Toskanoje gyvenančiai vienai garsiausių Lietuvos dviratininkių E.Pučinskaitei Kalėdos yra tarsi meditacija: „Kai stebiu savo vaikus ir matau laukimu spindinčias jų akis, mintyse vėl tampu maža mergaite, kuri kasmet laukdavo dienos, kai bus puošiama eglutė. Bandau atsiriboti nuo suaugusiųjų pasaulio ir džiaugtis Kalėdomis taip, kaip moka džiaugtis vaikai.“
Edita Kalėdas švenčia pakaitomis – tai Italijoje, tai Lietuvoje.
Kai lieka Italijoje, Kūčių vakarienė būna su lietuviškais patiekalais, o Kalėdų pietūs – su itališkais.
„Kūčių vaišes ruošiu aš, o per Kalėdas virtuvėje šeimininkauja ir pietus gamina mano vyras, – pasakojo E.Pučinskaitė. – Ant Kūčių stalo padedu 12 patiekalų iš žuvies, džiovintų vaisių, riešutų, grybų. Mama iš Lietuvos atsiunčia pašventintų kalėdaičių, juos laužome, jais dalijamės ir linkime vienas kitam sveikatos ir visko, ko trūksta.“
Nors Kalėdų pietus gamina italas vyras, ant stalo netrūksta pagrindinio lietuviško akcento – iš Lietuvos atsivežtų ar namuose keptų kūčiukų.
„Jais vaišinu ne tik šeimos narius ir gimines, bet ir draugus, paaiškinu jiems simbolinę kūčiukų reikšmę, – pasakojo E.Pučinskaitė. – Pagal mūsų lietuvišką tradiciją, po vakarienės kūčiukus, taip pat apeiginę vėlių duonelę palieku ant stalo pernakt, kad jais pasivaišintų amžinojo poilsio atgulę artimieji.“
Lietuvos dviračių sporto legenda prisipažino – nors ir mėgaujasi Kalėdomis Italijoje, vieno dalyko jai visada trūksta – buvimo kartu su tėvais ir seserimis.
Buvusi profesionali sportininkė D.Virbickienė-Zampardo ketvirtus metus gyvena Genujoje, Ligūrijos regione Italijos šiaurėje. „Man Kalėdos yra ypatinga šventė, tačiau mano tėvelių jau nebėra, todėl į Lietuvą šventėms negrįžtu“, – pasakojo D.Virbickienė-Zampardo.
Traumą patyrusi ir profesionalų sportą turėjusi palikti dviratininkė ilgus metus dirbo kūno kultūros mokytoja, tačiau Italijoje jos lietuviškas diplomas ir pasiekimai buvo nieko verti. Todėl buvusi dviratininkė Genujoje atidarė pilateso studiją „Pilates l’arte del benessere“ (išvertus iš italų k. „Pilateso sveikatingumo menas“).
„Nors gyvenu Italijos šiaurėje, mano vyras yra sicilietis, todėl šeimoje Kalėdas švenčiame pagal sicilietiškas tradicijas: susirenka šeima, giminės, būna gausiai nukrauti stalai, stalo žaidimai, dovanos ir daug juoko, – pasakojo D.Virbickienė-Zampardo. – Lietuviškų patiekalų negaminu, tačiau keletas akcentų iš gimtinės būtinai yra ant itališko kalėdinio stalo: Lietuvoje gyvenanti sesuo pasirūpina, kad netrūktų kūčiukų, lietuviškos duonos, saldumynų. Taigi dalelė Lietuvos visada su mumis.“
Iki pandemijos Diana Kūčias paminėdavo su Ligūrijos regione įsikūrusiais lietuviais: „Bendruomenėje švęsdavome tikras lietuviškas Kūčias su visais patiekalais ir ritualais. Kadangi dauguma čia gyvenančių lietuvių yra sukūrę mišrias šeimas, mūsų antrosios pusės puikiai žino lietuviškas tradicijas. Tikiuosi, kad po pandemijos atgaivinsime šią puikią tradiciją.“
Prieš dvejus metus Diana Kalėdas šventė su netoli Venecijos gyvenančia kita Lietuvos dviračių sporto legenda bendravarde Diana Žiliūte. „Tada buvo net cepelinų“, – prisiminė D.Virbickienė-Zampardo.
Lietuvos dviračių princese tituluojama 17 medalių Lietuvai iškovojusi D.Žiliūtė pabrėžė, kad nors Italijoje gyvena jau du dešimtmečius, jos Kalėdos visada lietuviškos.
„Ant Kūčių stalo visada turiu dvylika lietuviškų patiekalų, – patikino D.Žiliūtė ir pridūrė, kad lietuviškas Kalėdas Italijoje sukuria ne tik maistas, bet ir muzika. – Dievinu Gyčio Paškevičiaus muziką. Ji mano namuose visada skamba ne tik per Kalėdas, bet ir kiekvieną kartą, kai pasiklystu savame kelyje, – įsijungiu jo muziką, ir viskas stoja į savo vietas.“
D.Žiliūtė turi ir slaptą kalėdinę svajonę – su mėgstamu dainininku sukurti bendrą projektą: „Svajoju padaryti ką nors kartu su G.Paškevičiumi Lietuvos publikai, Lietuvos labui. Jei tik rastume bendrą interesą, aš padaryčiau bet ką. Dainininkas su sportininke – kodėl gi ne?“