vaikai ateina kupini savo gyvenimo – telieka netrukdant jiems padėti. Domėtis, neužgožti, nedresiruoti, nemanipuliuoti, nespausti, negreitint ir nelėtinti. Sutikti, kad jie yra pilnaverčiai žmonės ir gali nelipti iš mašinos ar į mašiną vien dėl to, kad jiems tai pasakysite, rėksite, šauksite, žadėsite saldainį, grasinsite atimsią telefoną ar pan. Pajėgsite?
Gyvenimas nebebus pagal jus. Tai nėrimas į galingą efektyvią nežinomybę. Ar esu su savimi laimingas? Ar esu su partneriu laimingas? Ar man patinka mano gyvenimas? Jei visi trys atsakymai neigiami – ko į šitą balą nerti vaikams? Jie ateis ir sudrums ir taip drumzliną vandenį.
Jūs būsite nuo vaikų priklausomi – su jais visą laiką reikės derintis – jie jums nepaklus, nes jie turi paklusti savo gyvenimo keliui – niekam kitam. Kai norėsite drybsoti – negalėsite to daryt, nes vaikai patalpoje telpa maksimum valandą – po to turėsit eiti į lauką ir žaisti su jais miške, prie upės, ežero ar pievose lakstyti. Baigsis jūsų bet kokios tinginystės apraiškos – prasidės turbo gyvenimas.
Mūsų gyvenimo filosofija ir vaikų skaičius nėra joks išskirtinumas ar ypatingumas – mes tiesiog gyvename tikrą pilnatvišką gyvenimą. Jūs pažinsite savo nuovargį ir gal aptiksite, kad tai, nuo ko jūs labiausiai pavargstate, esate jūs pats. Kai tą aptiksite, įsijungs turbo režimas ir jūs visada turėsite energijos.
– Visgi turbūt turite kažkokių taisyklių tam, kad tokioje didelėje šeimoje nekiltų chaosas (dalijatės darbus, laikotės dienos režimo ir pan.)?
Mintautas: Mokome vaikus kiekvieną prisiimti atsakomybę už tai, kas jų. Nuolat būdami kartu su vaikais tiek mes, tiek jie patys mokomės spręsti nesutarimus, įsiskaudinimus, įsižeidimus, sutikti su savo ir kito poreikiais ir lūkesčiais.
Mūsų filosofija – vaikai seka mūsų pavyzdžiu. Stebėdami save atidžiai mes matome, ko mes mokome vaikus. Svarbu ne režimas, o ritmas ir dermė visame kame. Kad susikurtume sėkmingą ritmą, būtinai turime keliauti saviugdos, įsiklausymo, domėjimosi keliu.
Kad diena būtų vaisinga, turiu lanksčiai priderinti dieną prie visų šeimos narių be dresūros ir primetimo. Mes ugdome vaikus šeimoje, juk nieks kitas to nepadarys. Mes nemanome, kad kažkas kitas turi ar gali ugdyti mūsų vaikus. Jie gimė ir auga šeimoje. Pamokoms skiriame po kelias valandas kiekvienam vaikui nuo ankstyvo ryto. Tai jiems labai patinka ir tinka.
Smiltėja: Jie nepatiria bandos jausmo, patyčių, žeminimo, netikrų vertybių – kas mokyklose normalu. Jie nebūna su pervargusiais pedagogais – būna su juos mylinčiais, atidžiais, sąmoningais ir laimingais suaugusiais. Jie mokosi savo ritmu, savo tempu meilėje ir saugume.
Mūsų vaikai kasdien lanko būrelius: dziudo, plaukimo, skautų, keramikos, piešimo ant šilko ir kitus. Kasdien mokosi iš tėčio meistrystės – kad mokėtų daug ką, ko reikės namuose – savo būsimojoje šeimoje – susikurti patys. Iš manęs jie mokosi kurti atmosferą, jaukumą, grožį, procesų šeimoje sistemą – gyvenimo organizavimo, verslo, sąmoningos elgsenos su pinigais ir kt.
O pagrindinis mūsų principas – nedresiruokime vaikų. Auginkime ir auklėkime tik save, save, save. Verta užduoti vaikams klausimą, pasiruošus išgirsti viską viską: „Kas tau many netinka? Kaip tau patinka gyvent su manimi? Kaip manai, kaip galiu save patobulinti, keisti? Ką man patartumei?“ Verta išklausyt ir domėtis dar ir dar – tai galimybė augimui.
– Kaip pasakytumėte, kuo konkrečiai jus džiugina tokia didelė šeima?
Mintautas: Yra daug žmonių, kuriems esu reikalingas, jaučiuosi mylimas. Nebūna nuobodu. Džiugu matyti kiekvieno unikalią raidą. Būdamas tėvu šeimoje turiu galimybę jaustis reikalingu. Turiu galimybę panešti kelis vaikus vienu metu, kur bebūčiau.
Smiltėja: Mane džiugina, kad mūsų vaikai stiprūs, mylintys, nuoširdūs, jaukūs, tikri, paprasti. Atsiskleidžia kiekvieno talentai, išskirtinumai – sunkūs ir lengvi, mes kuriame ryšį ir augame per ryšį visi drauge. Man patinka, kai važiuodami automobiliu visi drauge dainuojame.
Mes darome meilės ryšio ir atvirumo ratą, mes būname dėkingi, mes mokame atsiprašyti nuoširdžiai, mes esame gyvenimo vedami, mes laimingi, mes tausojame vieni kitus, mes leidžiame sau nemokėti ir mokytis drauge, nes pripažįstame klydę ir padedam vieni kitiems atsikelti parklupus.
Mūsų vaikai savarankiški, nepasiduodantys spaudimui, įtakai, nenuperkami už saldainį, jie yra kūrėjai – jie jau dabar gyvena pilnavertį savo gyvenimą, o ne kažkada užaugs ir kažkada gyvens. Jie išsigryninę savo veiklos sritis ir jose nuolat save stiprina. Pavyzdžiui, Raguelis moka gaminti motorinius dviračius, meistrauti su tėčiu, Karilei patinka prekiauti įvairiose mokyklų mugėse, gaminti maistą, verti apyrankes, Kristaras gamina žvakes, veria apyrankes, meistrauja, žvejoja su tėčiu.
Abu: Kaip vyras ir žmona, kaip tėvai jaučiamės stiprūs. Mūsų vaikeliai fiziškai, emociškai, psichiškai ir savo esme yra stiprūs ir stabilūs ir per visus duotus iššūkius pereisime pilna jėga.
– Kokių visgi sunkumų tenka patirti?
Mintautas: Jeigu du arba daugiau mažų vaikų nori viso mano dėmesio vienu metu.
Smiltėja: Kai kada sunku yra išbūti ryšyje. Tam labai padeda mudviejų lankstumas, meilė, supratimas, galėjimas viens kitą pakeisti, dalintis šia tarnyste. Mano vyras gavo kvietimą padirbėti vyrų stovykloje ir jis negalėjo priimti pasiūlymo, pasakęs: „Galiu pusdienį, bet negaliu visą savaitgalį – mano vaikams manęs reikia. Negaliu su nakvyne, nes mano vaikai be manęs nemiega.“
– Sunkumų kilo ir jūsų 1,5 m. sūneliui Vandenynui – feisbuke išplito prašymas prisidėti prie jo gydymo. Papasakokite plačiau, kas nutiko ir kaip jam sekasi dabar?
Smiltėja: Jis gimė su labai stipriai išreikšta prigimtine šleivapėdyste. Jis labai seniai nori, bet negali vaikščioti, nes pėdutė tam dar nepasiruošusi. Mes daug dėl to darėme. Pasiektas 90 laipsnių kampas ir čiurnos lankstumas. Tačiau to dar negana.
Mintautas: Dabar laukiame – gaminami pirmieji įtvariukai, kurių kaina apie 1000 Eur plius konsultacijos – viena apie 100 Eur. Tai itin daug jėgos, meilės, tarnystės reikalaujantis 3–5 ar 7 metų kelias. Augant kojytei reikės vėl ir vėl gaminti įtvariukus – 2–3 kartus į metus. Labai dėkojame visiems, kurie prisideda prie vaikelio galimybės vaikščioti, šokinėti, lakstyti – laisvai smagiai judėti.
Informaciją, kaip prisidėti prie Vandenyno gydymo, rasite čia:

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.