Siuvinėti kryželiu ji pradėjo nuo keturiolikos metų, tuomet dar gyveno Baltarusijoje, Taločino miestelyje.
1959-aisiais šeima persikraustė į Klaipėdą, nes čia dirbti buvo atsiųstas N.Bogan tėvas.
Moteris artimiems žmonėms jau išdovanojo apie pusšimtį savo siuvinėtų paveikslų. Jos namus dabar puošia dvidešimt naujausių, nuo kurių sunku atitraukti dėmesį. Tenka prieiti visai arti ir įsitikinti, kad tai ne piešiniai ar tapyba, o siuvinėjimas.
Tuščioms kalboms nėra laiko
„Dabar bepigu: socialiniuose tinkluose galima rasti daugybę paveikslų schemų, audinių jiems, reikiamų siūlų.
Anksčiau nieko nebūdavo. Ardydavau suplyšusias kojines ir siuvinėdavau nedidelius darbelius“, – prisiminė N.Bogan.
Ji tikino nešvaistanti brangaus laiko tuščioms kalboms parke ant suoliuko.
Kai tik ranka laiko, moteris sėda siuvinėti. Seniau, kai baigė studijas tuometiniame Kauno politechnikos institute ir pradėjo vadovauti brigadoms bei skyriams metalo konstrukcijų gamybos padaliniuose, siuvinėjimas greitai užgoždavo darbo rūpesčius, nuramindavo.
Žvelgiant iš šalies atrodo, kad, norint išsiuvinėti didžiulius paveikslus, reikia begalinės kantrybės, tačiau klaipėdietė nemano, jog tai – kažkas išskirtinio.
„Viename kvadratiniame centimetre yra šimtas kryželių, vadinasi, siūlą pratraukti turi 400 kartų. Tai nėra greitas darbas: paprastai vieną paveikslą siuvinėju pusmetį.
Tačiau prie didžiojo – „Gili jūra“ – sugaišau net trejus metus, tiksliau – tris žiemas“, – pasakojo N.Bogan.
Socialiniuose tinkluose išvydę šį darbą, kurio aukštis 95, o plotis – 85 centimetrai, vienos siuvinėjimo svetainės savininkai N.Bogan padovanojo dvi paveikslų schemas.
Tokių schemų pilnas internetas, jos kainuoja apie 35 eurus.
Pardavėjai siūlo ir pagal atspalvius būtent tam darbui parinktų siūlų, ir audinių, ant kurių perkeliamas piešinys, netgi adatų, tačiau tuomet kaina padidėja kelis kartus.
N.Bogan siūlus renkasi ir užsisako pati.
„Giliai jūrai“ prireikė 97 atspalvių siūlų. Kiti jos darbai bene perpus mažesni.
Siuvinėja ir kelias valandas
Suvokti, kiek čia įdėta triūso, gali tiktai tas, kuris siuvinėja. Lietuvoje tokių žmonių vos vienas kitas.
N.Bogan mokė vieną moterį siuvinėti, tačiau mokinei greitai pritrūko kantrybės.
Reikia ir gero regėjimo. Nela paprastai dirba virtuvėje priešais langą dienos šviesoje, sutemus įsijungia specialią lempą.
Derindama siūlų atspalvius kartais pasinaudoja ir lupa.
Ji net nepajunta, kaip prie darbo stalo prabėga 7–8 valandos, nebent per pertraukėlę pasiima planšetę ir susidomi naujausia informacija savo mieste arba pasaulyje.
Paklausta, kiek kainuotų didysis išsiuvinėtas paveikslas „Gili jūra“, moteris ilgai galvojo: „Net nežinau. Įvertinus didžiulį darbą, gal kokius penkis tūkstančius eurų. Bet vis vien jo niekada neparduočiau. Be to, kažin ar kas ir pirktų.
Man malonu savo darbus dovanoti artimiems žmonėms. Trys paveikslai nukeliavo pas kaimynus, kurie man nuolat padeda.“
Jūra naktimis švyti
N.Bogan sakė, kad prie jos išsiuvinėtos Šventosios Motinos ikonos galima melstis. Šis darbas pašventintas. O kad galėtum siuvinėti ikoną, klaipėdietės teigimu, reikia gauti dvasininko leidimą ar palaiminimą.
Dar vieną ikoną ji išsiuvinėjo ne siūlais, o karoliukais.
O paveikslas „Prie tolimųjų krantų“, išsiuvinėtas fosforiniais siūlais, naktimis švyti – tuomet jūros bangos ir mėnulis atrodo tarsi tikri.
N.Bogan mielai išsiuvinėtų Gedimino pilį, tačiau tokios schemos niekur nematė. Tenka dirbti su tokiomis, kokių gali įsigyti specialiose svetainėse.
Dažniausiai ji renkasi gamtos vaizdus. Ne viename moters darbe išsiuvinėti žirgai – tai jai primena vaikystę.
Iš kitų jos darbų namuose išsiskiria du paveikslai, kuriuose pavaizduoti vilkai ir elniai miške.
„Juos išsiuvinėjau pagal ypatingas amerikiečių schemas.
Darbo buvo daug, bet žiūrint į paveikslus apima jausmas, kad ten, tame miške, sninga“, – siuvinėjimo meistrei tai patvirtino jau ne vienas žmogus.
Darbe – 132 atspalviai
Dabar ant jos darbo stalo – naujas kūrinys. Jau ima ryškėti į vazą pamerktos saulėgrąžos, tolėliau – pravertas langas įskilusiu stiklu, kurį tarsi kažkas pamiršo uždaryti.
„Šiam paveikslui reikia 132 atspalvių siūlų. Visi jie žymimi skaičiais ir nurodomi schemose.
Jeigu kokio nors siūlo negaunu nusipirkti, pati iš kelių spalvų siūlų susikuriu savąjį. Taip sudėtingiau, bet įdomiau“, – sakė N.Bogan, prisiminusi anūkės pajuokavimus, kad močiutės pomėgis labai brangiai kainuoja.
Rūpinasi namo reikalais
N.Bogan – daugiabučio M.Mažvydo alėjoje bendrijos pirmininkė. Kaimynai neatsidžiaugia, kad Nela sutiko dirbti šį darbą.
Tik jos dėka penkiaaukščio namo renovacijos darbai truko labai trumpai – vos penkis mėnesius.Ir kainavo pigiau nei kitiems, nors dėl mažesnių kainų bendrijos pirmininkei teko minti teismų slenksčius ir įrodinėti savo teisybę.
N.Bogan rūpi ne tik savas kiemas. Dėl nepakankamos tvarkos M.Mažvydo pėsčiųjų alėjoje ji pasiekė ir miesto merą, o dabar jaukia aplinka džiaugiasi visi.