Disko metikas Andrius Gudžius ėmėsi auginti braškes: labiausiai džiaugiasi vaikai

2022 m. liepos 3 d. 21:14
Rengdamasis pasaulio ir Europos lengvosios atletikos čempionatams Andrius Gudžius (31 m.) vitaminų semiasi valgydamas braškes, kurias pats augina. Tačiau į braškių laukus disko metikas sporto sezono metu užsuka tiktai kokį kartą per savaitę, visi braškyno rūpesčiai gula ant ūkininkės žmonos Dovilės Gudžiuvienės (30 m.) pečių. Kodėl sportininko šeima ėmėsi itin nuo gamtos sąlygų priklausomo ir rizikingo žemės ūkio?
Daugiau nuotraukų (8)
Vienas geriausių šalies lengvaatlečių A.Gudžius užaugo Padauguvos kaime Kauno rajone, todėl žemės ūkio darbai jam nesvetimi. Braškes Andrius labai mėgsta nuo vaikystės.
Kai sukūrė šeimą su Dovile ir susilaukė dviejų vaikų – Andriaus (10 m.) ir Viktorijos (8 m.), atžalos nuo mažų dienų pamėgo kvapiąsias braškes, o dabar dažnai su mama lankosi braškyne. Vaikai netgi pirmieji patikrina ir nuskina pirmąsias prisirpusias uogas. Tik kai derlius pradeda gausėti, uogos keliauja į ūkininkų turgavietes, kitas prekybos vietas.
Dukrai patinka pardavinėti uogas, apžiūrėti braškynus, sūnui – pasivažinėti technika. Vaikams įdomi tokia veikla, bet ne per dažnai tuo užsiima.
„Vaikams reikia turėti vaikystę, visas dienas jiems būtų nelengva išbūti braškyne, todėl jie gyvena savo vaikišką gyvenimą ir labai mėgsta valgyti braškes.
Dukra išlaksto visą braškyną ir surenka pirmas prisirpusias uogas“, – pasakojo tėvas.
Atrodytų, vaikai tarsi paveldėjo potraukį prie braškių, kurios žinomam sportininkui nuo mažens yra mėgstamiausios uogos. Tačiau ūkio atsiradimo istorija truputį kitokia – uogas A.Gudžius su žmona augina ne tam, kad lepintų tik savo vaikus.
Nors ką gali žinoti, gal atžalos kada nors perims iš tėvų braškynus ir tęs šeimos tradicijas? Juk panašiai pasielgė vienas geriausių šiuo metu šalies lengvaatlečių.
2018-aisiais sportininkas su žmona pasodino pirmąsias braškes, o 2019-aisiais jau skynė pirmą derlių.
Ūkis nemenkas, todėl ir derlius gausus. Vien braškių driekiasi daugiau kaip 3,5 hektaro laukas, o žemuogių ir sausmedžių – beveik hektaras.
Kodėl braškėms skirta daugiausia vietos? Šios uogos skaniausios ne tik Gudžių šeimai, bet ir pirkėjams.
Tad Gudžiams dešimties hektarų plote braškės – pagrindinės uogos, o žemuogės ir sausmedžių uogos – dėl paįvairinimo.
„Ir mums skanu, ir kitiems smalsu paragauti sausmedžių uogų, todėl auginame. Jos rūgštesnės, gaivesnės.
Skonis panašus į šilauogių ir mėlynių, bet turi daugiau rūgštelės“, – apibūdino A.Gudžius.
Nors sportininko tėvai neturėjo didelių braškynų, Andriaus žmona užsigeidė auginti būtent braškes. Kadangi vyro tėvai jau nebeplėtojo žemdirbystės, ketino išnuomoti žemę, Andrius tarstelėjo: „Gal mes pradedame ką nors auginti, ir bendrai nusprendėme.“
Taip Padauguvos kaime buvusioje tėvų žemėje sūnus su žmona užveisė uogynus. Dovilė tapo ūkininke, o Andrius – jos pagalbininkas, kurį galima pavadinti dešiniąja žmonos ranka.
Nors sportininko šeima įsikūrusi Išoruose, Jonavos rajone, D.Gudžiuvienė kasdien į ūkį važiuoja pusšimtį kilometrų, o Europos ir pasaulio čempionatams besirengiantis disko metikas į braškynus užsuka laisvalaikiu, bent kartą per savaitę.
„Žmona atsakinga už visą ūkį, jos sesuo – už uogų pardavimą, o aš esu problemų sprendėjas“, – apie pareigų pasiskirstymą braškyne kalbėjo pasaulio ir Europos čempionas A.Gudžius.
Vasarą laukuose triūsia samdomi darbininkai – jie skina uogas, sudeda į dėžutes.
Dabar pats darbymetis, nes jau tris savaites uogos iš Gudžių laukų keliauja į prekyvietes.
Olimpietis džiaugiasi ankstyvu derliumi, kurį pavyko užauginti uogienojus pavasarį uždengus agrodanga, apsaugojusia žiedus nuo šalnų. Tad šiais metais uogos prisirpo anksčiau negu pernai.
„Šįmet, ačiū Dievui, neblogi metai. Neturime problemų dėl puvinio, pernai kone pusę derliaus supuvo dėl nepalankių orų. Šįmet tie lietūs gąsdina, bet kol kas galime pasiūlyti kokybiškų gerų uogų“, – patirtimi dalijosi sportininkas.
Sodindami braškes sutuoktiniai ieškojo tokių uogų veislių, kurias vežant į prekyvietes nenukentėtų kokybė, skonis, išvaizda.
Tai buvo nelengva užduotis. Daugelis braškių augintojų taip pat renkasi veisles, nes nori pirkėjams kasdien pasiūlyti šviežių uogų.
Vienos ankstyviausių – ‘Flair’ ir ‘Allegro’ veislių braškės tarsi karaliauja sportininko ūkyje. Bet jos skiriasi skoniu: pirmos veislės uogos labai saldžios, o antros – gaivesnio skonio. Po kiek laiko užderės ir vėlyvesnės ‘Malwina’ ir ‘Christine’.
Braškynuose būna ir nuostolių. Žemės ūkyje negali daug ko prognozuoti, tai – tarsi loterija.
Gudžiai augino ir ‘Asia’ veislės braškes, bet dėl ligų daugiau kaip pusę hektaro teko išrauti.
Auginti uogas nėra taip lengva. „Vyrauja Dievo tvarka. Tai – kaip gyvas organizmas. Žemės ūkis – rizikinga veikla, tačiau kiekvienam savo“, – atsiduso Andrius.
Disko metikas pastebėjo, kad dėl liūčių kai kuriose apylinkėse tiesiog skęsta daržai, braškynai. A.Gudžius dėkojo Dievui, kad vanduo nepaskandino jo ūkio uogų.
Andrius anksčiau pasirūpino, kad braškynas neskęstų: kasė duobes, tiesė drenažą, kad nusiurbtų lietaus vandenį. Juk turi ką nors keisti, kai esi priklausomas nuo gamtos malonės.
Nors pastaruoju metu liūčių spąstų Gudžiai išvengė ir į prekyvietes pristato kvepiančių braškių, šeima rūpinasi ir šviežių uogų atsargomis sau. Žmona uogienių neverda, daugiausia gėrybes šaldo, dalį džiovina šaltyje.
Nors Gudžiai braškes skins iki rugpjūčio vidurio, valgyti šviežių tikrai nepabos. Daug vitaminų turinčios šviežios uogos yra nepamainomas jėgų šaltinis varžyboms besiruošiančiam Andriui ir jo palaikymo komandai – žmonai ir dviem vaikams.
Žiemą, kai šeima pasiilgsta gaivaus aromato, mėgaujasi šaldytomis braškėmis, paskanina jomis blynus.
Dovilė pyragus dažniausiai kepa su šviežiomis braškėmis, o kai jos baigiasi, naudoja šaldytas.
„Braškes naudojame visur kaip ir visi žmonės, kurie mėgsta uogas. Skirtumas tik toks, kad mes laisvai prie jų prieiname“, – patikino sportininkas.
A.Gudžius į braškių ūkį žvelgia su perspektyva – nors dabar prie uogų auginimo tik prisideda, baigęs sportininko karjerą greičiausiai į tai visiškai pasiners.
O šiuo metu tokia veikla padeda netgi psichologiškai rengtis svarbiems startams.
„Žemės ūkis truputį psichologiškai atitraukia nuo sporto, leidžia pailsėti“, – patikino Andrius.
Kraityje – Europos ir pasaulio čempionatų auksiniai apdovanojimai
Praėjusį savaitgalį Lietuvos lengvosios atletikos čempionate Andrius Gudžius užėmė antrąją vietą diską numetęs 65,21 m. Disko metimo rungtyje pirmą čempiono titulą karjeroje iškovojo Mykolas Alekna. 19-metis įrankį trečiu bandymu švystelėjo lygiai 69 metrus.
Šalį disko metimo sektoriuje garsinantis A.Gudžius 2017 metais tapo pasaulio čempionu, triskart – 2014–2017 m. išrinktas geriausiu Lietuvos lengvaatlečiu.
2010 metais Kaune vykusiame miesto lengvosios atletikos čempionate A.Gudžius diską numetė 61,85 m ir pasiekė Lietuvos devyniolikmečių rekordą. Šis rezultatas sportininkui leido užimti devintąją vietą geriausių Lietuvos disko metikų dešimtuke, į kurią pakilo iš dvyliktosios.
2013 metais A.Gudžius tapo Europos jaunimo (iki 23 m.) čempionu, 2016-aisiais savo pirmosiose – Rio de Žaneiro – olimpinėse žaidynėse užėmė 12-ąją vietą.
2017-aisiais Londone vykusiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate A.Gudžius tapo pasaulio čempionu diską numetęs 69,21 m ir pagerinęs asmeninį rekordą.
Disko metikas 2018-aisiais pasidabino auksu Europos čempionate. Prie jo pergalių nemažai prisidėjo treneris, žinomas disko metikas Vaclovas Kidykas, 1986 metais pelnęs Europos lengvosios atletikos čempionato bronzą.
Andrius Gudžius^InstantBraškės
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.