Iš patyčių gniaužtų dukrą ištraukė sumanus mamos sprendimas

2015 m. kovo 13 d. 10:00
Sigita Purytė
Klaipėdietei anglų kalbos mokytojai Eglei Ruokei 26-eri. Mokyklą ji baigė prieš aštuonerius metus. Penkta klasė apskritai atrodo toli praeityje. Vis dėlto vieną dalyką iš tų metų mergina iki šiol prisimena. Tai – patyčios ir gudrus mamos būdas padėti dukrai su jomis dorotis.
Daugiau nuotraukų (1)
Patyčios prasidėjo mergaitei perėjus į kitą mokyklą.
Berniukams naujoje klasėje užkliūdavo naujokės išvaizda. Du priekiniai Eglės dantys buvo atsikišę. Šeimos finansinė padėtis buvo sunki, todėl mergaitė rengdavosi nemadingais, pusseserių išaugtais rūbais. Ir jie tapdavo pašaipų priežastimi.
„Tėvai labai stengėsi, kad mums netrūktų būtiniausių daiktų. Jiems buvo svarbu sutaupyti mano dantų plokštelei, kuri labai pagerino išvaizdą ir sumažino patyčias“, – pasakojo mergina.
Vaikai tyčiodavosi ir dėl to, kad Eglė labai gerai mokėsi, buvo tylesnė už kitus, niekuomet nesiginčydavo ir neprieštaraudavo.
„Iki šiol atsimenu, kaip su klasės draugais sutarėme aplankyti buvusią auklėtoją. Atėjau sutartu laiku, bet nieko iš klasės draugų nebuvo. Jie man pasakė kitą laiką, o patys nuėjo pas auklėtoją anksčiau. Negalėjau patikėti, kad taip mane išdavė. Ką blogo aš jiems padariau?“ – skausmą prisiminė E.Ruokė.
Dažnai Eglė grįžusi iš mokyklos verkdavo. Mama matydavo, kaip dukrai sunku. „Mudvi daug kalbėdavomės, bet tai nepadėjo. Man norėjosi, kad kas nors iš klasės draugų atsistotų ir pasakytų: „baikit“, bet taip neįvykdavo“, – pasakojo anglų kalbos mokytoja.
Nekreipė dėmesio į išvaizdą
Artėjant vasarai mama pasiūlė Eglei po pamokų lankyti meno mokyklą. „Dar viena mokykla, kurioje iš manęs tyčiosis“, – pagalvojo mergaitė ir mėgino perkalbėti mamą.
Tačiau ji, pati būdama dailininkė, suprato, kad Eglei būtina rasti bendraminčių, žmonių, kuriems ji patiktų, kurių būtų priimta.
Šeštoje klasėje mamos verčiama Eglė po pamokų pradėjo vaikščioti į dailės mokyklą.
Mamos taktika pasiteisino. Kiek kitokia dukros išvaizda niekam nerūpėjo. Svarbesni tapo jos gabumai, draugiškumas. Mergina rado vyresnių draugų, kurie mielai su ja bendravo, dėstytojas Audrius Danilevičius padėjo jai lavinti jos talentus.
„Per kelerius metus viskas apvirto aukštyn kojomis. Iš tylios mergaitės tapau aktyviste. Pradėjau nebekreipti dėmesio į klasės draugų patyčias“, – pasakojo E.Ruokė.
Devintoje klasėje ji jautėsi kur kas tvirčiau. Pašaipos nebeskaudino taip, kaip anksčiau.
Pagyromis patikėjo ne iš karto
Nei mokydamasi, nei baigusi mokyklą ji nesiryžo su klasės draugais kalbėti apie patyčias. „Jie turbūt patys nesuvokė, ką darė. Dabar suprantu, kad daugelis tų, kurie iš manęs tyčiojosi, turėjo problemų šeimose. Gal tai buvo būdas kažką įveikti, pasijusti aukštesniam už kitus?“ – svarstė klaipėdietė.
Baigus mokyklą Eglei kilo sunkumų bendrauti su vaikinais. „Jis dabar iš manęs juoksis“, – kaskart baiminosi mergina.
Tačiau universitete viskas keitėsi į gerąją pusę. Eglė ėmė džiaugtis savimi. „Kokia tu graži. Koks tu geras žmogus“, – pasipylė komplimentai iš merginų ir vaikinų. Pirmakursė net nežinojo, kaip reaguoti.
Panašiai nutiko ir su būsimu Eglės vyru. „Pasirodžiau jam labai įdomi ir graži. Jis pastebėjo mane, kai buvau pirmame kurse. Tada ir užkalbino. Prireikė laiko, kol patikėjau jo pagyrimais“, – prisimena E.Ruokė.
Pora susituokė prieš ketverius metus. Eglė laukiasi vaikelio, gegužę turėtų gimdyti.
Tyčiojasi ir iš gražuolių
Savo vaiką nuo patyčių ji saugos panašiai kaip jos mama – leis į menų gimnaziją. „Kai kalbame su vyru, į kurią mokyklą norėtume leisti vaiką, į galvą ateina tik meno gimnazija, kurioje dirbu. Paprastoje mokykloje reikia įrodinėti, kas esi, meno mokykloje vaikai labiau priima vieni kitus“, – įsitikinusi būsima mama.
Mokytoja anglų kalbą dėsto 5–10 klasių mokiniams. Jei pastebi, kad klasėje tyčiojamasi, užkerta tam kelią. „Kartą kalbėjomės su merginomis apie patyčias. Paklausiau, kurios yra jas patyrusios. 6 iš 11 pakėlė rankas. O visos dailios! Iš penkių merginų tyčiojosi ankstesnėse mokyklose“, – pasakojo E.Ruokė.
Klaipėdietės įsitikinimu, suaugusiesiems svarbu neignoruoti patyčių, o jas pastebėjus iš karto apie tai kabėti su vaikais.
„Mano atveju mokytojai manydavo, kad viskas praeis savaime. Bet tai nepraeina. Nereikia patyčių ignoruoti ir likti apatiškiems“, – tikino moteris.
Tėvams, kurių vaikai kenčia užgaules, ji patarė ieškoti erdvės, kur jų vaikai galėtų atsiskleisti ir sustiprėti kaip asmenybės. „Padėkite vaikui rasti veiklą, kurioje jie atrastų save ir savo vertę“, – patarė patyčias išgyvenusi ir joms nepasidavusi moteris.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.