Centro direktorė Zita Tomilinienė pripažino, kad neplanuotas nėštumas daugeliui moterų sukelia stresą ir paniką. Kartais vyras moteriai liepia rinktis: „Arba aš, arba vaikas“, o kartais atrodo, jog nėra pinigų ir vaiko nebus kuo maitinti. Panašiais atvejais gali rodytis, kad abortas bus geriausia išeitis. Visgi dažniausiai gyvenimas viską sudėlioja taip, kad gimus vaikui atsiranda ir galimybių juo pasirūpinti.
Z.Tomilinienė atsiminė vieną atvejį, kai neplanuotai pastojusios moters situacija atrodė itin sudėtinga. Ji turėjo priklausomybę nuo alkoholio, naują dieną pradėdavo gerdama alų. Ir į konsultaciją centre atėjo su alaus buteliu. Pasakojo, kad jos situacija labai sunki, gyvena viename kambaryje su tėvais ir narkomanu broliu, su vaiko tėčiu santykiai nesiklosto, belieka abortas... Visgi ryžosi gimdyti. Metė gerti, praėjo detoksikacijos programą ir susilaukė šaunaus sveiko berniuko. Dabar labai juo džiaugiasi, taip pat turi kitą vyrą ir gyvena normalų gyvenimą. Išeina, kad būtent neplanuotas nėštumas padėjo mamai atsikratyti priklausomybės ir susitvarkyti gyvenimą!
Apie nėštumo nutraukimą galvoja ne tik tie, kurie verčiasi sunkiai ar turi priklausomybių, bet ir iš pažiūros neblogai besiverčiančios šeimos.
Z.Tomilinienė atsiminė vieną pirmųjų į Krizinio nėštumo centrą besikreipusių porų. Vyras su žmona augino tris vaikus ir neplanuotai pradėjo lauktis ketvirtojo. Vyras dėl to labai stresavo, nemiegojo naktimis ir ragino moterį darytis abortą, o ji vaikelio gailėjo, dėl to ir kreipėsi į konsultantus. Šie išgirdo, kad pagrindiniai vyro argumentai, kodėl jis nenori vaiko – „Kai kurie žmonės kreivai žiūri, kai einame gatve su trimis vaikais, kur jau ten ketvirtas“, „Bendradarbiai šaipysis, kad aš nemoku saugotis“ ir pan. Visgi pabendravusi su konsultantais moteris ryžosi gimdyti. Gimus vaikeliui, vyras labai jį mylėjo ir juo rūpinosi.
Kitą sykį kreipėsi iš emigracijos grįžusi lietuvė su vyru užsieniečiu. Jie jau turėjo vieną vaiką, bet kai pradėjo lauktis antrojo, labai nusigando: vyras Lietuvoje neturėjo stabilios darbo vietos, moteris bijojo, kad jai neužteks darbo stažo tam, kad gautų „Sodros“ išmokas. Visgi padvejoję jie ryžosi gimdyti ir dabar turi dvi šaunias dukrytes. Vyras susirado normalų darbą, moteriai darbo stažo užteko.
Na, o tiems, kuriems tikrai trūksta lėšų nupirkti vaikui vežimėlį, drabužėlių ar sauskelnių, Krizinio nėštumo centras padeda ir daiktais.
Tiesa, aptartuose pavyzdžiuose kalbėjome apie į centrą besikreipiančias pasimetusias poras, bet dažnai kreipiasi ir vienišos moterys. Kai kurios jų pastoja nuo atsitiktinio partnerio ar net nežino, kas vaiko tėtis. Bet būna ir moterų, kurios turi draugą, juo pasitiki, kalba apie šeimą, tačiau moteriai pastojus vyras išsigąsta atsakomybės ir pareiškia, kad nieko bendro su ja turėti nebenori.
Z.Tomilienė pastebėjo, kad vienišoms sunkiai besiverčiančioms moterims dažnai atrodo, kad neturės ko savo vaikui duoti. Bet juk vaikeliui svarbiausias dalykas – mamos meilė ir rūpestis.
Retsykiais būna ir taip: į centrą kreipiasi vyras, kurio moteris nori darytis abortą, o jis teigia, kad vaikelio tikrai nori: „Tegul tik ji pagimdo, o aš jau užauginsiu.“ Tokiu atveju porai patariama konsultuotis su psichologu ir pasiaiškinti, gal moteris jaučiasi nesaugi ar dar kažkas poros santykiuose jos netenkina, jeigu ji galvoja apie tokį radikalų sprendimą.
Neretai su konsultantais pabendravusios moterys ryžtasi gimdyti ir vėliau būna tuo labai patenkintos. Krizinio nėštumo centro darbuotojos dažnai sulaukia mamų su besišypsančiais vaikučiais nuotraukų su padėkomis, kad būtent centro dėka nėštumo nenutraukė ir labai tuo džiaugiasi.
Tiesa, ne visi neplanuoti nėštumai baigiasi laimingai – kartais moterys visgi nusprendžia rinktis abortą. Tarp jų būna ir tokių, kurios po to labai gailisi. Sakosi žinojusios, kad po aborto tikėtini neigiami išgyvenimai, bet nemaniusios, jog jie užklups taip smarkiai. Tokioms moterims Krizinio nėštumo centre taip pat teikiamos nemokamos konsultacijos. Dar konsultuojamos tos, kurios išgyvena, kad prarado kūdikį dėl persileidimo.
***
Vilniaus Žvėryno mikrorajone, Vytauto gatvėje, Neries Vingyje spalio 11 d. atidaryta nauja viešoji erdvė, pavadinta Gyvybės sodu ir turinti išskirtinę idėją. Ji skirta įprasminti VšĮ „Krizinio nėštumo centras“ suteiktos pagalbos dėka išsaugotas daugiau nei 200 kūdikių gyvybes. Norima, jog ši vieta taptų apmąstymų ir susitaikymo erdve moterims bei vyrams, išgyvenantiems krizę dėl neplanuoto nėštumo, persileidimo, kūdikio netekties ar nėštumo nutraukimo.