„Gaila, kad dažnai ši sporto šaka painiojama su striptizu. Tačiau tai visai kas kita. Nieko seksualaus joje nepamatysite. Tai sportas, reikalaujantis daug ištvermės, stiprybės ir lankstumo“, – sakė 30 metų kaunietė G.Berkelytė-Zvaan.
Olandijoje gyvenanti ir besitreniruojanti moteris, varžybose atstovaujanti Lietuvai, viliasi, kad ši rungtis ateityje bus įtraukta į olimpines žaidynes.
Nedrįso sakyti, kuo užsiima
Greta pasakojo, kad vos pradėjusi užsiimti šia sporto šaka dėl įsisenėjusių stereotipų nedrįsdavo pasakyti, kuo iš tikrųjų užsiima.
„Jeigu prasitardavau, kad sportuoju ant stulpo, sulaukdavau kreivų žvilgsnių ir replikų: „Ai, tai bare šoki, ar ne?“ Koją kišo ir lietuviškas vertimas iš anglų kalbos („pole sport“), nors esu girdėjusi ir kitokių pavadinimų, tokių kaip sportas ant vertikalių lygiagrečių“, – neslėpė moteris.
Nuo vaikystės jėgas daugybėje sporto šakų – nuo slidinėjimo, bėgiojimo iki buriavimo, net dailiojo čiuožimo – išmėginusi moteris akrobatika ant stulpo susidomėjo prieš šešerius metus. Besimokydama Švedijoje ji internete pamatė vaizdo medžiagą, kurioje viena mergina atliko įvairias kombinacijas ir triukus ant stulpo.
Treniruotis pradėjo Švedijoje
„Sužavėjo jos jėga ir lankstumas. Taip pat stebėjausi, kokios begalinės žmogaus kūno galimybės. Vis pasvajodavau, kad norėčiau išbandyti savo jėgas. Tačiau tuo metu ši sporto šaka nebuvo labai žinoma, rasti vietą, kur būtų galima pradėti lankyti pamokas, nebuvo įmanoma“, – pasakojo G.Berkelytė-Zvaan.
Grįžusi į gimtąjį Kauną ji surado studiją, kur vyko treniruotės ant stulpo. Po kelių apsilankymų Greta suprato, kad jai tai labai patinka. Tačiau ilgai treniruotis Kaune negalėjo, nes turėjo vėl išvykti studijuoti į Švediją.
„Mano tikrasis sportinis kelias prasidėjo 2015 metais Švedijoje, kai atsitiktinai suradau šokių mokyklą, kur vyko ir akrobatikos ant stulpo pamokos. Turėjau tik pradmenis, daug ką buvau primiršusi, todėl teko visko mokytis iš naujo“, – tvirtino pašnekovė.
2016 metais šioje mokykloje lietuvė pati pradėjo mokyti kitus kombinacijų ant stulpo. Tai truko dvejus metus. Po to kuriam laikui buvo grįžusi į Lietuvą, čia aktyviai treniravosi sporto klube „Sporto namai“. Vėliau Greta išvyko dirbti į Olandiją, o laisvu nuo darbo laiku dirbo trenere keliose „Pole Fitness“ mokyklose.
Rungėsi su profesionalėmis
Moteris sakė nemaniusi, kad šis užsiėmimas virs rimtu sportu. Tačiau po kelerių darbo metų sporto ir šokių mokyklose ji nutarė nemokyti kitų, o tobulėti pati.
Pernai lapkritį ji dalyvavo varžybose Olandijoje „Miss/Mr Pole Gym“ ir laimėjo pirmąją vietą. Šįmet dalyvavo nacionalinio lygio varžybose Olandijoje, kur atstovavo Lietuvai ir iškovojo teisę dalyvauti pasaulio čempionate Kanadoje.
„Daugiausia treniravausi savarankiškai, todėl tai, kad man buvo suteikta teisė dalyvauti aukščiausio lygio varžybose, atrodė neįtikėtina“, – prisiminė Greta.
Pasaulio sportinio stulpo čempionatas vyko Olimpiniame stadione Monrealyje, Kanadoje. Į jį susirinko per 300 dalyvių iš daugiau nei 30 šalių. Dalyvių amžius – nuo 10 iki daugiau nei 50 metų. Lietuvė pateko į stipriausią moterų grupę nuo 18 iki 39 metų, kur rungėsi apie pusšimtį dalyvių. Ji užėmė 23-iąją vietą.
„Rungiantis su profesionalėmis tai yra aukštas pasiekimas. Džiaugiuosi rezultatu, nes daugeliui sportininkių tai pagrindinis darbas. Aš dirbu kitą darbą, o treniruotis pavyksta tik kartą ar kelis per savaitę“, – sakė Greta.
Moteris ypač vertina šeimos, draugų ir visų aplinkinių palaikymą. Didžiausias pavyzdys jai – tėvas Robertas Berkelis, kuris nuolat iškovoja medalius tarptautinio lygio buriavimo, burlenčių ir ledrogių varžybose.