Užkietėjęs keliautojas Mindaugas prisikeliavo: iš Indijos šaukiasi pagalbos
Gintarė Kairytė
2020-06-18 21:06Anglijoje gyvenantis Mindaugas Poška (36 m.) seniau savo gyvenimu būdu buvo labai patenkintas: nuolat bastėsi po pasaulį, beveik neturėdamas daug pinigų, kai pasidarydavo riesta, susirasdavo laikiną darbą statybose ir kažkiek uždirbęs leisdavosi toliau. Tačiau karantinas šitokią jo rutiną sujaukė. Dabar vyras jaučiasi įstrigęs Indijoje ir labai nori grįžti namo, bet niekaip neranda galimybių tą padaryti.
Šiuo metu Indijoje dieną būna apie 40 ⁰C, naktį – apie 30 ⁰C. Mindaugas miega ant žemės parke, o maisto turės už ką nusipirkti artimiausias keletą dienų, vėliau galbūt teks badauti. Jo kelionės pradžia buvo sėkminga, o viskas apkarto, prasidėjus karantinui.
„Šių metų pradžioje išvykau is Londono į Nepalo sostinę Katmandu, mėnesį keliavau po šalį, mačiau Everesto pakalnes, o akimis buvau ir viršūnę pasiekęs. Vaizdai tokie, kad jautiesi lyg pasakoje. Po to nusprendžiau leistis į gražuolę Indiją, kurią aplankyti seniai svajojau“, – vaizdžiai pasakojo Mindaugas.
Indija jį sužavėjo ir savo mistinėmis dievybėmis, ir įvairiausiais nematytais vaisiais ir daržovėmis (derlius šalyje gali būti nuimamas tris kartus per metus), ir savo skoniais bei kvapais, kurie įstrigs širdyje amžinai.
Atvykęs į šalies sostinę Delį, esantį šalies šiaurėje, jis leidosi keliauti į pietus. Per 17 dienų įveikė porą tūkstančių kilometrų, keliavo autostopu, kad nereikėtų švaistyti pinigų.
Lankė gražias vietas, kviečiamas užsukdavo pas vietinius į svečius, net ir šoko indiškose vestuvėse, o nakvojo po atviru dangumi kur nors miške ar tyliame paplūdimyje.
Kai nuvyko į šventą Varanasio miestą, jį užklupo karantinas. Suvokė, kad žlunga jo planai iš Indijos vykti į Šri Lanką, o iš ten – į Australiją, kurioje ketino susirasti darbą ir už gautus pinigus grįžti į Europą.
„Skambinau ambasadai prašyti pagalbos, bet kai jie suprato, kad Lietuvoje ilgai negyvenu, išgirdau, kad jie niekuo man padėti negali, reikia kapstytis pačiam“, – atsiminė.
Buvo apsistojęs hostelyje, bet ten pradėjo prašyti didesnių pinigų už apgyvendinimą per karantiną. Iš hostelio išsikrautęs apsigyveno prie Gango upės, kur visą parą rūksta mirties laužai.
Čia jį vieną naktį apvogė, dingo dauguma jo daiktų ir pasas. Gerų žmonių padedamas grįžo į Delį, kuriame įsikūrusi Lietuvos ambasada. Joje gavo laikinus kelionės dokumentus, kurie galioja 14 dienų, ir labai prašė padėti įsigyti bilietus namo, bet tokios pagalbos nesulaukė.
„Žinau, kad gali būti skiriama pagalba, kurią reikia grąžinti per 3 mėnesius. Aiškinau, kad taip ir padarysiu – esu geras meistriukas, kažkada mokiausi statybininkų rengimo centre Kaune, moku visokių darbų ir juos dirbti mėgstu, turiu nemažai patirties statybose, tad galimybių uždirbti ir grąžinti skolą tikrai rasčiau. Bet ambasada kol kas nepadėjo, nors dar turiu vilties, kad priims kitokį sprendimą“, – pasakojo Mindaugas.
Ambasadoje jam siūlyta prašyti giminių ar draugų pagalbos, bet Mindaugas tikina tokių galimybių neturintis. Jo mama Londone gyvena su 11 metų dukra, neseniai patyrė insultą, dirba tik 20 val. per savaitę ir verčiasi sunkiai. „Ji galėtų man pervesti 20 Eur į sąskaitą, bet bilietų kainos kitokios“, – pastebėjo Mindaugas.
Kiti artimieji ar draugai padėti nesutinka, visgi abejodami jo galimybėmis grąžinti skolą. Tik viena jo draugė jo grįžimui į Lietuvą sukūrė rinkliavą "Gofundme" platformoje, kur prašo žmonių pervesti pinigų Mindaugo grįžimui į Lietuvą. Norima surinkti 3000 Eur, tačiau kol kas niekas nieko nepaaukojo.
Mindaugas sakė, kad planuoja grįžti į Londoną, ten uždirbti pinigų skolos grąžinimui, o tada grįžti į Lietuvą. Bet galėtų ir atvykti į Lietuvą ir kam nors atidirbti, suremontuoti namus ar pan., jei atsirastų žmogus, kuris juo pasitikėtų ir sutiktų finansuoti jo kelionę.
Padeda tik išskirtiniais atvejais
Užsienio reikalų ministerijos paklausėme, ar tikrai nėra galimybių padėti Mindaugui ir kokios apskritai ambasados pagalbos gali tikėtis lietuviai, kurie išvykę į užsienį pakliūva į bėdą.
URM Informacijos stebėsenos ir žiniasklaidos skyriaus pateiktame atsakyme teigiama: „Pagal Užsienio reikalų ministro įsakymą yra numatyta, kad asmenys, kurie pateko į nelaimę, nukentėjo dėl nelaimingo atsitikimo, įvykdytos nusikalstamos veikos ar kito teisės pažeidimo ir neturi galimybės gauti pagalbos iš kitų šaltinių, gali kreiptis į Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę.
Valstybės materialinė pagalba asmeniui yra teikiama atvykus asmeniškai ir pateikus reikiamus dokumentus: asmens prašymas, asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas, užsienio valstybės kompetentingų institucijų išduotas dokumentas, patvirtinantis, kad asmuo yra nukentėjęs arba asmens paaiškinimas.
Valstybės materialinė pagalba grynaisiais pinigais neteikiama – asmenims yra nuperkamas kelionės bilietas į pilietybės šalį.
Suteikta valstybės materialinė pagalba yra grąžintina. Asmuo įsipareigoja per 3 mėnesius nuo sprendimo suteikti valstybės materialinę pagalbą priėmimo grąžinti valstybės materialinės pagalbos dydžio pinigų sumą eurais, ją pervedant į Užsienio reikalų ministerijos sąskaitą.
Bendras Lietuvos piliečiams suteiktos, tačiau iki šiol negrąžintos paramos nuo 2017 m. iki 2020 m. dydis siekia 7 650 eurų.
Užsienio reikalų ministerija žino apie Jūsų minimo asmens konsulinės pagalbos poreikį ir Lietuvos ambasados Indijoje suteiktą konsulinę pagalbą. Per pastaruosius du mėnesius į ambasadą Indijoje asmuo ne kartą kreipėsi prašydamas materialinės pagalbos, kuri yra teikiama tik išimtiniais atvejais. Ambasadai asmuo pateikė netikslią informaciją apie savo situaciją. Birželio 7 d., sekmadienį, ambasada, atsižvelgusi į aplinkybes asmeniui nemokamai išdavė Asmens grįžimo pažymėjimą.
Ambasada Indijoje pilietį nuolat informavo apie galimybes išvykti iš Indijos ir siūlė susisiekti su artimaisiais dėl grįžimui į Lietuvą reikalingos paramos. Gavusi piliečio prašymą dėl pagalbos, ambasada susisiekė su piliečio artimaisiais, kurie jau anksčiau jam buvo suteikę materialinę pagalbą. Ambasada toliau bendrauja su artimaisiais dėl galimybių padėti piliečiui grįžti į Lietuvą, atitinkamai nuo to priklausys sprendimas dėl pagalbos suteikimo.“
Ledai pajudėjo
Gal tai ir sutapimas, bet netrukus po to, kai Lrytas.lt žurnalistė kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją, prašydama pakomentuoti Mindaugo situaciją, šis sulaukė gerų žinių. Jis buvo pakviestas į ambasadą ir išgirdo, kad bilietai kelionei į Londoną jam bus nupirkti. Tiesa, dar nežino, kada tai bus.
Tai, kad Mindaugas nakvoja gatvėje ir beveik neturi pinigų maistui, ambasados atstovų dėmesio nesulaukė.