Prieš šešerius metus televizijos projektuose išgarsėjusi ir savo gimtąjį Visaginą dainomis garsinanti atlikėja aktyviai koncertuoja.
Į susitikimą ją palydėjo 68-erių močiutė Liudmila ir teta Irina, skaičiuojanti paskutines dienas iki devintojo kūdikio gimimo.
Nors Lidija visiškai nemato, o jos akis dengia dideli ir tamsūs akiniai, pozuoti fotografui ji stojo tik tada, kai apsirengė naują suknelę.
Iš gimtojo Visagino į sostinę ji atvyko užsimetusi džemperį, tačiau fotografuotis pageidavo tik su dailia suknele ir padažytomis lūpomis.
„Jai labai rūpi, kaip ji atrodo. Ji ir man liepia pasidažyti ryškiau akis. Lidai labai svarbu, kad moterys būtų kiek įmanoma moteriškesnės.
Jai labai patinka girdėti pro šalį einančias moteris, kurių aukštakulniai bateliai kaukši į gatvės grindinį.
Parduotuvėje batelius ji irgi renkasi pagal tai – jeigu kulniukas kaukši, vadinasi, bateliai tinkami“, – apie Lidiją su meile kalbėjo jos močiutė ir teta.
Pačiai Lidijai labiau už viską rūpi muzika.
„Būna, atvažiuoju į Vilnių, mane atpažįsta ir kalbina. Sako – čia ta mergaitė iš Visagino. Džiaugiuosi, kad mane žmonės sieja su muzika, kuri man yra visas gyvenimas“, – prakalbo prieš šešerius metus projekte „2 minutės šlovės“ išgarsėjusi visaginietė.
Kol kas Lidija ir širdies draugo neturi, nes, kaip sakė teta ir močiutė, ji net negalvoja apie tai, nes labiau už viską mėgaujasi grodama ir dainuodama. Tiesa, teta prisiminė, kad kartą mergina buvo susižavėjusi šokių treneriu.
„Buvo toks atvejis, kai Lida netikėtai panoro lankyti breiką. Vėliau paaiškėjo, kad labiau už to stiliaus šokius ją žavėjo šokių mokytojas“, – juokėsi Lidijos teta.
Lidija svajoja būti profesionali muzikantė ir užkariauti didžiąją sceną. Ji ima šypsotis prisiminusi akimirką, kai koncertavo kartu su scenos senbuviais Inga Valinskiene, Česlovu Gabaliu, Stano.
„Labiausiai man patiko dainuoti su I.Valinskiene. Ji labai miela. Tada dainą atlikome kartu su choru. Aš likau sužavėta“, – šypsojosi Lidija.
Nors mergina mėgaujasi dainavimu ir muzikavimu, pamiršti savo gyvenimo kelio ji niekada negalės.
Ji gimė neišnešiota, labai ilgai nekalbėjo, nematė dienos šviesos, o tėvai, supratę, kad bus per sunku auginti tokį vaiką, ją paliko.
Jos mama nėštumo metu turėjo problemų dėl inkstų, todėl mergaitė gimė anksčiau, nei buvo planuota.
Silpna ir gležna naujagimė nuo pirmosios gyvenimo dienos iš aplinkinių reikalavo daugiau dėmesio.
Lidijos tėvams buvo per sunku tvarkytis su dienos šviesos nereginčia pirmagime, todėl jie ėmė nuo jos tolti, o kai Lidijai suėjo septyneri, atidavė ją į Lietuvos aklųjų ir silpnaregių internatinę mokyklą.
„Lidija turi jaunesnę sesę, vardu Ana. Ji gyvena Didžiojoje Britanijoje su tėvais, kuriems buvimas su Lida pasirodė per sunkus, todėl jie persikėlė į užsienį. Pirmagimę jie paliko augti internatinėje mokykloje Vilniuje“, – širdgėlos neslėpė artimiausios Lidijos globėjos – teta ir močiutė.
Internate mergaitė praleido kelerius metus, jie buvo virtę tikra kančia visai šeimai.
„Prisimenu tas dienas, kai lankydavau Lidą internatinėje mokykloje. Tada pati studijavau sostinėje ir galėjau skirti jai daugiau laiko. Lidija gyveno viršutiniame aukšte. Iki ten užlipti buvo labai nepatogu.
Kai kartą bandžiau ją rasti, nebuvo nė vieno žmogaus, kuris man padėtų. Supratau, kad po pamokų internate nelikdavo nieko, kas pasirūpintų mergaite ir kitais vaikais“, – prisimena atlikėjos teta Irina.
Po pamokų mokykloje likdavo ne tik aklieji ar silpnaregiai, bet ir kitomis ligomis sergantys ar sutrikimų turintys vaikai, kurie būdavo linkę garsiai triukšmauti, rėkauti, agresyviai elgtis.
O Lidija nuo pat vaikystės baimindavosi garsiau kalbančių. Jai iki šiol nepatinka triukšmas.
„Supratome, kad daugiausia dėmesio internate buvo skiriama vaikams, kurie atvykdavo tik mokytis, o tie, kurie pasilikdavo gyventi, būdavo niekam nereikalingi.
Taip buvo kone prieš dvidešimt metų. Reikia tikėtis, kad situacija dabar pasikeitusi“, – kalbėjo Irina.
Po to apsilankymo moteris nusprendė, kad reikėtų mergaitę pasiimti į namus. Tada Lidijos močiutė Liudmila visiškai pakeitė savo gyvenimą, kad galėtų kiek įmanoma daugiau laiko skirti mergaitės auklėjimui ir tobulėjimui.
Nuo vaikystės Lidija buvo itin aktyvi, su malonumu imdavosi vis naujos veiklos. Šiuo metu atlikėjos repertuarą, su kuriuo ji važinėja koncertuoti po visą Lietuvą, sudaro lietuviškos, angliškos ir rusiškos dainos.
Negana to, ji groja fortepijonu, mokosi vokalo pas garsiąją muzikos mokytoją Vitą Pimpienę ir svajoja patekti į didžiąją sceną.
„Daugeliui Lidijos aklumas yra kliūtis. Kartą ji norėjo dalyvauti viename projekte, tačiau buvo pasakyta, kad žmonės už ją balsuos iš gailesčio, o to neturėtų būti.
Bet mes visi žinome, kad ji labai talentinga, o jos balsas virpina širdis. Mes nemanome, kad jos reikėtų gailėti. Ji daug dirba, mokosi, tobulėja. Jos atmintis – fenomenali. Ji viską prisimena minučių ir sekundžių tikslumu, o naujų dainų žodžius įsimena vos kartą juos išgirdusi. Taip pat ir dėl natų.
Ji prisimena net ir mano vaikų dainas, kurių nėra jos repertuare“, – juokėsi Lidijos teta, kurios vaikai, turintys muzikinių gabumų ir lankantys muzikos mokyklas, kartais akompanuoja dainininkei koncertų metu.
Tiek Lidijos teta, tiek močiutė pripažino, kad Visaginas nėra ta vieta, kurioje būtų galima pasiekti didžiulių aukštumų.
Ypač jei tai bando padaryti vienokią ar kitokią negalią turintis žmogus.
Iki 18 metų nereginčiai L.Gurovai priklausė nemažai nemokamos veiklos, tačiau sulaukus pilnametystės ir pasikeitus kai kuriems įstatymams viskas kainuoja.
„Lidija labai imli ir nori visko, apie ką tik išgirsta. Ją žavi vokiečių kalba, todėl nori lankyti vokiečių kalbos kursus, ji daug sportuoja, norėtų ir daugiau užsiėmimų lankyti, tačiau viskas remiasi į pinigus.
Mes turime gerai apgalvoti, ką tikrai galime pasiūlyti Lidai. Labiausiai džiaugiamės mokytoja V.Pimpiene. Ji yra Visagino pažiba, dirba ir stengiasi dėl vaikų ateities iš visos širdies. Esame labai jai dėkingos“, – kalbėjo prieš metus insultą patyrusi L.Gurovos močiutė.
Tačiau anūkės ji neatiduos niekam. „Mes ją užauginome, atidavėme visas jėgas, dėmesį ir meilę. Puikiai sutariame, kartu gyvename.
Kol gaminu, ji užsiima savo reikalais, o kai atsilaisvinu, imu skaityti jai mėgstamas knygas.
Nebūna savaitės, kad nenuvažiuočiau į parduotuvę ir nenupirkčiau jai naujos suknelės ar batelių.
Juk koncertuojant reikia vis naujų drabužių, kuriais būtų galima puoštis ir nudžiuginti žiūrovus“, – su pasididžiavimu apie anūkę kalbėjo Liudmila.
Aklieji genijai žibėjo nuo vaikystės
Dievišką italo operos dainininko, dainų autoriaus ir kompozitoriaus Andreos Bocelli (58 m.) balsą žino ir vertina visi pasaulio melomanai. Tačiau ne visi žino, kad arijoms ir baladėmis garsėjančio jausmingojo italo šiame pasaulyje galėjo ir nebūti, jei jo tėvai Alessandro ir Edi būtų paklausę medikų. Pastarieji rekomendavo Toskanos regione ūkininkavusiai porai nutraukti nėštumą, nes spėjo, kad mažylis gims su negalia. Tėvai, be abejo, nesutiko.
Nors berniukas gimė su įgimta glaukoma ir nuo mažų dienų turėjo regėjimo problemų, Alessandro ir Edi neabejojo, kad mažasis Andrea šiame gyvenime daug pasieks. Berniuko aistra muzikai išryškėjo nuo mažų dienų. Nuo šešerių metų Andrea pradėjo mokytis groti pianinu, fleita, saksofonu, trimitu, trombonu, gitara ir būgnais. Nelaimė, nulėmusi visišką Andreos apakimą, nutiko jam žaidžiant futbolą. Smūgis į galvą buvo lemtingas – nuo to laiko dvylikametis tapo visiškai aklas.
Anksti pradėjęs dainininko karjerą A.Bocelli savo balsu žavėjo įvairių restoranų ir barų lankytojus. Viename jų sutiko ir savo pirmąją žmoną Enricą Cenzatti. Pora susituokė 1992-aisiais ir susilaukė dviejų sūnų – Amos (21 m.) ir Matteo (19 m.). Vis dėlto po dešimties santuokos metų pasuko skirtingais keliais.
Tais pačiais metais jausmingasis A.Bocelli sutiko savo dabartinę vadybininkę ir antrąją žmoną Veronicą Bert. 2012-aisiais porai gimė duktė Virginia. Dabar šeima gyvena erdvioje viloje šalia Viduržemio jūros, o netoliese įsikūrusi ir pirmoji dainininko žmona su sūnumis.
Ištobulinęs savo muzikinius gebėjimus unikalaus tembro ir plataus diapazono balso savininkas išgarsėjo kaip operos solistas. Dabar jis koncertuoja monarchams, popiežiams, prezidentams ir tūkstantinėms žiūrovų minioms prestižiniuose operos teatruose, didžiausiose arenose bei tokiuose renginiuose kaip Turino olimpiados uždarymas, NBA Visų žvaigždžių savaitgalis ar UEFA Čempionų lygos finalas.
Italų superžvaigždė ir viena svarbiausių pasaulio muzikos figūrų yra išleidęs daugiau nei dvidešimt klasikinės ir popmuzikos albumų. Jo įrašų parduota daugiau nei 80 milijonų vienetų. Dieviško balso savininkas yra pelnęs Pasaulio muzikos (WMA), Auksinio gaublio, ECHO, Britų klasikinės muzikos ir daugybę kitokių apdovanojimų. Už gyvenimo laimėjimus jis yra įamžintas Holivudo šlovės alėjoje. O jo vardu Italijoje yra netgi pavadintas paplūdimys.
Regos negalia nesutrukdė į muzikos pasaulio olimpą užkopti ir kitam aklam dainininkui – amerikiečiui Stevie Wonderiui (67 m.). Vienas labiausiai sėkmės lydimų ir populiariausių XX amžiaus muzikantų, dainininkas, dainų kūrėjas ir multiinstrumentalistas apako vos gimęs.
Nedideliame Mičigano valstijos mieste gimęs Stevie, kurio tikrasis vardas Stevlandas Hardaway Morrisas, buvo trečias iš šešių Calvino Judkinso ir dainų rašytojos Lulos Mae Hardaway atžalų.
Gimęs šešiomis savaitėmis pirma laiko naujagimis kurį laiką praleido inkubatoriuje ir netrukus apako dėl neišnešiotų naujagimių retinopatijos.
Nuo mažų dienų Stevie buvo laikomas vaiku, turinčiu neįtikėtinų gabumų. Jis greitai išmoko groti pianinu, armonikėle ir būgnais.
Pirmąjį savo hitą aklasis genijus sukūrė, kai jam tebuvo trylika metų. Nuo to laiko jo dainos – populiariausiųjų sąrašuose iki šiol. Jo teigiamą įtaką savo kūrybai pripažįsta šimtai pasaulio muzikantų.
Devynių vaikų su penkiomis moterimis susilaukęs Stevie Wonderis – vienas garsiausių ir tituluočiausių visų laikų muzikantų. Jis yra laimėjęs 22 „Grammy“ apdovanojimus ir sukūręs daugiau nei 30 hitų. Jauniausiai Stevie Wonderio dukteriai Niai dabar tik pustrečių metų. Muzikos legenda buvo paskelbusi, kad mažylės motiną Tomeeką Bracy (42 m.) ves birželio mėnesį, tačiau dėl Jamaikoje planuotų vestuvių pasaulio žiniasklaida tyli. Beje, vyriausia muzikos legendos atžala – duktė Aisha yra tik vienais metais jaunesnė už trečiąją tėvo žmoną.
Dar vienas garsus aklas dainininkas, turėjęs milžiniškos įtakos muzikiniam pasauliui, dabar jau anapilin iškeliavęs Ray Charlesas. Prieš trylika metų miręs 74-erių amerikietis kompozitorius, pianistas, dainų kūrėjas ir dainininkas iki šiol laikomas vienu geriausių visų laikų dainininkų.
Susirgęs glaukoma Ray nuo ketverių metų pradėjo akti, o sulaukęs septynerių metų jau buvo visiškai praradęs regėjimą. Muzikantų vadintas genijumi, o draugų ir bičiulių mielai šaukiamas „broliu Ray“ R.Charlesas vienas pirmųjų šeštajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje pradėjo maišyti ritmenbliuzo, gospelo, bliuzo ritmus ir tapo soulo muzikos atlikėju.
Vėliau jo dainose atsirado ir pop- bei kantri muzikos derinių. Žinomiausi R.Charleso hitai: „Hit The Road Jack“, „I got a Woman“, „What’d I say“. Per savo ilgą karjerą R.Charlesas išleido 55 studijinius albumus, 7 gyvo garso albumus ir 127 singlus.
Parengė Ernesta Vinevičiūtė