Nuostabiame Babtyno-Žemaitkiemio dvare šalia Nevėžio verslininkas jau gyvena vienas, o jo sutuoktinė persikėlė į Kauną, kur turi studiją.
Šeimą užgriuvusios permainos tiems, kurie ją pažįsta, atrodo neįtikėtinos, nes pavyzdinga laikyta pora atrodė neišskiriama.
Kai M.Šventoraitis neseniai atvyko į režisieriaus Šarūno Barto filmo „Šerkšnas“ premjerą, vykusią Vilniuje, daugelis jį pažįstančių žmonių galėjo lažintis, kad šalia jo bus žmona dailininkė Miglė. Tačiau jos nebuvo.
„Miglės šalia manęs daugiau nebus, ji išėjo ir gyvena su kitu vyru“, – lyg perkūnas iš giedro dangaus nuskambėjo M.Šventoraičio paaiškinimas.
Manė, kad skiriasi laikinai
Skirtingais keliais juodu pasuko prieš du mėnesius. Iš pradžių Babtyno-Žemaitkiemio dvaro, esančio netoli Kauno, savininkas manė, kad su žmona skiriasi tik laikinai – savotiškoms psichoterapijos atostogoms.
Jis vylėsi, kad per tą laiką pavyks rasti teisingą sprendimą.
Tuo metu jam atrodė natūralu, kad kartu praleidus 16 metų santykiai šiek tiek atšąla ir darosi „apsivėlę“.
Dėl to jie abu buvo nepatenkinti ir svarstė, kad galėtų kurį laiką pagyventi atskirai. Jie tikėjo, kad tai padės atgaivinti išblėsusius jausmus.
Tokį planą, kaip gelbėti santuoką, M.Šventoraitis jau buvo mintyse surašęs ir netgi daug ką pakeitęs savyje.
„Buvau sugalvojęs, kaip galėčiau įtikti savo žmonai. Bet ji mane pasodino į vietą“, – apgailestavo vienišiumi tapęs vyras.
M.Šventoraičiui sunku patikėti, kad jo ir žmonos požiūriai galėjo išsiskirti dėl ateities planų. Vyras nemano, jog taip galėjo atsitikti dėl to, kad jis ketina įsigyti dar vieną apleistą dvarą ir jį prikelti antram gyvenimui. Du apleistus dvarus jis jau anksčiau buvo nusižiūrėjęs. M.Šventoraitis juokavo, kad yra susirgęs dvaro liga, nes jam skauda širdį dėl visų šalyje apleistų dvarų.
Jeigu būtų jo valia, jis pradėtų juos restauruoti, tačiau neturi tiek pinigų.
Neseniai vieną dvarą, kuriam M.Šventoraitis buvo neabejingas, įsigijo jo bičiulis Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, o kitą – Kėdainių rajone esančią Kalnaberžės dvaro sodybą, kuri įtraukta į Valstybės saugomų kultūros vertybių registrą, nutarė atgaivinti valstybė.
„Nerimstu, vis galvoju apie naują dvarą, bet nemanau, kad šis naujas sumanymas galėjo tapti pagrindas skyryboms“, – tikino M.Šventoraitis.
Nepasitenkinimas, santykių atšalimas – tokius dalykus daugelis žmonių išmoksta įveikti.
Tai, kad ėmė klibėti santykiai šeimoje, verslininkui nebuvo pasaulio pabaiga, nes daugelis šeimų susiduria su tokiu iššūkiu.
„Mes su Migle galėjome įveikti visus nesutarimus, bet ji paskubėjo atsivesti kitą vyrą“, – priekaištavo savo antrajai pusei sutuoktinis.
Spėja, kad įsimylėjo per laiškus
Neseniai dėl Miglės sprendimo šoką patyręs vyras stengiasi pamažu atsigauti.
Jam apmaudu, kad naują išrinktąjį pasirinkusi jo žmona nepastebėjo įvairių trūkumų, dėl kurių ateityje gali smarkiai nukentėti.
Nusivylęs sutuoktinis pasakojo, esą naujas M.Kosinskaitės gyvenimo partneris – estų dailininkas, pernai dalyvavęs Babtyno-Žemaitkiemio dvare surengtame plenere. Jis už Miglę jaunesnis dešimčia metų.
„Supratau, kad Miglė galėjo jį įsimylėti per laiškus“, – įsitikinęs Mindaugas.
Išduotas sutuoktinis svarstė, kad galėjo būti ne viena priežastis, dėl kurios kitas vyras pavergė jo žmonos širdį.
Galbūt Miglę naujas draugas sužavėjo tuo, kad jie abu – dailininkai, o valstietiško kraujo turintį dvaro savininką labiau traukė žemės darbai?
Daug mąstęs apie tai, kodėl nusigręžė žmona, verslininkas suprato, kad dar viena priežastis galėjo būti stiprus motiniškas instinktas – Miglė jautė, kad gali padėti savo naujam draugui, o jis mokėjo jai padėkoti.
Dėl byrančios šeimos M.Šventoraitis taip pat kaltina save. Iš prigimties būdamas santūrus jis nesugebėjo taip reikšti jausmų, kaip naujas Miglės draugas.
„Viena didžiausių mano klaidų – kad pernelyg mažai skyriau Miglei gražių žodžių. Pripažįstu tai“, – neslėpė verslininkas.
Kurį laiką Mindaugas vylėsi, kad žmonos nepasitenkinimas juo tik laikinas. Tačiau neseniai su ja pasikalbėjęs įsitikino, kad nieko gero nebus.
Verslininkas tik paprašė žmonos grąžinti jam žiedus ir įteikti teismui skyrybų prašymą – ji gyvena atskirai.
Jautė aštrėjančią krizę
Vienatvę pajutusiam Mindaugui skaudu, kad taip atsitiko.
Daugeliui draugų, kurie gerai pažįsta Miglę, sprendimas palikti šeimą taip pat atrodo neįprastas. Šiemet rugpjūčio viduryje Miglė šventė 52-ąjį gimtadienį. Ją sveikino ne tik Mindaugas, bet ir nemažai svečių.
Daugeliui jų buvo sunku patikėti, kad Miglė galėtų kurti ateitį su nauju partneriu, o ji neslėpė, jog jaučiasi laiminga su kitu vyru.
Svarstydamas, kada galėjo užplūsti ši laimė, M.Šventoraitis suprato, kad ši būsena atsiranda ne per vieną dieną.
„Juk žmogus negali per savaitę tapti laimingas. Manau, Miglė jau ketino mane palikti ir ruošėsi šiam žingsniui“, – neabejojo atstumtas sutuoktinis.
Jo žmonos širdyje tikriausiai jau anksčiau buvo atsivėrusi tuštuma ir jos negalėjo užpildyti kelionės ir kartu su Mindaugu leidžiamas laisvalaikis.
Kad krizė ėmė aštrėti, M.Šventoraitis pajuto šiemet gegužę su Migle viešėdamas JAV – ten praleido visą mėnesį. Situacijos negelbėjo ir dvi savaitės, praleistos Prancūzijoje.
„Mes su Migle daug keliavome, gražiai sutarėme, aš pirkdavau jai dovanų, stengiausi būti geresnis negu anksčiau, bet jos ausys, matyt, buvo užkimštos gražiais kito vyro žodžiais. Norėčiau, kad ji grįžtų, bet taip nebus“, – skundėsi M.Šventoraitis.
Atrodė darni pora
Verslininkas ne kartą yra prasitaręs, kad nebūtų sugebėjęs restauruoti daugiau nei 500 metų senumo Babtyno-Žemaitkiemio dvaro, jei šalia nebūtų buvę mylimos moters, talentingos tapytojos M.Kosinskaitės.
Nors ir būdami skirtingo temperamento, kurį laiką jie sugebėjo būti darni pora.
Valstietiško kraujo turintis verslininkas gali nesustodamas kalbėti apie traktorius ir motociklus, kurių turi surinkęs apie 80.
Bet jo žmona, įsivaizduodama tylą, mokėjo susikaupti ir tapyti svetainėje.
Dar prieš keletą metų jai nereikėjo intymios erdvės, kur niekas nedirsčioja per petį į nebaigtą paveikslą.
Miglė neįsižeisdavo, kai sutuoktinis traukdavo ją per dantį ir kreipdavosi „madam Kosinska“.
Nors prieš vestuves humoro nestokojantis vyras labiau paplonindavo liežuvį ir sakydavo „panele Kosinskaite“.
Prieš keletą metų „Lietuvos rytui“ pasakodama, kodėl nutarė ištekėti už Mindaugo, Miglė prisipažino: „Manau, vilkinome labai ilgai – su Mindaugu draugavome 10 metų, vienas kitą išbandėme, kol nutarėme tuoktis.
Santuoka nieko nepakeitė, mūsų gyvenimas dėl to nė kiek nepasikeitė.
Kita vertus, moteriai maloniau, kai vyras paprašo jos rankos.“
Mindaugas susipažino su dailininke, kai jau buvo įsigijęs dvarą ir buvo pažįstamas su daugeliu menininkų, nes kolekcionuoja paveikslus.
Kartą su draugais jis surengė dvare plenerą, į kurį pakvietė ir Miglę.
Mindaugas žinojo, kad Miglei šeimoje nebuvo gerai, – jos vyras neišeidavo iš ligoninių, vos galėjo paeiti. Verslininkas tikino, kad niekada nesugebėtų pavogti moters iš vyro, su kuriuo jai gera.
Bet tuo metu Miglės santuoka buvo subyrėjusi, o Mindaugas taip pat buvo išėjęs iš šeimos.
Nors jis dar nebuvo išsiskyręs, jo saitai su pirmąja žmona buvo nutrūkę.
Tada jis vienas gyveno dvare, o jo šeima – Kaune.
M.Šventoraitis prisipažino, kad pirmoji žmona jį taip pat paliko.
„Kai žmogus paliekamas vienas, jis sulaukėja, pasidaro vienišas ir ką nors susiranda. Mano atvejis nėra kuo nors išskirtinis“, – kalbėjo verslininkas apie anuomet įsižiebusius jausmai Miglei.
2011-ųjų gruodį 10 metų trukusią Miglės ir Mindaugo draugystę vainikavo vestuvės.
Prieš keletą metų kalbėdama apie santuoką su M.Šventoraičiu dailininkė juokavo: „Manau, kad pranokau visas dekabristes – taip toli nusibeldžiau, į kaimo užkampį, kad sunku kitą tokį surasti.“
Tuo metu dvaro remonto dulkės neužgožė įsižiebusių karštų dailininkės ir verslininko jausmų. Bet atėjo diena, kai tapytoja vis dėlto apsisprendė pabėgti iš šio užkampio.
Per anksti kalbėti apie permainas
Žinoma dailininkė M.Kosinskaitė patvirtino, kad iš Babtyno-Žemaitkiemio dvaro persikėlė į Kauną, kur turi studiją ir butą.
Moteris aiškino, kad vasarą dvare būna daug svetimų žmonių, vyksta įvairūs renginiai, todėl ieškojo prieglobsčio mieste.
Paklausta, ar tai nėra ženklas, kad byra jos santuoka, dailininkė tikino, jog dar anksti kalbėti apie asmeninio gyvenimo permainas.