Mat šis aštuntukas – tai Greičio valdyba, kurią „Maxima“ įkūrė rudenį. Užsienyje „šešėlinė valdyba“ vis dažniau versle naudojama ir kaip patirties perdavimo, ir kaip iššūkių sprendimo modelis. O pastaruoju metu jis pasiekė ir Lietuvą.
Tokiu būdu lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ motyvuoja jaunus savo darbuotojus ne tik susipažinti su vadovų kasdienybe, bet ir patiki jiems įveikti įvairius iššūkius.
Nesprunka nuo darbų
Vilkikas į parduotuvę atgabeno prekes – reikia jas priimti, o vietoj jų – sukrauti tuščią tarą. Bendrovės valdyba sukvietė į nuotolinę konferenciją – būtina joje sudalyvauti.
Kitas vilkikas „prisišvartavo“ ties sandėliu – reikia pagelbėti iš jo perkraunant prekes.
Taip 21 metų Edgaras Tumelis sukasi tarp gausybės darbų – jis yra Vilniuje, V.Grybo gatvėje esančios „Maxima X“ parduotuvės pamainos vadovas. Ir vienas iš aštuonių Greičio valdybos narių – jaunų žmonių, kurie šiemet spalį ėmėsi neįprastos veiklos.
„Maximoje“ šis vaikinas dirba jau trečius metus – nuo 2018-ųjų. Ir startavo jis ne bet kur, o Palangoje.
„Tą vasarą, kai baigiau gimnaziją Panevėžyje, su draugu sugalvojome prasmingai praleisti laiką – įsidarbinome „Maximos“ parduotuvėje Palangoje. Kadangi buvome ne vieninteliai atvykę padirbėti per vasarą, greit radome bendraminčių ir susiradome puikių draugų.
Bet rudenį visi turėjome išsiskirstyti studijoms. Aš gi įstojau į Vilniaus dizaino ir technologijų kolegiją studijuoti interjero dizaino. Vis dėlto per porą mėnesių supratau, kad tai – ne man, kad esu prastas menininkas“, – apie savo kelią link prekybos pasakojo Edgaras.
Jis paliko kolegiją ir susirado darbą Vilniuje – turėdamas „Maximoje“ sukauptos patirties jis be baimės sėdo į kasą šio tinklo parduotuvėje V.Grybo gatvėje. Joje Edgaras dirba iki šiol, tik jau ne kasininku ar pardavėju, bet pamainos vadovu.
„Dabar – karantinas, laikinai neturime prekių krovėjo. Tad man tenka ir kitiems darbuotojams pagelbėti, ir paletes su prekėmis pastumdyti. Darbo ypač daug“, – užsiminė vaikinas.
Maža to, jis ne tik dirba, bet ir studijuoja Lietuvos verslo kolegijoje įstaigų bei įmonių administravimą. „Prilipo prekyba prie manęs – ir patiko. Noriu daugiau žinių“, – pratarė Edgaras.
Pateko į valdybą
Pasak E.Tumelio, taip jau susiklostė, kad beveik visi tą vasarą padirbėti į Palangą atvykusių jaunuolių iki šiol dirba „Maximos“ tinkle.
„Ten aš susitikau ir savo sužadėtinę Gabrielę – abu atvažiavome į Vilnių studijuoti, ir abu kartu dirbame „Maximoje“. Gabrielė studijuoja veterinariją, o „Maximoje“ puse etato dirba kasininke pardavėja“, – tuo, kad darbas judviejų neatitolino, pasidžiaugė Edgaras.
Darbštus ir žinioms imlus jaunuolis neliko nepastebėtas. Praėjusią vasarą, beatostogaujantį Latvijoje, jį pasivijo parduotuvės direktorės skambutis su žinia, kad bendrovė sukūrė projektą, kuris tarsi specialiai būtų jam skirtas.
„Nesupratau, kas čia per projektas, bet vadovė užregistravo į atranką. Ir štai, įveikęs jos etapus, esu Greičio valdyboje“, – užsiminė Edgaras.
„Mes dažnai posėdžiaujame kartu su įmonės departamentų vadovais, o penktadieniais papildomai susitinkame su savo mentoriais – generalinė direktorė Jolanta taip pat yra viena iš jų.
Su jais aptariame savaitės darbus, pateikiame savo idėjas, išklausome jų nuomonės ir sulaukiame motyvacijos tolesniems darbams.
Dar vienas ypač geras dalykas – turime galimybę kasdien po pietų prisijungti prie nuotolinės konferencijos. Tai lyg „dienos pulsas“, kai įvairaus lygio vadovai aptaria dienos įvykius. Iš jų mokomės bendravimo, taip pat išgirstame daug naudingos informacijos. Tai labai įdomi patirtis“, – kalbėjo pašnekovas.
Anot jo, Greičio valdyba daugiausia dėmesio skiria procesams parduotuvėse gerinti. O Edgaras vienintelis iš jos aštuntuko, dirbantis ne administracijoje, bet prekyboje.
„Galiu pasidalinti praktine patirtimi – kartais tenka paneigti valdyboje kitų pateiktas idėjas, nes galiu jas įvertinti naudodamasis savo patirtimi“, – sakė jis.
Svarbi kiekviena nuomonė
Kiekvienas iš Greičio valdybos narių turi savo kelią į „Maximą“ ir savitų patirčių.
Šios bendrovės Komercinio skyriaus asistentas 24 metų Lukas Marcinkevičius pastaruoju metu nuotoliniu būdu darbuojasi iš Kauno. Tai, ką jis veikia, yra susiję ne tik su tiesioginėmis jo pareigomis „Maximos“ bendrovėje.
„Man patinka fizika, todėl baigiau inžinerijos studijas. Jos buvo man kaip savitas išbandymas. Domėjausi ir programavimu, tačiau tai nėra ta sritis, kurioje norėčiau dirti. Labiausiai prie širdies man limpa komercija“, – pasakojo Lukas.
Tai ir buvo svarbiausias motyvas, prieš metus paskatinęs jį imtis darbo „Maximos“ bendrovėje. O vasarą – ir pateikti paraišką atrankai į Greičio valdybą.
„Komercijos skyriaus asistento pozicija yra kaip pereinamoji. Man per sunku ilgai užsibūti vienoje vietoje: norisi daugiu žinių, labiau gilintis ir mokytis. Tokios patirties ir įgyjame Greičio valdyboje. Juk kasdien tenka bendrauti su vadovais, kurie už mane yra net keliomis pozicijomis aukščiau.
Kadangi dabar – karantinas, per specialią programą jungiamės į bendrus pasitarimus. Juose svarstomos visokios problemos, ir mūsų taip pat prašoma pasakyti savo nuomonę. Tai nėra tik stebėjimas iš nuošalės“, – apie tai, kaip kaupiama vadovavimo patirtis, pasakojo Lukas.
Susirinkimuose, kuriuose dalyvauja apie 25-30 žmonių, kalbama ir apie bendrus dalykus, ir apie sudėtingus, pavyzdžiui, įmonės biudžeto paskirstymą. Tokiose diskusijose jaunuoliai taip pat turi pasakyti savo nuomonę. Be to, jiems tenka įgyti ir kitokios patirties.
„Bandant pažinti parduotuvių veiklą, teko porą dienų išbandyti darbą kasoje, todėl atsiskyriau nuo šeimos – gyvenau atskirai, kad sumažinčiau savo kontaktų ratą“, – sakė L.Marcinkevičius.
Tad kokios problemos buvo aptariamos paskutiniuose valdybos posėdžiuose? „Aptarėme Sveikatos apsaugos rekomendacijas dėl reklamos mažinimo – karantino metu žmonės neturėtų būti specialiai kviečiami apsipirkti“, – paaiškino vaikinas.
Universitete – finišo tiesioji
ISM universiteto ketvirtame kurse studijuojanti 22 metų Milda Santockytė gruodžio viduryje baigė rašyti bakalaurinį darbą ir įteikė jį vertinimui.
„Viskas, atlikta. Dabar bus ramiau“, – nusišypsojo mergina. Dar tik pusmetis, kaip ji kaip rinkodaros specialistė dirba bendrovės „Maxima“ Įvaizdžio skyriuje, o prieš tris mėnesius dar tapo ir Greičio valdybos nare.
„Labai daug mokausi, o Greičio valdyboje tie mokslai apskritai vyksta šviesos greičiu. Ko gero, atrenkant kandidatus į šią valdybą mano noras mokytis ir buvo pastebėtas. Nepakišo kojos nė tai, kad „Maximoje“ buvau naujokė.
Mūsų valdybai – dar tik pora gerų mėnesių, o šis laikas jau prilygsta metų patirčiai“, – kalbėjo Milda.
Pasak jos, tai lemia įmonės vadovų dalinimasis patirtimi ir žiniomis bei be galo geranoriška kitų kolegų pagalba.
„Tai, ko mokomės, yra susiję su parduotuvių veiklos procesais, darbų jose organizavimu.
Atėjusi dirbti į „Maximą“ ne iš karto suvokiau, kokio didumo ir kompleksiškumo tai yra organizacija ir kiek daug ji apima procesų. Kiekvienos parduotuvės veikloje yra gausu jos dedamųjų.
Mes visi, esantys Greičio valdyboje, norėjome padirbėti pardavėjais kasose tam, kad pajustume, kaip parduotuvė funkcionuoja. Stebėjome, kaip pirkėjai bendrauja su kasininkais ir ką jų darbe galima būtų pagerinti. Tai emociškai stipri patirtis“, – pasakojo M.Santockytė.
Tad į ką dabar, užėjusi apsipirkti į parduotuves, jį pirmiausia atkreipia dėmesį?
„Tuomet, kai pradėjau dirbti Įvaizdžio skyriuje, dėmesys nukrypdavo į reklamos pateikimą, apipavidalinimą. Dabar gi stebiu, kiek prekių yra lentynose, kokia jų įvairovė, kaip jaučiasi parduotuvėje patys darbuotojai. Apžiūriu net įrangos išvaizdą.
Atrodytų, kad pirkėjui tai – nepastebima, bet žvelgiant specialisto akimis viskas atrodo kitaip. Kiekvienos prekės padėjimas į tam tikrą vietą yra susijęs su jos pardavimu“, – sakė Milda.
Iki darbo „Maximoje“ jai prekybos sektorius apskritai buvo nepaliesta sritis. Ir nė vienas iš jos pažįstamų žmonių nebuvo dirbęs šios įmonės administracijoje. Tokia ji didelė, o niekas nieko apie ją iš artimųjų nežino?
„Pradėjau domėtis, klausinėti. Įsitikinau, kad atsiliepimai labai teigiami, todėl ir nutariau, kad atsiradus galimybei, pabandysiu joje įsidarbinti“, – apie savo apsisprendimą užsiminė Milda.
Nenori išsiskirti
24 metų Kristupas Buzys – Greičio valdybos pirmininkas, tačiau jis kategoriškai neigia, kad yra aukštesnis už kitus.
„Valdyboje esame tvirti lyg kumštis, lygiaverčiai. Tik tiek, kad man tenka pasirūpinti ir organizaciniais dalykais“, – patikino jis.
Centriniame bendrovės „Maxima“ administracijos biure Vilniuje K.Buzys dirba pustrečių metų.
Per šį laiką jis pakeitė tris pozicijas. Iš pradžių Marketingo skyriuje jis dirbo asistentu, vėliau – projektų vadybininku, o šiuo metu yra atsakingas už „Maximoje“ vykdomas lipdukines lojalumo programas.
„Studijuodamas ISM universitete verslo vadybą norėjau atrasti, kuri sritis man yra priimtiniausia. Studijų metais teko išbandyti ir finansus, ir žmogiškuosius išteklius. O būdamas ketvirtame kurse įsidarbinau „Maximoje“.
2018-2019 metai man buvo pilni iššūkių. Reikėjo ir bakalaurinį darbą rašyti, ir į paskaitas nueiti, ir dirbti. Bet ypač gerai buvo tai, kad „Maxima“ palankiai vertina tokius kaip aš darbuotojus – leidžia paskirstyti laiką ir studijoms, ir darbui. Taigi viską įveikiau“, – atgal grįžtelėjo K.Buzys.
Dabar vaikinas dalyvauja ir Greičio valdybos veikloje, įveikęs visus atrankos į ją etapus.
Tad, atsiradus kokioms nors abejonėms, ar jis gali surinkti mentorių – generalinės direktorės J.Bivainytės ar kitų vadovų telefono numerį?
„Bet kada, – patikino Kristupas. – Pradėjus dalyvauti vadovų komandos teminiuose susirinkimuose atsirado abipusis ryšys, pasitikėjimas.
Galime skambinti bet kam, kai tik prireikia konsultacijos. Ir ne dėl to, kad pasikeitė mūsų statusas, bet todėl, kad pati generalinė direktorė skatina tai daryti. Jos nuostata – priimant svarbius sprendimus turi dalyvauti kuo daugiau žmonių.
Apskritai lygiavertis bendravimas yra dalis naujos mūsų įmonės kultūros“, – sakė jis.
Pavyzdžiui, neseniai įvyko vidinis įmonės renginys – kalėdinė konferencija, skirta visiems beveik 14 tūkst. „Maximos“ darbuotojų. Joje K.Buzys dalyvavo diskusijoje.
„Neturėjau tokios patirties, todėl drąsiai skambinau tiesiai Personalo skyriaus direktorei pasitarti. Pasidalinome su ja įspūdžiai ir po renginio, ir su generaline direktore Jolanta visa tai aptarėme. Tai toks darbinis ryšys, kuriame nėra formalumų“, – patikino Kristupas.