Vaikystėje tėvų netekęs Vaidas Radzevičius iki pilnametystės augo globos namuose. Gavo našlaičio pensiją. Tik išėjęs iš globos namų ir pradėjęs savarankišką gyvenimą neįgalus vaikinas sužinojo, kad jo sąskaita, į kurią buvo pervedama našlaičio pensija, ištuštėjusi.
„Pas draugą atvažiavau, ir pažiūrėjau per kompiuterį. Pamačiau kad pinigai buvo nuimti“, – pasakojo Vaidas.
Vaikinas pastebėjo, kad per kelis kartus nuskaičiuotos tūkstantinės sumos. Imta ir grynaisiais. Našlaičio teigimu, jo sąskaita ir mokėjimo kortele naudojosi globos namai. Jis, kaip ir kiti vaikai, retsykiais gaudavo po 20 – tuomet dar litų, jeigu neprasikalsdavo.
„Negausi nieko, kai prisidirbi. Minusą dar galima išsitaisyti, kol ateina laikas gauti pinigus. Pradžioje duodavo šiek tiek, po to išvis nebedavė nė vienam, – skundėsi našlaitis. – Prašiau ir telefoną nusipirkti, dar ką nors, bet neduodavo direktorė. Ir kiti prašydavo, ir jiems neduodavo. Sakė, reikia užsidirbti, nors nebuvo kur užsidirbti“.
Dingo tūkstančiai
Suskaičiuota, kad vaikų globos namai iš našlaičio sąskaitos neatsiklausę nuskaitė ne vienus metus kauptą našlaičio pensiją – beveik 4 300 eurų. Globos namų steigėja tuomet buvo Biržų evangelikų reformatų bažnyčia. Įstaigai pinigų skirdavo savivaldybė.
„Buvo tikrai imamos didelės sumos iš to vaiko sąskaitos, – pripažino Biržų socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius. – Jos gali būti naudojamos vaiko reikmėms, bet, mano nuomone, tai turėjo būti daroma periodiškai, kiekvieną mėnesį, laikantis teisės aktų, ir nebūtų buvę jokių problemų
Buvusi vadovė paaiškino, kad jiems trūksta lėšų įstaigos išlaikymui, ir kol buvo gera situacija su finansais, tol stengėsi tiems vaikams pinigėlius taupyti, bet pasunkėjus finansinei padėčiai trūko pinigų, ir jie pradėjo naudoti šituos pinigus“.
Teismas liepė pinigus grąžinti
Biržų apylinkės teismas nusprendė, kad globos namai turi grąžinti našlaičiui pinigus.
„Teismas nustatė, kad lėšos panaudotos netinkamai, todėl priteisė atlyginti žalą“, – sakė naujoji globos namų direktorė Sandra Slapšienė.
Pirminis teismo sprendimas įsiteisės, jeigu per nurodytą laiką šalys neužginčys sprendimo. Nuo praėjusių metų rudens globos namų steigėja yra Biržų rajono savivaldybė.
„Tie pinigėliai tikrai grįš, nes yra nustatyta, kad lėšos buvo naudojamos netikslingai: tos lėšos turėjo būti naudojamos vaiko poreikiams, – sakė K.Knizikevičius. – Skųsim tik todėl, kad lėšos būtų išieškotos arba iš tuo metu vadovavusių asmenų, arba iš tuo metu buvusio steigėjo, nes kai buvo šis įvykis, savivaldybė savo sutartį su steigėju vykdė, mokėjo visą nurodytą sumą ir jokių pažeidimų nepadarė“.
Svajoja apie nuosavus namus
Negalią turintis buvęs vaikų globos namų auklėtinis sako jau žinantis, kur išleis pinigus. Vaikinas svajoja apie nuosavus namus. Dabar jis glaudžiasi pas draugus. Retsykiais – pas 20 metų vyresnę moterį, su kuria sako siejantis savo ateitį. Ketina ją vesti.
„Vienkiemio norėčiau su ūkiniu pastatu. Ūkininkaučiau – yra 50 vištų, ir ožkų, ir ančių yra“, – dėstė Vaidas.
Našlaitis, sulaukęs pilnametystės, išėjęs iš vaikų namų už valstybės skirtą įsikūrimo išmoką jau buvo pirkęs pastogę. Tačiau našlaičiui pardavėjai įbruko negyvenamos 100-metės trobos dalį. Lėšas už būstą nė nepažiūrėjusi pervedė savivaldybė.