Metalinis skaičius 2000 iki šiol stovi Kiritimatyje, dar vadinamame Kalėdų sala. Didžiulė skulptūra pastatyta pasitinkant naują tūkstantmetį, kai viso pasaulio akys buvo nukreiptos į mažytę valstybę Kiribatį Ramiajame vandenyne. Ten 2000-ieji pasaulyje atėjo pirmieji, kaip ir kiekvieni Naujieji metai. „Tik dabar tas ženklas 2000 gerokai parūdijęs“, – šyptelėjo buriuotojas R.Daubaras.
Garsiosios „Tūkstantmečio odisėjos“ sumanytojas 2017-aisiais leidosi į kitą odisėją „Kita pasaulio pusė“.
Jos metu „Ambersail“ jachta plaukė į Havajus. Pusiaukelėje tarp Prancūzijos Polinezijos ir Havajų, po šešių su puse paros Ramiajame vandenyne, 60 pėdų ryškiai geltona lietuviška jachta su devynių aukštų namui prilygstančiu stiebu trumpam bures nuleido Kiritimačio atole.
„Manėme, kad atplaukėme šeštadienį, o pasirodė, kad ten jau buvo sekmadienis!“ – prisiminė R.Daubaras.
Datos keitimosi linija eina per Ramųjį vandenyną, maždaug palei 180° dienovidinį. Perplauk į vakarus ir atsidursi ateityje. O į rytus – grįši į praeitį. Ši linija tapo problemiška Kiribačio salynui, nes vakarinėse salose gyvenimas lenkė rytines salas visa para, o tai itin trukdė verslui.
Galiausiai nutarta 1995-aisiais datos keitimosi liniją toje vietoje pastumti nuo ilgumos net 2400 kilometrų, kad visos 33 Kiribačio salos gyventų toje pačioje dienoje. Tai reiškė, kad nauja diena pasaulyje pirmiausia prasideda Kiritimatyje.
„Buriuotojai juokauja, kad tie, kurie kerta 180° dienovidinį iš vakarų į rytus, gyvena viena diena ilgiau“, – nusijuokė R.Daubaras.
„Ambersail“ turėjo sustoti šioje saloje pasipildyti atsargų, nes plaukti iki Havajų dar buvo likę apie tūkstantį jūrmylių. Įveikti tokį kelią sportinei jachtai užtrunka kiek mažiau nei savaitę. Bet lietuvių įgula neįsivaizdavo, kokie nuotykiai jos laukė išlipus į krantą.
Atplaukus į naują šalį reikia pereiti tam tikras procedūras, tačiau Kiritimačio uostas į bandymus susisiekti racija neatsakė. Pasirodė, kad ten jau buvo atėjęs sekmadienis, o lietuviai manė, kad yra šeštadienis.
„Valtele atsiyrėme į krantą. Netyčia patekome tiesiai į imigracijos viršininkės sklypą.
Aiškinome jai, kad norime tik vandens ir maisto nusipirkti. Ji sakė: gerai, dabar sekmadienis, tai nekviesiu jokių tarnybų. Jai ir pačiai dirbti nesinorėjo, – pasakojo R.Daubaras. – Sala atrodė tuščia, visur vyko mišios. Saloje gal septynios ar aštuonios skirtingų tikėjimų bažnyčios. Gyvenimas ten skurdus, bet visi bažnyčioje su baltais išlygintais marškinukais.“
Kitoje Žemės rutulio pusėje nuo namų atsidūrę „Ambersail“ nariai sunkiai gaudė interneto ir telefono ryšį, norėjo greičiau apsiprekinti ir plaukti toliau, bet parduotuvės sekmadienio rytą neveikė.
„Jei jas iš viso galima pavadinti parduotuvėmis. Ten vien tik konservai“, – pasakojo R.Daubaras.
Vietos žmonės papasakojo, kad viena didesnė parduotuvė atvers duris ketvirtą valandą po pietų. Iki tol lietuviai spėjo pamatyti neapsakomo grožio lagūną, paragavo vietinių mėgstamų krabų ir buvo pavėžėti iki parduotuvės, bet ten jų laukė staigmena – policija. Pareigūnai pareiškė, kad buvo pažeistos imigracijos taisyklės ir gresia du mėnesiai kalėjimo. Visa grupė buvo nuvežta į nuovadą.
„Tuo metu supranti, kad esi pasaulio užkampyje, kam nors paskambinti negali – nėra ryšio. Jie paėmė mūsų pasus ir liepė pirmadienį prisistatyti į policiją“, – pasakojo R.Daubaras.
Įdomus jausmas būti policijos nemalonėje saloje per kelis šimtus kilometrų nuo pusiaujo, aplink – tik maži atolai, o iki artimiausios šalies – daugiau nei 2000 kilometrų vandenynu.
Jei norėtum išskristi iš Kiritimačio, lėktuvo tektų laukti ilgai, nes jis čia leidžiasi tik kartą per savaitę – pakeliui iš Fidžio į Havajus.
„Šalis labai neturtinga. Kai pirmadienį ryte reikėjo mūsų dokumentų kopijų, muitinė aparato neturėjo, reikėjo važiuoti gal penkiolika minučių žvyrkeliu iki buitinės technikos parduotuvės, kur stovėjo vienas spausdintuvas, – pasakojo R.Daubaras. – Mums skyrė dvi baudas, turėjome susimokėti apie 1000 eurų, bet tik vietos valiuta.
Ėjome išsikeisti pinigų, sako, užsieniečiams nekeičia. Davėme muitininkei pinigus ir paprašėme, kad iškeistų. Ji ten dar penkiolika minučių pasibuvo, su visais pasikalbėjo. Gyvenimas ten lyg sustojęs.“
Nors „Ambersail“ į Kiribatį užsuko pakeliui į kitą kelionės tikslą, kai kurie keliautojai siekia būtinai bent kartą gyvenime aplankyti šį nutolusį salyną. Kai kurie čia keliauja dėl nepaprastų žvejybos lobių. Kiti skuba pamatyti vietas, kurių po šimto metų gali nebelikti, nes dėl klimato kaitos kylant jūros lygiui Kiribačio salos gali visiškai paskęsti.
Todėl čia kiekvieni Naujieji metai yra ypatingi.
Kur Naujieji metai pasaulyje ateina paskutiniai?
Datos keitimosi linija eina taip įdomiai, kad dvi salas, tarp kurių yra vos 163 kilometrai, skiria visa para. Samoa ir Amerikos Samoa yra kaimynės ir iki 2011 metų buvo toje pačioje rytinėje datos keitimosi linijos pusėje. Bet tai tapo galvosopiu Samoa gyventojams, kurie dirbo su verslo partneriais Naujojoje Zelandijoje ir Australijoje. Taigi linija buvo perbraižyta, Samoa persikėlė į vakarinę datos keitimosi linijos pusę, o Amerikos Samoa liko ten, kur buvo, nes ekonomiškai turėjo daugiau ryšių su JAV.
Taigi Samoa pasitiks Naujuosius metus viena pirmųjų kartu su Naująja Zelandija, o Amerikos Samoa sostinės Pago Pago gyventojai – tik po paros, paskutiniai Žemėje, kai Lietuvoje jau bus sausio 1-osios 13 valanda. Tiesa, dar po valandos 2023-ieji ateis ir į JAV priklausančias Houlando, Beikerio ir kitas saleles, bet jos negyvenamos.
Kada 2023-iuosius pasitiks skirtingos šalys (Lietuvos laiku)
Gruodžio 31 d.
12:00 Kiritimačio (Kalėdų) ir kitos salos Kiribačio valstybėje
13:00 Naujoji Zelandija, Samoa, Fidžis, Tuvalu ir dar kelios vietovės
14:00 Kai kurie Rusijos regionai: Čiukotka, Kamčiatka ir dar kelios vietovės
15:00 Didžioji dalis Australijos, Papua Naujoji Gvinėja ir kiti
15:30 Australijos miestas Adelaidė ir dar keli maži šios šalies regionai
16:00 Kvynslandas Australijoje, Vladivostokas Rusijoje ir kiti
17:00 Japonija, Pietų bei Šiaurės Korėja ir kiti
17:15 Vakarų Australija
18:00 Kinija, Filipinai, Singapūras ir kiti
19:00 Tailandas, Vietnamas, didžioji Indonezijos dalis ir kiti
19:30 Mianmaras
20:00 Kazachstanas, Kirgizstanas, Bangladešas ir kiti
20:15 Nepalas
20:30 Indija ir Šri Lanka
21:00 Pakistanas, Uzbekistanas, Turkmėnistanas ir kiti
21:30 Afganistanas
22:00 Azerbaidžanas, Armėnija, Sakartvelas, Jungtiniai Arabų Emyratai ir kiti
22:30 Iranas
23:00 Maskva (Rusija), Baltarusija, Kenija, Etiopija, Turkija, Jordanija ir kiti
00:00 Lietuva, Ukraina, Graikija, Bulgarija, Izraelis, Egiptas, Zimbabvė, Ruanda ir kiti
Sausio 1 d.
1:00 Vokietija, Lenkija, Švedija, Ispanija, Marokas, Nigerija, Kamerūnas ir kiti
2:00 Jungtinė Karalystė, Portugalija, Islandija, Gana, Senegalas ir kiti
3:00 Žaliasis Kyšulys, Azorai
4:00 Kai kurie Brazilijos regionai
5:00 Argentina, Urugvajus, Brazilija ir kiti
5:30 Niufaundlando ir Labradoro provincija Kanadoje
6:00 Venesuela, Dominikos Respublika, Barbadosas ir kiti
7:00 JAV rytinė pakrantė (Niujorkas, Vašingtonas), Torontas, Kolumbija, Peru ir kiti
8:00 Meksika, JAV centrinė zona (Čikaga, Hjustonas), Nikaragva, Kosta Rika ir kiti
9:00 JAV kalnų zona (Denveris, Solt Leik Sitis)
10:00 JAV ir Kanados Vakarų pakrantė (Los Andželas, Vankuveris)
11:00 Prancūzijos Polinezija, Aliaska (JAV)
12:00 Havajai (JAV)
13:00 Amerikos Samoa
14:00 Negyvenamos JAV priklausančios Houlando, Beikerio ir kitos salos