Kaip pasakojo atiduotuvių idėjos iniciatorė visuomeninkė Aurelija Trimonytė (34 m.), viskas prasidėjo nuo internetinės atiduotuvės – ji pamatė feisbuke vieną, veikiančią kitame mieste, ir sumanė tokią pačią įkurti Zarasuose. Tai nutiko dar 2016 m., o vėliau, kai internete dalijimasis daiktais pasiteisino, Aurelijai su dar keliomis entuziastėmis kilo mintis patikrinti, ar tokia pati idėja veiktų ir gyvai.
Ir sumanymas virto realybe – dabar bent 6–7 kartus per metus iš anksto paskelbtomis dienomis Zarasų senajame turguje vyksta atiduotuvės. Taip pat jos prigijo ir antrame pagal dydį rajono miestelyje Dusetose.
Į atiduotuves žmonės atneša ir iš jų išsineša pačių įvairiausių daiktų. Daugiausia tai drabužiai bei vaikų žaislai, bet būna ir batų, indų, kitų namų apyvokos daiktų, dviratukų, kuprinių, knygų, daržo gėrybių ir įvairiausių kitokių dalykų (didelius daiktus, tarkim, sekcijas ar šaldytuvus, žmonės paprastai siūlo internetinėje atiduotuvėje).
Aurelija prisiminė, kad pradžioje buvo daugiau netvarkos, nes daiktus žmonės ant turgelio prekystalių išdėliodavo, kaip pakliuvę. Vėliau buvo paruoštos iškabos ir atiduodamus daiktus prašoma rūšiuoti – į vieną vietą keliauja moteriški, į kitą – vaikiški rūbai ir pan. Ypač gražūs „VIP“ drabužiai kabinami ant pakabų.
„Pradžioje kai kuriems žmonėms gal atrodė, kad tokios atiduotuvės – tai kaip labdara, labiau skirta tiems, kurie sunkiai verčiasi. Bet dabar visi priprato, kad tai skirta visiems – juk daugelis mūsų namie turime per daug daiktų, kai kurie jų kuo puikiausios būklės, bet mes jų nenaudojame... Tad kodėl gi jų neatidavus tiems, kuriems jie suteiks džiaugsmo, o tuo pačiu nepasieškojus sau kažko tinkamo?“ – pastebėjo Aurelija.
Ji pati turi nemažai drabužių iš atiduotuvių, o savo vaiką vežioja iš ten pat paimtu vežimėliu.
Bet ar organizuojant tokį renginį, kur viskas nemokama, nekyla nesklandumų?
„Na, paprastai pradžioje šiek tiek nusigąstu. Būna, kad paskelbiame, jog renginys prasidės 13 val., aš su pagalbininkais atvykstu kiek anksčiau, bet pasirodo, kad yra žmonių, atėjusių dar anksčiau, kurie savo atneštus daiktus sudėlioja, kaip pakliuvę, arba tiesiog palieka maišuose viduryje turgaus. Tuomet dalis atėjusių pirmą kartą nežinodami tvarkos puola raustis po maišus, o tada jau darosi netvarka... Kai tik atvykstame patys – prašome žmonių, kad padėtų sudėlioti daiktus į jiems skirtas vietas (dauguma tikrai padeda), ir tada jau viskas būna gerai“, – pasakojo Aurelija.
Po renginio jai su pagalbininkais tenka apsitvarkyti – daiktus, kurių niekam neprireikė, su pasiskolinta priekaba išveža į tekstilės ir kitus atliekų konteinerius. Tiesa, jei aptinka tikrai gražių drabužių, kurių niekas nepaėmė, atideda juos iki kitos atiduotuvės.
Bet gal žmonės daugiausia nori atiduoti niekam nereikalingas senienas? „Tikrai ne, būna ir apynaujų ar visai naujų daiktų. Na, būna ir senienų, bet ir jos gali kažkam labai praversti – tarkim, seni dailūs indai, kuriuos kažkas atiduoda, nes iškrausto senelių paliktą butą. Į atiduotuves vis užsuka mūsų krašte dažnai besilankanti aktorė Emilija Latėnaitė – ji čia pasirenka senų drabužių, kad ir sovietinių mokyklinių uniformų, kurios gali praversti kuriant filmus“, – pasakojo Aurelija.
O ar nėra taip, kad kažkas prisirinktų gerų daiktų ir juos paskui pardavinėtų? „Na, mes to nesekame, jeigu kažkas taip daro ir jam pavyksta – tebūnie. Daugelis žmonių tiesiog šią idėją giria ir džiaugiasi, kad atiduotuvės atsirado, o man, žinoma, smagu tai girdėti“, – sakė pašnekovė.
Artimiausia atiduotuvė Zarasuose vyks šį šeštadienį, rugpjūčio 27 d., daugiau informacijos rasite čia.