Vilnietis išsigandęs: kaip išsiskyrę tėvai galės bendrauti su vaikais per karantiną
Gintarė Kairytė
2020-12-16 16:48Vilnietis Aidas tvirtina, kad su savo penkiamečiu sūnumi buvo labai artimas. Su jo mama prieš 1,5 m. pradėjo skyrybų procesą, tačiau su berniuku susitikdavo bent kartą per savaitę ir labai stengėsi išsaugoti gražius santykius. Dabar tėtis labai sunerimęs: negi valstybė neleis jam matytis su sūnumi?
Aidas pasakojo, kad bėdų dėl bendravimo su vaiku turėjo jau ir per pirmąjį karantiną pavasarį. Motina nenori, kad jie bendrautų, tad karantino metu bandė sakyti, kad kontaktai turi būti ribojami. Tuomet tėtis kreipėsi į Valstybės vaiko teisių apsaugos tarnybą, kur sulaukė komentaro, kad susitikti negalima tuo atveju, jei atskirai gyvenantis tėvas buvo išvykęs į užsienį, yra saviizoliacijoje ar pan., tačiau kitais atvejais bendrauti leidžiama.
Be to, tuo metu teismas prisėmė naują sprendimą dėl tėvų bendravimo su vaiku tvarkos, tad motina Aidui bendrauti su sūnumi leido. Nustatyta, kad jie susitinka trečiadieniais popiet ir kas antrą savaitgalį.
„Būčiau norėjęs, kad būtų nustatyta, jog pusę laiko vaikas gyvena su mama, pusę – su manimi, tačiau išgirdau, kad tokia praktika Lietuvoje netaikoma“, – sakė pašnekovas.
Tačiau per šį karantiną paskelbus asmenų judėjimo apribojimus, Aidas susirūpinęs, kad ir įstatymiškai jis negalės bendrauti su sūnumi – juk skelbiama, kad draudžiami daugiau nei vienos šeimos ar namų ūkio artimi kontaktai, o jų su buvusia žmona namų ūkiai atskiri (jis gyvena vienas). Vyrui dėl to labai neramu, juk nematytų sūnaus iki sausio 31 d., o tai – tikrai didelis laiko tarpas.
„Įsivaizduoju, kad su vyresniais vaikais, kokių trylikos keturiolikos metų, galima pakankamai kokybiškai bendrauti ir vaizdo skambučiais. Tačiau penkiametis tam dar per mažas, jam sunku sukoncentruoti dėmesį į tokį pokalbį. Tad labai bijau, kad mums bus draudžiama kalbėtis ir mes dar labiau nutolsime“, – sakė Aidas.
Jis pridūrė, kad pirmadienį kreipėsi į Vaiko teisių apsaugos tarnybą, prašydamas paaiškinimų dėl bendravimo tvarkos šiuo metu, tačiau trečiadienį paaiškinimo dar nebuvo gavęs.
Pagaliau yra išaiškinimai
Nelengva sužinoti apie išsiskyrusių tėvų bendravimo su vaikais tvarką buvo ir žurnalistams – kurį laiką ir patys policijos, vaiko teisių apsaugos, visuomenės sveikatos specialistai tiksliai nežinojo, kaip viskas bus.
Jie pateikė skirtingas prognozes – didesnė dalis teigė, kad bendrauti išsiskyrusiems tėvams su vaikais turi būti leidžiama, nes iš žmogiškosios pusės atrodo, kad tokia galimybė turi būti, bet buvo ir tokių, kurie manė, kad išsiskyrusių tėvų bendravimas bus apribotas.
Galiausiai situacija paaiškėjo, kai trečiadienio pavakare buvo paskelbtas LR teisingumo ministerijos išaiškinimas apie naująją tvarką. Paaiškėjo, kad išsiskyrę tėvai gali būti ramūs.
Išaiškinime teigiama: „Pastarosiomis dienomis Teisingumo ministerija sulaukia itin daug gyventojų klausimų dėl Vyriausybės sugriežtintų karantino reikalavimų, susijusių su šeimos ir namų ūkio sąvokų, bendravimo su vaikais galimybių tėvams išsituokus bei kitų situacijų.
Ministerija informuoja, jog Civilinis kodeksas numato, kad nutraukę santuoką ir kartu negyvenantys buvę sutuoktiniai nėra laikomi vienu namų ūkiu.
Vyriausybės nutarimu yra numatyta, jog šeimos nariais yra laikomi santuoką arba partnerystę įregistravę asmenys, vaikai arba įvaikiai, taip pat sutuoktinio arba partnerio nepilnamečiai vaikai, tėvai arba įtėviai bei globėjai.
Nepaisant to, kad asmuo ir jo vaikai gyvena skyrium, jie yra laikomi šeima, o vaikai, net ir išsituokus tėvams – laikomi kiekvieno iš išsituokusių tėvų šeimos nariais. Todėl jiems nėra taikomas Vyriausybės nutarimu priimtas draudimas dėl artimų kontaktų ir vaikas gali susitikti tiek su santuoką nutraukusiu tėčiu, tiek mama.
Bendrauti su abiem tėvais – yra vaiko interesus atliepianti teisė. Jei santuoką nutraukęs tėtis ar mama vyktų į kitą savivaldybę pas savo vaiką – tai būtų laikoma objektyvia pagrįsta neatidėliotina priežastimi, kadangi atskirai gyvenančių tėvų bendravimas su vaiku yra jų teisė ir pareiga.
Teisingumo ministerija kviečia tėvus tokiose situacijose atsakingai vertinti galimas bendravimo su kitu šeimos ar namų ūkiu rizikas ir prioritetą teikti nuotoliniams būdams bei susitikimams lauke laikantis visų saugumo reikalavimų – ir taip bendromis pastangomis stabdyti viruso plitimą.
Taip pat raginama vertinant nustatytą daugiau nei vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio artimų kontaktų draudimą, vadovautis vaiko teisių apsaugos srityje galiojančiais teisės aktais bei Vaiko teisių apsaugos konvencijoje įtvirtintu vaiko interesų prioriteto principu.“
Paantrino ir vaiko teisių saugotojai
Ketvirtadienį panašią informaciją išplatino ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai. Jų pranešime teigiama:
„Dėl sugriežtintos karantino tvarkos apriboti gyvi vaikų susitikimai su atskirai gyvenančiais seneliais, pusbroliais, dėdėmis, tetomis ir kitais vaikams svarbiais žmonėmis. Tai nemažas išbandymas, nes emocinis ryšys su artimais žmonėmis vaikams yra labai svarbus. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai kviečia nenusiminti dėl laikinų nepatogumų ir išnaudoti visas įmanomas bendravimo nuotoliniu būdu galimybes. Labai svarbu žinoti, kad draudimas gyvai bendrauti, susitikti su vaiku negalioja išsiskyrusiems tėvams, t.y. vaikai gali gyvai susitikti su skyrium gyvenančiu vienu iš tėvų. Tėvai kviečiami susitarti dėl bendravimo su vaiku tvarkos, atsižvelgiant į tai, kas vaikui būtų geriausia ir saugiausia.
„Labai svarbu, kad šiuo sudėtingu laikotarpiu abu vaiko tėvai ieškotų galimybių užtikrinti tinkamą pilnavertį bendravimą ir ryšio palaikymą su vaiku. Bendrauti su abiem tėvais, būti auklėjamam abiejų tėvų ir palaikyti ryšį, jaustis mylimam ir reikalingam abiems tėvams yra prigimtinė vaiko teisė. Karantinas negali būti priežastimi šios teisės nepaisyti. Kiekvienu atveju svarbu ieškoti sutarimo, rasti geriausiai konkrečią situaciją atitinkantį sprendimą, saugojant savo ir vaikų sveikatą“, – pabrėžia Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
Tarnyba sulaukia daug klausimų kaip sugriežtinto karantino laikotarpiu, kai yra ribojami gyvi susitikimai tarp atskirų namų ūkių, užtikrinti vaiko teisę nuolat ir tiesiogiai bendrauti su abiem tėvais, kai tėvai yra išsiskyrę ir gyvena atskirai.
Nepaisant to, kad vienas iš tėvų gyvena skyrium nuo vaiko, jie yra laikomi šeima, o vaikai, net ir išsituokus tėvams ar jiems gyvenant skyrium yra laikomi kiekvieno iš tėvų šeimos nariais. Todėl jiems nėra taikomas Vyriausybės nutarimu priimtas draudimas dėl artimų kontaktų ir vaikas gali susitikti tiek su santuoką nutraukusiu, tiek su skyrium gyvenančiu tėčiu ar mama.
Jei santuoką nutraukęs ar skyrium gyvenantis tėtis ar mama vyktų į kitą savivaldybę pas savo vaiką – tai būtų laikoma objektyvia, pagrįsta, neatidėliotina priežastimi.
Tais atvejais, kai vaikas gyvena su vienu iš tėvų, kito, skyrium gyvenančio tėvo ar motinos teisė dalyvauti vaiką auklėjant ir ugdant įgyvendinama per nuolatinį ir tiesioginį bendravimą su vaiku. Tas iš tėvų, su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, paprastai sprendžia dėl kasdienių su vaiko priežiūra susijusių klausimų, tačiau neturi vienasmenės tėvų valdžios. Teismui nustačius bendravimo su vaiku tvarką, ne mažiau svarbi išlieka abiejų tėvų pareiga kooperuotis ir bendradarbiauti ją vykdant.
Karantinas neturėtų būti priežastimi riboti vaiko bendravimą su skyrium gyvenančiu vienu iš tėvų taip pat neturėtų būti priežastimi nevykdyti teismo sprendimo dėl bendravimo su vaiku tvarkos. Tėvai yra kviečiami šiuo nepaprastu laikotarpiu susitarti dėl bendravimo su vaiku tvarkos, vietos, būdo ir sąlygų, ieškoti geriausių sprendimų vaikui. Taip pat būtina atsižvelgti į saugumą.
Tuo atveju, jeigu vaikas ar vienas iš tėvų serga ar yra saviizoliacijoje, turėtų būti maksimaliai užtikrinamos galimybės bendrauti su vaiku nuotolinio ryšio priemonėmis (telefonu, vaizdo skambučiais).
Tėvai taip pat galėtų sutarti neįvykusius kontaktus kompensuoti papildomu laiku ateityje, pavyzdžiui, būsimų moksleivių atostogų metu ar panašiai.
Jei visgi tėvai nesutaria dėl bendravimo su vaiku tvarkos per karantiną, tai tas iš tėvų, kurio netenkina esama padėtis, ar kuris mano, kad nustatyta bendravimo tvarka šiuo metu neatitinka geriausių vaiko interesų, gali kreiptis į teismą dėl bendravimo tvarkos pakeitimo arba į antstolį dėl priverstinio teismo sprendimo vykdymo.“