Kai Beverli Draiv gatvėje įsikūrusiame prestižiniame Beverli Hilso grožio salone „Cristophe“ klientus pasitinka lietuvė meistrė, gali pasirodyti, kad toks pripažinimas yra tik lengvas atsitiktinumas.
Kūrybiška ir darbšti Eglė dirba šalia Holivudo žvaigždžių pamėgto belgų meistro ir salono savininko Cristophe’o Schattemano, kurio klientų sąrašas įspūdingas – aktoriai Nicole Kidman, Bradas Pittas, Pamela Anderson, politikė Nancy Pelosi, Amerikos prezidentas Billas Clintonas.
Tačiau įvertinimas ir sėkmė nebuvo atsitiktiniai.
Išvyko į Los Andželą
Nors 16 metų netrūko įdomios veiklos Klaipėdoje kuriant įvaizdžius žurnalų viršeliams, fotosesijoms bei renginiams su fotografe Viktorija Vaišvilaite, Eglė pripažino pajutusi momentą, kad pasigenda iššūkių ir įkvėpimo tolesnei profesinei veiklai.
„Man buvo 38-eri, ir daug kam atrodė, kad ateitis priklauso jaunesniems. Tačiau aš dar jaučiausi kupina kūrybinės energijos ir ateities planų – norėjau veikti ir dar daug ką pasiekti.
Tuomet apsisprendžiau, kad nenoriu pasiduoti rutinai ir privalau save išbandyti Los Andžele, kuris mane visuomet labai viliojo“, – pasakojo E.Micienė, nusprendusi kraustytis arčiau Kalifornijoje gyvenančių savo brolio ir sesers.
Palikusi savo didelį klientų ratą Klaipėdoje Eglė naujų iššūkių ieškoti prieš septynerius metus atvyko į žvaigždžių miestą Los Andželą.
„Pirmiausia reikėjo išsilaikyti egzaminą, kad gaučiau licenciją teikti kirpėjos paslaugas Kalifornijoje, kurios reikalavimai grožio paslaugų teikėjams yra patys griežčiausi visoje Amerikoje“, – prisimena moteris.
Egzaminas kosmetologo licencijai, į kurią įeina ir kirpėjų paslaugos, gauti susideda iš praktinės ir teorinės dalies. Pradžioje būsimieji kosmetologai ir kirpėjai turi parodyti savo praktinius įgūdžius – plaukų kirpimą, dažymą, nagų lakavimą, masažo ir veido procedūrų įgūdžius.
Išlaikius praktinės dalies egzaminą tikrinamos teorinės žinios. „Laikyti šio egzamino suvažiuoja žmonės iš 40 milijonų gyventojų turinčios Kalifornijos.
Aš neturėjau draugų, su kuriais galėčiau pasitarti. Milžinišką vadovėlį studijavau aštuonis mėnesius.
Kai sužinojau, kad sėkmingai išlaikiau egzaminą, mane užplūdo begalinės emocijos“, – atvirai apie karjeros pradžią Amerikoje pasakojo Eglė.
Pritapti buvo sunku
Pradėjusi dirbti viename Los Andželo grožio salonų Eglė suprato, kad jame nepritampa. Vyresnio amžiaus kolega Antonio Garcia paragino paminti lietuvišką išdidumą ir pradėti belstis į Beverli Hilso salonų duris.
„Antonio buvo vienas pirmųjų „Sebastian“ kirpėjų mokyklos mokytojų.
Jis iškart pastebėjo mano meistriškumą, manimi tikėjo ir patarė save pristatyti ten, kur mano patirtį labiau vertintų.
Išsispausdinau savo gyvenimo aprašymą su darbų nuotraukomis ir pradėjau belstis į Antonio rekomenduotų salonų duris. Tiesiog rodžiau savo darbų katalogą ir tikėjausi, kad ką nors sudominsiu“, – pasakojo Eglė ir pridūrė, kad sunkiausia buvo peržengti lietuvišką kultūrinį barjerą – siūlyti save pačią.
Daugiau nei prieš keturiasdešimt metų įkurtame „Cristophe“ salone Beverli Hilse Eglę šiltai pasitiko salono savininko žmona Danielle, o pats garsusis meistras C.Schattemanas moteriai pasiūlė atsivesti modelį ir pademonstruoti natūralaus kirpimo techniką.
„Pasikviečiau lietuvaitę merginą, kirpau jos plaukus.
Tuomet Cristophe’as pasiėmė šukas ir jomis patikrino kiekvieną sruogą.
Buvo nelengvas emocinis iššūkis daugiau nei po dvidešimties metų meistrystės iš naujo įrodinėti, kad galiu tinkamai dirbti savo darbą.
Tačiau dabar į tai žiūrėčiau atlaidžiau, nes suprantu, kad kiekviena mokykla turi savo braižą. Iš kirpėjo technikos gali nustatyti, kurią mokyklą – italų, amerikiečių, „Vidal Sasoon“ ar „Tony & Guy“ – jis yra baigęs.
Sėdėjo be klientų
Cristophe’as mane įspėjo, jog pradėti bus sunku, bet aš tuomet nesuvokiau, kad gali būti taip sunku. Kasdien ateidavau į jo prabangų saloną, kuriame dirba apie 50 kirpėjų.
Jie visi užsiėmę, pas juos nuolat lankosi klientai, su kuriais jie pažįstami 20–30 metų.
O aš sėdėjau ten be darbo, nes pas mane pradžioje neateidavo niekas – aš neturėjau savo socialinio rato Los Andžele. Gyvenau iš santaupų, nes beveik nieko neuždirbdavau“, – sunkią pradžią prisimena lietuvė.
Los Andžele yra ratas žmonių, kurie lankosi prestižiniuose salonuose pas žymius stilistus. Tokiems klientams net kokybė nėra labai svarbu, tai yra socialinio statuso reikalas.
Lietuvei pradėti šalia tokios žvaigždės kaip Cristophe’as buvo didžiulis iššūkis – trukdė ir kalbos barjeras, ir kultūriniai skirtumai, ir niekam nežinomas meistrės vardas.
Tačiau gyvenimiška patirtis ir užsispyrimas neleido pasiduoti. Eglė sulaukė savo pirmojo kliento ir kirpo jį drebančiomis rankomis. Po pusmečio pajuto, kad klientai grįžta, jų atsiranda vis daugiau.
„Visuomet tikėjau, kad viskas bus gerai, kad turiu laukti savo momento. Nuverkdavau posmą, numalšindavau savo baimes ir ėjau tolyn. Jei jau gebėjau pakeisti šalį, perkraustyti savo gyvenimą, negi pasiduosiu dabar, susidūrusi su sunkumais?“ – prisimindama savo karjeros pradžią Amerikoje sakė Eglė.
Kerpa žvaigždes
Prabangiame „Cristophe“ grožio salone, kuriame jau penkerius metus dirba Eglė, pagrindinio meistro Cristophe’o kirpimas kainuoja iki 800 JAV dolerių (per 740 eurų).
Nuolatiniai klientai yra Beverli Hilso turtingieji, politikai, kino ir muzikos pasaulio žvaigždės. Per keletą metų Eglės klientų ratas taip pat prisipildė įdomių, įkvepiančių žmonių.
Jos klientais tapo graikų karališkosios šeimos nariai, dainininkės Elle King ir Danii Minogue, aktorė Kym Douglas. Neseniai į saloną pas Eglę buvo užsukęs rusų popmuzikos dainininkas Aleksandras Malininas.
„Mano profesinė etika reikalauja konfidencialumo. Dauguma mano klientų yra privatūs žmonės, apsilankantys keletą kartų per savaitę.
Man užtruko pelnyti jų pasitikėjimą ir tai labai vertinu. Be galo didelis profesinis įvertinimas yra žinoti, kad jie pasitiki mano stiliaus patarimais jų ypatingų švenčių proga ar net tuomet, kai rengiasi žengti ant raudonojo kilimo“, – džiaugėsi lietuvė ir praskleidė Los Andželo aukštuomenės gyvenimo ypatumus.
Dauguma klienčių namuose galvos netrenka. Keletą kartų per savaitę jos ateina į grožio saloną, čia nori sužinoti grožio ir stiliaus naujienas, aptaria Los Andželo įvykius. Jos dažniausiai vakarieniauja restoranuose, jų bendravimo ratas labai didelis, todėl visuomet stengiasi atrodyti nepriekaištingai.
„Aš taip pat seku visas mados naujienas, žiūriu svarbiausius kino renginius, kad galėčiau palaikyti pokalbius su klientėmis. Be abejo, visus stiliaus vėjus Los Andžele padiktuoja įvykiai kino pasaulyje,“ – patikino E.Micienė.
Niujorkas ir Los Andželas yra du mados megapoliai. Kalbėjomės apie nuolat atsirandančias naujas tendencijas, kurias Eglė vertina filosofiškai: „Tendencijos, nuotaikos ateina ir praeina.
Man svarbu, kad žmogus galėtų gyventi su savo nauju įvaizdžiu net ir tuomet, kai nuslūgsta emocijos. Stengiuosi vengti kraštutinumų, neprimesti savo nuomonės ir būti tik patarėja. Vadovaujuosi principu „mažiau yra daugiau“.“
Paveikė karantinas
Eglė Amerikoje turėjo išmokti keletą naujų bendravimo su klientais principų – paklausti, kaip žmogus jaučiasi, ir pasiteirauti, ką jis dirba, nes kiekvienoje profesinėje srityje egzistuoja savitas stiliaus etiketas.
Meistrui svarbu šį etiketą gerai perprasti. Kad meistro ir kliento santykiai yra artimi, įrodo ir pastarųjų dienų įvykiai. Grožio paslaugų verslas patenka į griežčiausiai karantino reguliuojamų verslų grupę, todėl kirpyklas Kalifornijoje planuojama atidaryti tik liepos mėnesį.
„Klientai skambina ir klausia, ar viskas gerai, ar netrūksta pinigų. Gavau gėlių puokštę. Aš irgi stengiuosi jiems visaip padėti – pamokau susišukuoti per vaizdo programėles, patariu, kokias priemones pirkti. Netgi arbatpinigių man atsiunčia už konsultacijas.
Kartais naminiai eksperimentai su plaukais tampa tragedijomis. Tuomet klientai privažiuoja prie mano namų – pro mašinos langą vertiname nepavykusį dažymo rezultatą ir sprendžiame, kaip tai ištaisyti.
Verčiamės kūrybiškai, – lyg juokais, lyg rimtai pasakojo Eglė. – Pandemija labai pakoreguos grožio salonų verslą ateityje. Jau dabar aišku, kad daug konsultacijų galėsime atlikti internetu.“
Paklausus, kaip ją tinkamai reikėtų vadinti – kirpėja, meistre ar stiliste, Eglė susimąstė ir paaiškino, kad visi pradeda nuo kirpėjų ir nebūtinai tampa meistrais.
Ji Telšių kirpykloje dirbti pradėjo būdama vos 16 metų, džiaugėsi gavusi darbo trinkti klientams galvą. Jai, vyriausiam šeimos vaikui, svajones studijuoti drabužių dizainą Dailės akademijoje teko pamiršti, nes tuo metu reikėjo padėti tris vaikus auginančiai mamai.
„Mama – stiprybės įkvėpimas. Už daug ką esu jai skolinga.
Man dar pasisekė, kad sutikau dvi savo mūzas telšiškę Liliją Rudakovą ir klaipėdietę Valeriją Vasiljevą, kurios padėjo susirasti kryptį – paragino mokytis ir padėjo pažinti didelį grožio pramonės pasaulį“, – sakė Eglė.
Pabaigusi kirpėjų mokslus Šiaulių profesinio rengimo centre ji grįžo dirbti į gimtųjų Telšių miesto kirpyklą, anais laikais vadintą buitiniu (buitinio aptarnavimo kombinatas. – Red.).
„Dešimtojo dešimtmečio pradžioje cheminiai šukavimai vis dar buvo populiariausi, sukome plaukus ant medinių suktukų, nes kitokių nebuvome mačiusios. Jei reikėjo sutvirtinti šukuosenas, turėjome suktis ypač kūrybiškai – darėme cukraus arba alaus tirpalus, jais purkšdavome plaukus“, – linksmai prisimena savo pirmuosius kirpėjos bandymus.
Eglė taip pat mena, kaip kainas skaičiavo naujaisiais lietuviškais pinigais talonais, bet viską konvertuodavo iš rusiškų rublių. Kirpimas sovietmečiu kainuodavo 40 kapeikų, tik tiek buvo vertas kirpėjos darbas.
Keletą metų dirbusi Telšiuose, ji persikraustė į Klaipėdą, ten dirbo su „Vivos“ grožio namų fotografe ir vizažiste V.Vaišvilaite, kuri išmokė kūrybiškai sudėti žmogaus visumą.
Kartu jos sukūrė daug įvaizdžių žurnalų viršeliams, fotosesijoms, dideliems koncertams ir apdovanojimams.
„Čia, Amerikoje, esu be galo laiminga galėdama mokytis iš tokių meistrų kaip C.Schattemanas. Tai ne tik stiliaus pamokos, tai ir neįkainojama patirtis matyti, kaip valdomas paslaugų verslas tokiame grožiui reikliame mieste kaip Los Andželas ir esant nežmoniškai konkurencijai“, – sakė Amerikoje viską iš naujo pradėjusi lietuvė.
Susipažino su Elono Musko mama
Darbas su Cristophe’u suteikė galimybių pažinti įspūdingą supermodelį, vienišą mamą May Musk, užauginusią vieną labiausiai sėkmės lydimų šių dienų verslininkų.
„Taip, ji žinoma kaip vieno garsiausių žmonių planetoje Elono Musko mama, bet ir pati yra tvirta, likimui nepasiduodanti asmenybė. Tokios pažintys įkvepia“, – atviravo Eglė, taip pat viena auginusi savo dukrą Gabrielę, kuri išpildė neįgyvendintą mamos svajonę ir tapo drabužių dizainere.
Gabrielė baigė studijas Dublino dizaino institute, šiame mieste dabar gyvena ir dirba grožio industrijoje.
„Netrukus vis tiek mudvi su mama sujungsime jėgas ir atversime duris į mūsų grožio oazę“, – apie bendrus mamos ir dukros planus sakė Gabrielė.
Eglė yra tikra, kad visko gyvenime galima pasiekti, jei esi pasiryžęs permainoms ir nebijai sunkumų. Padėjusi kurti stilių „American Next Top Model“ ir „Hallmark Channel“ laidos „Home and Family“ filmavimuose bei prabangiuose labdaros renginiuose Eglė nelėtina tempo. Ji šį pavasarį dirbo savaitę didžiausiame Los Andželo mados renginyje „Art Heart LA: Fashion Week“.
„Man visada buvo labai įdomu pamatyti, kaip vyksta dideli mados renginiai. Pirmus kelerius metus dirbau savanoriškai kirpėja, o šiais metais pagaliau buvau pakviesta būti viena pagrindinių stilisčių ir keturias dienas be poilsio vadovavau 50 žmonių komandai.
Per dieną scenai paruošdavome 230 įvaizdžių, kartais turėdami tik penkias minutes stiliui pakeisti“, – pasakojo lietuvė.
Ambicingi planai
Eglė džiaugiasi savo profesiniu ir asmeniniu gyvenimu.
„Vieta tampa namais tada, kai paleidi praeitį ir duodi sau leidimą naują miestą vadinti namais. Man tai užtruko ketverius metus“, – apie savo dabartinius namus Los Andžele sakė Eglė.
Ir nors jos kūrybinis portfelis jau dabar įspūdingas, ji neketina mažinti tempo ir kimba į dar ambicingesnius planus.
Neseniai vykusiame „Elgon Beauty Days“ stilistų konkurse, kuriame rungėsi šeši tūkstančiai pretendentų iš viso pasaulio, ji buvo išrinkta atstovauti Amerikai ir prie savo gyvenimo aprašymo prisidėjo „Elgon“ ambasadorės Amerikos žemynui titulą.
„Italų plaukų priežiūros kompanija „Elgon Beauty“ man pasiūlė būti jų stiliaus edukatore Amerikoje. Skraidau į mažesnius Amerikos miestus, mokau kirpėjus naujų kirpimo stilių, susipažįstu su visiškai kitokiu gyvenimo būdu nei Los Andžele. Be galo malonu dalytis savo patirtimi su kitais ir matyti, kad įkvepiu stilistus ir meistrus.
Tokiais momentais pamanau, kad gyvenime kartais svarbu stabtelėti. Dabar, kai esame priversti stabtelėti dėl pandemijos, turiu progą pabaigti seniai planuotus darbus ir pasidžiaugti tuo, kas nuveikta. Padėkoti žmonėms, kurie mane iki čia atvedė.
Mes, lietuviai, esame mažos šalies žmonės, bet mokame kovoti už savo būvį. Jei turime tikslą ir jo siekiame, mums nieko nėra neįmanomo“, – patikino į Amerikos grožio pasaulį tvirtai koją įkėlusi lietuvė.