Visi keliai veda į Ukmergę?
„O, taip, – pritarė 32 metų Vytautas. – Taip jau nutiko, kad vienas bičiulis man pasiūlė padirbėti norvegų kapitalo metalo apdirbimo įmonėje „Stansefabrikken“. Pabandžiau ir štai jau septynerius metus joje dirbu“, – apie kelią, atvedusį į Ukmergę, prakalbo Vytautas.
Jis pats – uteniškis. Įgijęs inžinieriaus specialybę Vytautas kurį laiką dar dirbo ir gyveno Vilniuje, o įsidarbinęs Ukmergėje porą metų kasdien į ją važinėdavo iš sostinės, paskui – iš Utenos.
„Atsibodo visą laiką gyventi kelyje, tad su šeima išsinuomojome Ukmergėje dviejų kambarių butą, už kurį kas mėnesį mokėdavome po 100 eurų nuomos, kol nutarėme, kad reikia savo būsto. Situacija pradėjo keistis, nuoma – brangti. Tik tiek, kad, palyginti su Vilniumi, net ir pakilusios nuomos kainos Ukmergėje išliko perpus mažesnės.
Po kurio laiko mes gavome banko paskolą ir nusipirkome Ukmergėje namą. Jis nėra naujas, susiremontuosime pamažu. Šis pirkinys – ypač geras pasirinkimas, nes šeima didėja. Vyresniajam mūsų vaikui treji metai, o antrojo susilaukėme vos prieš mėnesį“, – pasidžiaugė Vytautas.
Jis sakė, jog dažnai su žmona pasikalba apie tai, kad teisingai pasirinko apsigyvendami būtent Ukmergėje. „Susisiekimas čia paprastas, gatvėse nebūna spūsčių. Kad nuvežtume vaiką į darželį, nereikia keltis daug anksčiau ir gaišti laiko kelyje. O ir darželyje vyresnėliui iš karto gavome vietą“, – privalumus vardijo Vytautas.
Veikia garsios įmonės
„Narbutas Furniture Company“, „Likmerė“, „Stansefabrikken“, „Systemair“, „Umega Group“, „Elga“, „Baltic-American Concord“ (BAC) įmonių grupė, „Ukmergės keliai“, „Ukmergės gelžbetonis“, „Baltukmės statyba“, „Ukrenga“, „BRAV LT“, „Vilkma“, Aukmergės baldai“, „Wurth Lietuva“, „Textilite“ – Ukmergėje gausu sėkmingai dirbančių ir gerai apmokamas darbo vietas siūlančių įmonių.
Būtent „Stansefabrikken“ įmonėje darbuojasi ir 34 metų Andrius Vaičiūnas. Jis – ukmergiškis, kurį mokslai bei darbai ilgam buvo atitraukę nuo gimtojo miesto. Darbas Vilniuje, vėliau – kartu su šeima praleisti septyneri metai Jungtinėje Karalystėje.
„Joje buvau vamzdžių specialistas, Lietuvoje – metalo lakštų“, – pajuokavo Andrius. Pasak jo, darbuojantis Didžiojoje Britanijoje atėjo laikas apsispręsti, kur auginti vaikus.
„Nepritapome toje šalyje, vietos žmonėms buvome svetimšaliai, jais ir būtume likę. Užtat nutarėme grįžti į gimtinę ir ėmėme svarstyti, kurgi įsikurti. Gal žmonos gimtuosiuose Šiauliuose? O gal mano mieste? Pasirinkome Ukmergę, ir tam būta ne vienos priežasties“, – sakė Andrius.
Viena jų – didesnės galimybės rasti darbą, nes Ukmergėje įsikūrusios stiprios užsienio kapitalo įmonės, o joms reikia gerų darbuotojų. Kita – atlyginimo vidurkis Ukmergėje taip pat aukštesnis nei Šiauliuose. Be to, iš šio miesto paprasta pasiekti Vilnių, Kauną, Uteną, Panevėžį, Kėdainius.
Tad Andrius su šeima pernai pavasarį grįžo į Ukmergę, apsistojo pas savo tėvus ir, vos parašęs prašymą, vyresniajam vaikui gavo vietą darželyje. Dabar jam puspenktų metų, o ir pustrečių metų Vaičiūnų jaunėlis jau pamažu pratinamas prie darželio.
„Pas mano tėvus gyvenome tol, kol suradome tinkamą būstą, – Ukmergėje nusipirkome namą. Teko imti banko paskolą, bet jos įmokos nesikandžioja, iki šiol mokėdavome apie 200 eurų per mėnesį. Be to, pasinaudojome parama, kurią jaunoms šeimoms, įsigyjančioms pirmąjį būstą, teikia valstybė bei savivaldybė“, – sakė Andrius.
Namo sugrąžino ilgesys
Pagyvenusi Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE) Ukmergėje šaknis suleido ir 33 metų Chrisijos šeima.
„Vyro giminės JAE turi savo verslą ir 2015-aisiais pakvietė jį padirbėti. Manėme, kad pakaks poros metų, o užsibuvome net šešerius. Susilaukėme 2016-aisiais dukrytės, vėliau gimė ir antroji“, – į praeitį grįžtelėjo moteris.
JAE – turtinga šalis, tačiau kad ir kokios ten geros darbo sąlygos, tai nenuslopina namų ilgesio bei atskirties jausmo.
„Mudu su vyru esame ukmergiškiai. Studijavome vienas Kaune, kitas – Vilniuje, o po studijų įsidarbinome Vilniuje. Tuo metu neturėjome vaikų, tad didmiestis nevargino. Tačiau po JAE nebesidairėme į Vilnių.
Ukmergėje viskas po ranka – darbas, vaikų darželis, būreliai. Nereikia stumdytis spūstyse švaistant laiką, o prireikus ir mūsų tėvai pagelbėja, parveda mūsų vaikus iš darželio.
Jei sumanome, sėdame į automobilį ir nuvažiuojame į Vilnių, tarkim, į koncertą, spektaklį ar didesnį prekybos centrą. Tai tampa pramoga“, – pasakojo Chrisija. Pasak jos, ir Ukmergėje vyksta nemažai renginių, o naujausius kino filmus ir jų premjeras galima pažiūrėti Ukmergės kultūros centro salėje, kurioje sumontuota pati naujausia kino teatrams skirta aparatūra.
Ukmergėje verta gyventi
Daugiau nei 35,8 tūkst. gyventojų. Šiuo metu tiek jų gyvena Ukmergės rajone, iš jų pačioje Ukmergėje – apie 21 tūkst. Tačiau tokiam patraukliam, daug darbo vietų turinčiam miestui tiek jų – per mažai.
Ukmergėje veiklą vykdo daug stiprių ir užsienio, ir lietuviško kapitalo įmonių, įdiegusių modernias technologijas. Jos turi daug užsakymų, todėl didelis ir darbuotojų poreikis. Šiuo metu įmonės jų kasdien atsiveža net iš Panevėžio, Vilniaus, Širvintų, Molėtų, Kėdainių, Utenos ir kitų rajonų.
Netrukus veiklą pradės nauja medžio apdirbimo įmonė, kuri įdarbins 250 žmonių.
„Taigi Ukmergėje daug darbo vietų, didelė ir būsto paklausa, o jo stygiaus problemą stengiamės įveikti.
Yra patvirtintas naujas bendrasis miesto planas, kuriuo vadovaujantis atrenkami laisvi valstybinės žemės plotai ir juose pradedama formuoti sklypus – rengti dokumentus, kad žmonės galėtų įsigyti žemę arba išnuomoti ją namų statyboms.
Turime sklypų ir daugiabučių statyboms, tačiau dėl Rusijos karo Ukrainoje statybinių medžiagų kainos pašoko 3–4 kartus, ir procesas kol kas yra sustojęs“, – situaciją apibūdino Ukmergės rajono savivaldybės atstovas.
Skatinimo būdų – daugybė
Taigi jaunos – iki 36 metų šeimos skatinamos kurtis Ukmergėje nelaukiant, kol joje iškils vienas ar kitas daugiabutis. Ukmergės rajono savivaldybė baigiantis 2021 metams pasitvirtino rajono gyventojų skaičiaus stabilizavimo ir augimo programą, tad atvykstantiems gyventi į šį miestą – deklaruojantiems gyvenamąją vietą Ukmergėje arba rajone – siūloma įvairių lengvatų.
Viena jų – iki 50 proc. susigrąžinti gyventojų pajamų mokestį (GPM), kita – valstybės ir savivaldybės finansinė parama jaunai šeimai pirmajam būstui įsigyti.
Savivaldybė tam skiria iki 10 proc. būsto paskolos, bet ne daugiau kaip 5 tūkst. eurų. Ši savivaldybės finansinė parama jaunoms šeimoms teikiama kartu su valstybės finansine paskata, kuri negali būti didesnė negu 50 proc. įsigyjamo būsto vertės.
Dar viena paskata skirta žmonėms, kurie kuriasi kaimo vietovėse ir neturi techninės galimybės prisijungti prie centralizuotų vandentiekio tinklų, kurių neplanuojama įrengti artimiausius dvejus metus. Jiems po 2 tūkst. eurų padengiamos vandens gręžinio bei nuotekų valymo įrenginių įrengimo išlaidos.
Jauniems žmonėms Ukmergė patraukli ir dėl to, kad joje sudarytos puikios sąlygos laisvalaikiui praleisti. Atnaujintas baseinas, įrengti sporto aikštynai, mokyklose – renovuotos sporto salės, buvusio karinio miestelio teritorijoje įrengti modernūs teniso, paplūdimio teniso ir kito sporto aikštynai. „Nuobodu nebus, tereikia visu tuo naudotis“, – patikino savivaldybės atstovas.