Lietuvos saugumui pavojų keliantys balionai – ekspertų akimis: tokie aplink Kauną krenta kasdien

2024 m. spalio 2 d. 18:57
Lrytas.lt
Pastaruoju metu vis dažniau pasirodo pranešimai apie kontrabandininkų siunčiamus krovinius, kuriems skraidinti pasitelkiami meteorologiniai balionai, dar vadinami pūslėmis.
Daugiau nuotraukų (2)
Antradienio naktį balionas su prikabinta juoda dėže, kurioje, kaip spėjama, buvo kontrabandinės cigaretės, nusileido Alytaus Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono poligono teritorijoje, o dar vienas balionas, nukritęs Vilniaus oro uosto teritorijoje, šeštadienį ant kojų sukėlė „Aro“ pareigūnus. Balionus su kontrabanda trečiadienį perėmė ir Šalčininkų r. dirbę Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Komunikacijos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vyriausiasis specialistas, meteorologas Gytis Valaika rašė, kad šie balionai naudojami kasdien visame pasaulyje, tačiau visai ne tam, kam juos naudoja kontrabandininkai.
„Jų visai nesunkiai galima įsigyti internete vos už keliasdešimt eurų. Nežiūrint to, meteorologiniai balionai kasdien visame pasaulyje naudojami atmosferos sąlygų skirtinguose aukščiuose nustatymui bei įvairiems moksliniams tyrimams.
Lietuvoje meteorologiniai balionai reguliariai, kiekvieną naktį (00:00 UTC laiku), leidžiami ir iš Kauno meteorologijos stoties. Na, o vandeniliu užpildytas meteorologinis balionas iškelia pritvirtintą nedidelę baltą dėžutę – radiozondą, kuris sveria panašiai tiek kiek išmanusis telefonas). Šiuo prietaisu iki apatinio stratosferos sluoksnio (vidutiniškai iki 30 km aukščio, kur dėl išretėjusios atmosferos balionas labai išsipučia ir galiausiai sprogsta) atliekami meteorologiniai matavimai“, – aiškino specialistas.
Anot jo, radiozondai, kildami į stratosferą, matuoja atmosferos slėgį, oro temperatūrą, rasos taško temperatūrą, santykinę drėgmę, vėjo greitį ir kryptį.
„Atmosferos radiozondavimas labai svarbus norint sužinoti kokios sąlygos yra aukštai atmosferoje. Be reguliariai atliekamo radiozondavimo ir lėktuvų perduodančių svarbią meteorologinę informaciją orų prognozės būtų mažiau tikslios.
Lietuvoje atmosferos radiozondavimas atliekamas 1 kartą per parą. Nesunku paskaičiuoti, kad per metus paleidžiamos 365 tokios baltos dėžutės. Daugelis jų nukrenta iki 100–150 km atstumu aplink Kauną. Nemažą dalį jų surenka radiozondų ieškotojai, kuriems tai yra kaip netipinė pramoga – savotiškas geolokacinis žaidimas“, – pridūrė specialistas.
Jis taip pat pabrėžė, kad visi radiozondai ženklinami specialiu lipduku, o suradus tokį prietaisą reikėtų jį saugiai išmesti arba neatlygintinai perduoti meteorologams. Kaune – į Kauno meteorologijos stotį, Vilniuje – į Lietuvos hidrometeorologijos tarnybą.
Įspėja apie grėsmę saugumui
Šeštadienį Vilniaus oro uoste nukritus kontrabandą iš Baltarusijos gabenusiam meteorologiniam balionui, VSAT vadas Rustamas Liubajevas sakė, jog tokių sienos pažeidimų pastebima jau nuo balandžio mėnesio.
Pasak jo, per rugsėjį fiksuota 250 atvejų, kai kontrabanda gabenama minėtais balionais. Visgi, pabrėžia VSAT vadas, pasieniečiai neturi įgaliojimų ir reikiamos ginkluotės tokių objektų naikinimui.
Paaiškėjus, kad šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos pateko šimtai kontrabandą gabenančių meteorologinių oro balionų, ieškoti šios problemos sprendimo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK) planuoja ir opozicijos atstovai.
„Manau, kad išaugus šių objektų (į Lietuvą patekusių meteorologinių oro balionų – ELTA) skaičiui, būtų prasminga į komitetą pasikviesti atsakingas institucijas ir pasikalbėti apie potencialias rizikas, galinčias kilti nacionalinio saugumo prasme, jeigu tie objektai būtų naudojami nebūtinai kontrabandai“, – Eltai sakė NSGK priklausanti socialdemokratė Dovilė Šakalienė.
Posėdžio ribose, pasak jos, apie sprendimo būdus reikėtų diskutuoti ir su civilinės aviacijos institucijomis bei Vidaus reikalų ministerijos (VRM) struktūromis. „Bendraujant su kolegomis iš kitų institucijų, NSGK formate būtų gerai konstruktyviai išsiaiškinti, pasišnekėti“, – pažymėjo ji.
Lietuvos visuomenei rengiama didžiausia konferencija ir paroda „Saugumo kodas“ – ekspertų atsakymai, mokymai ir prognozės. Apie fizinį, kibernetinį, ekonominį ir psichologinį saugumą – aiškiai bei suprantamai. Paskubėkite pasiimti savo bilietą, kadangi vietų skaičius ribotas. Visą programą ir registraciją galite rasti šiame puslapyje Saugumo kodas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.