Be žmonos ir vaikų motinos, bet su gausėjančiu mažylių būriu – tokios Kalėdos laukia daugiavaikio tėvo ir jo atžalų. Du jų jau turi savo vaikų, trečioji laukiasi mažylio. Prie stalo klegės trys Vido anūkai.
Nedidukėje troboje prie didelio šventinio stalo sės septyniolika asmenų. Vos per 300 eurų šventėms skyrusi šeima neabejoja – namus aplankys skanios ir smagios Kalėdos. Bus ir silkės, ir dovanų.
Su tėvu sodyboje netoli Okainių kaimo (Kėdainių r.) gyvena šeši vaikai – pirmokas Tautvydas (7 m.), ketvirtokė Deimantė (10 m.), šeštokė Renata (12 m.), septintokė Reda (13 m.), aštuntokė Irena (15 m.) ir dešimtokė Jolita (16 m.).
Savo šeimas jau sukūrė ir atskirai gyvena 24-erių Vida, 23-ejų Airida, ir 20-metis Regimantas. Pas Airidą gyvena ir 18-metė sesuo Dovilė.
Šeši jaunesnieji su tėvu glaudžiasi Vido gimtajame name. Vyras jame užaugo su tėvais, seserimi ir broliu. Dabar viename jo gale įsikūrusios penkios mergaitės, kitame – tėvas ir sūnus.
Vyresnės sesės jaunesniais vaikais rūpinasi tarsi mamos. Ypač vaikai džiaugiasi, kai juos aplanko Airida.
Mamą prisimins malda
Dabar didžiausia vyro svajonė – kad vaikai būtų laimingi. Artėjant Kalėdoms jam svarbu kiekvieną apdovanoti.
„Vaikų norus patenkinti pavyks. Prašo telefonų, lėlės, mašinos“, – pasakojo tėvas. Nors vaikai jau žino, kad Kalėdų senelis yra pramanas, bet vis dar nori nežinoti, kaip dovanos atsidurs po eglute.
Sėsdami prie Kūčių stalo, vaikai kaip kasmet prisimins ir mamą, sukalbėdami už ją maldą.
Prie šventinio stalo šiemet susės keliolika žmonių. Atvažiuos atskirai gyvenantys Vido vaikai, žentai ir marti. Su jais į namus suklegės ir trys mažamečiai V.Kilijono anūkai.
Maisto gausiam žmonių būriui vyras pirko – pats gaminti nesiryžtų. Perka jis ir tradicinį Kūčių patiekalą – silkę.
Naminiai bus kūčiukai ir įprasti iš ūkio gaunami produktai. Kalėdų rytą šeima mėgausis namie gamintomis dešromis, vyniotiniais, kumpiais, lašiniais, pieno produktais, pačių išsikepta višta.
Nuolat padeda žmonės
Šventėms vyras sako išleidęs per 300 eurų. Įprastai šeimos mėnesio biudžetas – 664 eurai.
„Taupomės. Ir žmonės padeda. Viena moteris iš Kauno rajono atidavė šaldiklį, drabužiukų vaikams, patalynę. Judam į priekį“, – juokėsi santūrus ūkininkas. Įmonės prieš Kalėdas pradžiugino vaikus dovanomis. Vaikai su mokykla Panevėžyje aplankė Kalėdų Senelį.
Šeima turi tris skalbimo mašinas – visas padovanojo žmonės. „Kai viena suges, kitą naudosime“, – aiškino mergaitės.
Žemės ūkio bendrovė padeda ūkininkui apdirbti žemę. „Seniūnijoje mus gerbia. Jei kokios bėdos, iš karto padeda. Nevadina asocialia šeima“, – sakė V.Kilijonas.
Atostogos nusibodo
Vyras iki žmonos ligos dirbo traktoristu-mechanizatoriumi. Jis ilgisi darbo.
„Atostogos nusibodo. Kai Tautvydui sueis 18, galėsiu eiti į darbą, bet dar 10 metų reikės laukti“, – aiškino daugiavaikis tėvas.
Kartais užeina, kaip jis sako, „silpnybė“, bet tada vėl apsisprendžia, kad pirmiau už visus jo norus yra pareiga užauginti vaikus.
Vėžys surijo per metus
Sunkiausi buvo pirmieji metai po žmonos mirties. Vaikai dažnai sapnuodavo motiną. Nors sapnai būdavo gražūs, jie primindavo, kad mamos nebėra.
Moteriai nustatė antros stadijos gimdos kaklelio vėžį. Metus laiko ji kovojo su liga, vyras slaugė ją namuose, kas savaitę veždavo į chemoterapiją.
Prieš ketverius metus, būdama 35-erių, Irena užgeso. Mažiausiam sūnui tebuvo dveji. „Ji mirė ant mano rankų“, – prisiminė vyras. Šie momentai iki šiol sugraudina ir jį, ir dukras. Po motinos mirties vaikai daug kalbėdavo apie ją. „Pasakiau, kad mama iš dangaus į jus žiūri, stebi, kaip jūs ką darot“, – sakė Vidas.
Bėgant laikui motinos netektį vaikai primiršta. Vis dėlto užsiminus dukroms apie motiną, jų akyse ima kauptis ašaros.
Norėjo daug vaikų
Irenos tėvų šeimoje augo aštuoni vaikai, todėl ir ji norėjo didelės šeimos. Vidas tam neprieštaravo.
Pora susituokė, kai žmonai buvo 16 metų, vyrui – 21-eri. Netrukus gimė jų pirmagimė.
Jie susipažino, nes gyveno gretimuose kaimuose. Iš kariuomenės grįžęs Vidas noriai važiuodavo padėti Irenos tėvams, kad susitiktų ją.
„Malkos, šienas – visi ūkio darbai būdavo padaryti“, – juokėsi Vidas.
Kai žmonės sakydavo, kad per jauną žmoną išsirinko, jis nekreipdavo dėmesio. Irenos tėvai neprieštaravo jų draugystei. Santuokoje pora išgyveno 18 metų.
Kaip tėvai, taip ir sūnus Regimantas šeimą sukūrė su 16-mete mergina. Pora jau turi dukrą. Su tėvu augančios seserys daug vaikų nenorėtų – daugumai užtektų dviejų.
Galėsi vesti, kai užaugsim
Mergaitės nenorėtų, kad tėtis parsivestų į namus pamotę. „Mums geriau vieniems, – sako vaikai. – Vieną mamą turėjom, kitos nebereikia.“
Po BTV projekto „Išgyvenk, jei gali“, kai jų tėtį trumpam pakeitė daugkartinė Lietuvos aerobikos čempionė Joana Bartaškienė, vaikai juokavo, kad norėtų tokios mamos. Bet tai tebuvo juokas.
„Kai užaugsim, galėsi vesti, ką norėsi, o dabar – ne, – dukrų priesako laikosi tėvas ir prisipažįsta: – Kad ir nėra kandidačių. Visos tokios laisvai naudojamos.“
Svarbiausi – vaikai ir ūkis
Šeima kasdien keliasi 6 val. ryte. Tėvas išleidžia vaikus į mokyklą, o pats eina rūpintis ūkiu.
Jo dėmesio laukia pulkelis ančių, du paršiukai, karvė, telyčia ir arklys. Neseniai ūkininkas augino ir kiaulę, bet prieš šventes ją papjovė.
Popiet tėvas eina daryti valgyti, netrukus iš mokyklos grįžta vaikai. Tada Vidas su jais kimba į namų darbus. Ir vėl vaikšto apie ūkį, šeria gyvulius. Daugiavaikio tėvo diena baigiasi puse vienuolikos.
„Apsipratau su tiek vaikų. Mergaitės labai padeda – ir tvarkytis, ir maistą gaminti“, – sakė V.Kilijonas.
Didžiausias šeimos noras – kad namuose būtų vandens. Vandens gręžinį jiems pažadėjo ekonomistė Aušra Maldeikienė. Taip pat jie svajoja apie mikrobangų krosnelę. V.Kilijonas norėtų išsilaikyti automobilio teises, nes dabar iš namų gali išvažiuoti tik pavežant žentui.
Norintys padėti daugiavaikei šeimai gali susisiekti su redakcija: sigita.puryte@lrytas.lt.