Palangiškio darbai atpažįstami net užsienyje, o tokių menininkų Lietuvoje – vos keletas

2022 m. gruodžio 2 d. 19:11
Palangiškis Donatas Valčiukas (42 m.) – vienas iš vos keleto aerografijos dailininkų Lietuvoje. Įspūdingi vyro darbai stebina ne tik lietuvius, tačiau šiemet susilaukė ir tarptautinio pripažinimo.
Daugiau nuotraukų (19)
Sudomino televizijos laida
Aerografija – Lietuvoje mažai žinoma meno raiška, techniškai gimininga gatvėse dažnai sutinkamam grafičiui. Kaip pasakojo Donatas, aerografas yra įrankis, kuriuo suspausto oro pagalba galima purkšti dažų linijas itin plonai.
„Geras aerografas ir įgudęs meistras gali purkšti plauko storio linijas, ko, greičiausiai, grafičio meistras jau negalėtų padaryti balionėliu. Tokios plonos linijos reikalingos gyvūnų kailiams, žmonių plaukams piešti arba tiesiog detaliuose piešiniuose“, – portalui lrytas.lt aiškino dailininkas.
Ši meno raiška XIX a. pabaigoje atsirado Jungtinėse Amerikos Valstijose, todėl ten šios meno raiškos meistrų yra tikrai nemažai, o aerografai naudojami įvairiose srityse.
„Ši meno forma ten labai populiari. Aerografija leidžia piešti itin realistiškai. Turbūt todėl ilgą laiką, dar iki modernių spausdintuvų atsiradimo pradžios, dailininkai filmų afišas, įvairias reklamas piešdavo aerografu. Beje, modelių konstruotojai ir filmų grimuotojai aerografus naudoja kuriant kostiumus ir dabar“, – kalbėjo jis.
Nors už Atlanto meno šaka yra populiari ir žinoma, Lietuvoje šios srities profesionalų – vos keletas. „Profesionaliai piešiančius ir iš to gyvenančius, manau, galima suskaičiuoti ir ant vienos rankos pirštų“, – sakė Donatas.
Paties vyro pažintis su aerografu prieš 12 metų prasidėjo visai netikėtai, pamačius apie tai laidą televizoriaus ekrane.
„Susidomėjau bemaž prieš 12 metų, kai per „Discovery“ kanalą pamačiau kaip motociklų dirbtuvėse piešia ant motociklų. Kadangi nuo vaikystės piešiau ir neradau sau artimos piešimo technikos, man tai buvo tikras atradimas.
Žinoma, pradžia buvo itin sunki, viskas daug sunkiau, nei kad rodė per televizorių. Aerografą prisijaukinti man prireikė 4 metų, o tobulėti ir mokytis galima visą gyvenimą“, – šypsojosi pašnekovas.
Klientai pasitiki
Donatas džiaugiasi – visi klientai jo talentu pasitiki ir dažnai leidžia pačiam sugalvoti, kaip iliustruoti jų pasirinktą daiktą. Visgi, kaip ir buvo rodoma televizijos laidoje, taip ir Donatui dažniausiai tenka dirbti su motociklininkais.
„Klientai mano labai šaunūs. Dauguma jų – motociklininkai, todėl motociklai mano gyvenime užima svarbią vietą – jie man tarsi žmogaus kūnas tatuiruočių meistrui.
Labai dažnai tenka piešti ir ant šalmų. Vieni žmonės atsineša savo idėjas, kiti nori pasitarti, o būna ir tokių, kurie sako – pasitikiu tavimi. Už tai aš atsidėkoju savo darbais“, – kalbėjo vyras.
Be motociklų ir šalmų Donatas kartais gauna ir visiškai netikėtų užsakymų. Vienas jų – aerografu išpiešti šiukšlių konteinerį, stovėsiantį pramoginiame laive.
„Esu piešęs ir mylimos katės portretą. Taip pat teko turėti vieną bendrą projektą su įmone, kuri prekiauja buitine technika ir piešti ant šaldytuvo. Ant ko kimba dažai, ant to ir piešiu, iš esmės“, – atvirai sako dailininkas.
Sulaukė pripažinimo konkurse
Pašnekovas neslėpė, kad aerografija – menas, reikalaujantis daugybės pastangų ir kantrybės.
„(Norint užsiimti aerografija – aut. past.) reikia aerografo bei kompresoriaus jam, reikia patalpų darbui. Na, ir žinoma, plieninių nervų bei užsispyrimo.
Per visus darbo metus kolegų nepadaugėjo, konkurencijos nejaučiu, mokytis norinčių taip pat nėra. Gal todėl, kad aerografija daugeliui mažai suprantama technika ir retai sutinkama“, – svarstė vyras.
Visgi daugiau nei dešimtmetį su aerografu draugaujančiam Donatui pripažinimą pavyko pasiekti ne tik Lietuvoje, tačiau ir tarptautiniuose vandenyse. Šiemet įmonės „Sparmax“ rengtame tarptautiniame aerografų konkurse, vyrui automobilių kategorijoje pavyko užimti 3 vietą.
„Tai kone didžiausias aerografijos dailininkų konkursas, savotiška olimpiada. Kadangi aerografija naudojama plačiai, darbai buvo skirstomi pagal kategorijas. Jų nuotraukas teko siųsti elektroniniu paštu, nes kompanijos širdis Taivane.
Tarp 800 dailininkų iš 36 valstybių užėmiau 3 vietą automobilių kategorijoje. Pirmą kartą dalyvavau ir labai džiaugiuosi šiuo rezultatu. Man tai yra didžiulis įvertinimas“, – džiaugėsi Donatas.
Viena veikla neapsiriboja
Įvaldęs aerografą Donatas pradėjo žvalgytis ir naujų vandenų, kuriuose galėtų realizuoti savo neišsenkančias idėjas. Viena jų – animacijų kūrimas. Nors vyrui animacijų kūrimo programa pasirodė sudėtingesnė nei darbas su aerografu, tačiau rankų jis nenuleido ir turi net keletą įdomių idėjų.
„Viena iš mano idėjų yra tai, kad pirmąjį vaiko piešinį galima atgaivinti, priversti jį judėti, sukurti trumpą istoriją ir paversti animaciniu filmu. Svajoju, kad kada nors mano kurtas animacinis filmas būtų parodytas per „Labanakt vaikučiai“, – pasakojo vyras.
Be šios idėjos, Donatui jau pavyko sukurti vaizdo klipą atlikėjo Ten Walls atliekamai dainai.
„Svajojau sukurti vaizdo klipą grupei Ten Walls, nes labai mėgstu Marijaus kūrybą. Ir sukūriau! Tik nesu tikras, ar pats Marijus tai žino“, – šypsosi Donatas.
Vyras taip pat atviravo, kad dar viena jo svajonė yra groti būgnais, tačiau dėl aerografijos ir naujo hobio su animacijomis, laiko tam dar neatsirado. Visgi Donatas išdavė, kad nemaža svajonė liečianti jo profesinę veiklą jau greitai gali išsipildyti.
„Visuomet svajojau išpiešti vilkiką ir ta svajonė, galimai, greitu metu bus įgyvendinta. Dideli plotai, plati judėjimo geografija leistų mano darbą parodyti labai plačiai auditorijai“, – džiaugėsi pašnekovas.
aerografija^Instantdailininkas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.