Didžiausias pasaulyje ledkalnis vėl pajudėjo: mokslininkai pateikė prognozes

2024 m. gruodžio 18 d. 13:37
Lrytas.lt
Didžiausias pasaulyje ledkalnis, pavadintas A23a, vėl pajudėjo. Pastaruosius kelis mėnesius jis buvo įstrigęs ir sukosi toje pačioje vietoje, o dabar jis vėl dreifuoja Pietų vandenyne.
Daugiau nuotraukų (3)
A23a ledkalnio judėjimas akylai stebimas nuo pat 1986 m., kai atskilo nuo Filchnerio–Ronne’s šelfinio ledyno. Rugpjūtį atlikti matavimai rodo, kad jo dydis siekia 3672 kvadratinius kilometrus. Tai reiškia, kad jis didesnis už JAV Rod Ailendo valstiją, kurioje gyvena virš milijono žmonių.
Daugiau nei 30 metų ledkalnis laikėsi įsikibęs ant Vedelio jūros dugno, tačiau kai jis susitraukė, nuo jo atsiplėšė. Tada ledkalnį nunešė vandenyno srovės ir jis vėl įstrigo.
Dabar, kai ledkalnis išsivadavo, mokslininkai tikisi, kad jis toliau dreifuos vandenyno srovėmis šiltesnio vandens ir atokios Pietų Džordžijos salos link, kur greičiausiai suskils ir galiausiai ištirps.
Nuo 1980-ųjų A23a kelis kartus užėmė „didžiausio dabartinio ledkalnio“ titulą, kartais jį aplenkdavo didesni, bet trumpiau gyvenantys ledkalniai, įskaitant 2017 m. pasirodžiusį A68 ir 2021 m. A76.
Mokslininkai teigė, kad nors šis ledkalnis greičiausiai atsiskyrė dėl natūralaus ledo šelfo augimo ciklo ir neprisidės prie jūros lygio kilimo, klimato kaita lemia nerimą keliančius pokyčius šiame didžiuliame izoliuotame žemyne, o tai gali turėti pražūtingų pasekmių pasauliniam jūros lygio kilimui.
Per visą ledkalnio kelionę mokslininkai tyrinėjo jo eroziją ir būdus, kuriais jūros ledas gali daryti įtaką pasaulinio vandenyno anglies ir maistinių medžiagų ciklams.
„Žinome, kad šie milžiniški ledkalniai gali aprūpinti maistinėmis medžiagomis vandenis, pro kuriuos jie praplaukia, ir taip sukurti klestinčias ekosistemas kituose mažiau produktyviuose regionuose“, – teigė biogeochemikė Laura Taylor, kuri rinko mėginius iš vandens aplink ledkalnį.
„Nežinome, kokią įtaką šiam procesui gali turėti konkretūs ledkalniai, jų mastas ir kilmė. Ėmėme vandenyno paviršinių vandenų mėginius, esančius už ledkalnio maršruto, prie pat jo ir prieš jį. Jie turėtų padėti mums nustatyti, kokia gyvybė galėjo susiformuoti aplink A23a ir kokią įtaką ji daro anglies dioksido kiekiui vandenyne ir jo pusiausvyrai su atmosfera“, – pridūrė tyrėja.
Parengta pagal CNN inf. 
ledkalnisledynaspietų vandenynas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.