Dubajuje gyvenančiam Robertui Kupstui (37 m.) labiausiai patinka Velykas švęsti Lietuvoje. „Įprastai pietaujame su mama pas šeimos draugus, o ypač patinka vašku dažomi margučiai“, – sakė JAV gimęs R.Kupstas, prieš porą dešimtmečių Lietuvoje išgarsėjęs muzikiniame realybės šou „Kelias į žvaigždes“ ir dalyvavęs „Eurovizijos“ nacionalinėje atrankoje.
Muzikinę patirtį užnugaryje palikęs lietuvis baigė tarptautinės politikos studijas Stanfordo (JAV) universitete, dirbo JAV valstybės departamente ir jau beveik dešimt metų gyvena Dubajuje.
Čia su partneriais plėtoja inovatyvią vertikalios sodininkystės kompaniją „Pure Harvest Smart Farms“, kuri pagal hidrofoninę šiltnamio sistemą dykumoje augina aukštos kokybės pomidorus, salotas, braškes.
Šiemet Robertui nepavyks Velykoms sugrįžti į Lietuvą, tad jis šventę ketina praleisti su keliais kitais lietuviais, gal ir ką nors lietuviško pasigaminti.
Dubajuje įsikūręs Amerikos lietuvis patikino, kad laikytis savų tradicijų šiame per kelis dešimtmečius dykumoje iškilusiame moderniame didmiestyje nėra jokių trukdžių, nes vyrauja pakantumas ir pagarba: „Švęsti Velykas čia nėra kažkas labai keisto, čia visoms religijoms ir tradicijoms yra pakankamai erdvės.
Dubajuje yra ir dvi katalikiškos bažnyčios, tačiau per Velykas jos būna perpildytos, nes čia daug filipiniečių, kurie yra katalikai, taip pat nemažai katalikų indų. Todėl per Velykas patekti į bažnyčią yra tas pat, kas nueiti Kryžiaus kelią: tenka ir valanda anksčiau atvažiuoti, kad rastum kur pastatyti mašiną.“
Vilniuje gimusi, Italijoje užaugusi lietuvė Ugnė Gelgotaitė (25 m.) šiuo metu dirba Dubajuje „ITP Media Group“, kuriai priklauso mados žurnalų „Harper’s Bazaar“, „Cosmopolitan“, „Grazia“ ir kitų arabiški leidimai.
Anksčiau Velykas ji švęsdavo pas senelius Vilniuje arba su šeima Italijoje. Šiemet jai bus pirmos Velykos taip toli nuo Europos.
„Niekada pati viena nesu dažiusi margučių, šiemet pabandysiu, – sakė U.Gelgotaitė. – Čia tiek daug prieskonių, tikrai rasiu ką nors tinkamo kiaušiniams dažyti, pabandysiu išpiešti ir lietuviškus liaudies raštus. Nežinau, kaip pavyks, bet pabandysiu.“
Šiemet, kai lietuviai ir visas katalikų pasaulis švenčia Velykas, Dubajuje, kaip ir visuose musulmonų kraštuose, vyksta pasninko mėnuo – ramadanas.
„Per ramadaną jie keliasi prieš patekant saulei ir gausiai valgo. Saulei patekėjus iki saulėlydžio nieko nevalgo, negeria, nerūko. O saulei nusileidus susiburia į gausias vaišes, vadinamas „iftar“, kuriose vyrauja datulės. Net neįsivaizdavau, kad datules galima šitaip įvairiai panaudoti“, – pasakojo U.Gelgotaitė.
Atvykėliai čia nėra verčiami laikytis ramadano tradicijų, tačiau turi jas gerbti, pavyzdžiui, vengti valgyti ar gerti šalia kolegų.
Velykų pietus ji ketina praleisti su keliais Dubajuje gyvenančiais lietuviais, o vakarą – su ramadano besilaikančiais vietos žmonėmis po saulėlydžio rengiamose vaišėse, taip pat apsilankyti bažnyčioje.
„Italijoje iki paauglystės kiekvieną sekmadienį lankiausi bažnyčioje, ten vyrauja nerašyta taisyklė pradėjus eiti į mokyklą lankyti ir katekizmo pamokas iki Pirmosios Komunijos ir Sutvirtinimo sakramento. Tačiau po tos patirties daugelis nuo Bažnyčios atitolsta ir sugrįžta nebent per šventes. Man buvo panašiai“, – pasakojo Italijoje užaugusi lietuvė.
Prieš kelias dienas Ugnė apsilankė vienoje iš dviejų katalikų bažnyčių Dubajuje, pavadintoje šv.Pranciškaus Asyžiečio vardu.
„Mane nustebino, kad europiečiai sudarė apie penktadalį maldininkų, kiti buvo indai, filipiniečiai, afrikiečiai. Per Velykas grįšiu į bažnyčią: ta aplinka, tas jausmas – viskas taip skirtinga nei Italijoje ar Lietuvoje ir galbūt dėl to atrodo taip stipru.“