Ugniagesiai portalui lrytas.lt sakė sulaukę ne vieno pranešimo dėl galimo gaisro, o AAA šeštadienį sunerimusius informavo, kad dūmai ir nemalonus kvapas Lietuvą pasiekė iš Baltarusijos. Kaimyninėje šalyje dega miškai ir durpynai, tačiau prie taršos prisideda ir vietiniai šaltiniai (transportas, pakeltoji tarša).
Užterštumas kietosiomis dalelėmis KD10, pranešė AAA, sekmadienį daugelyje miestų išlieka aukštas.
„10 val. oro kokybės tyrimų duomenimis, aukščiausios teršalo koncentracijos fiksuojamos Klaipėdoje, Kaune, Šiauliuose, Mažeikiuose, Naujojoje Akmenėje, Kėdainiuose ir Jonavoje (valandos vertės svyruoja nuo 51 iki 73 mikrog/m3).
Vilniuje, Panevėžyje oro kokybė šiandien jau kiek geresnė, KD10 koncentracijos mažėja, tačiau degėsių kvapas dar gali būti jaučiamas“, – sekmadienio rytą informavo AAA.
Sinoptikai taip pat žada, kad jau antradienio naktį šalį vietomis palaistys lietus, kuris turėtų dar kiek sumažinti taršą.
Naktį Vilniuje buvo laistomos gatvės
Sekmadienį Vilniuje vyksta maratonas. Kadangi fizinė veikla kieme nerekomenduojama, organizatoriai paskelbė ėmęsi papildomų priemonių siekdami užtikrinti saugumą.
„Mieli „Rimi“ Vilniaus maratono dalyviai, suprantame jūsų rūpestį dėl oro užterštumo. Užtikrinti saugumui, imamės papildomų priemonių. Jau šią naktį, taip pat, kaip ir rytojaus dieną, prieš startus, trasoje bus laistomos gatvės, kad sumažintume kietųjų dalelių, ypač PM10, pakilimą nuo sausų paviršių.
Papildomos rekomendacijos: Gerkite daugiau vandens, nes tarša didina dehidratacijos riziką. Bėgdami mažinkite intensyvumą ir stebėkite savijautą. NKVC rekomenduoja rizikos grupėms riboti laiką lauke, uždaryti langus ir dažniau valyti patalpas“, – pranešė organizatoriai.
Kietųjų dalelių poveikis žmonių sveikatai
Kietosios dalelės (KD) – ore esančių dalelių ir skysčio lašelių mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairių komponentų – rūgščių, sulfatų, nitratų, organinių junginių, metalų, dirvožemio dalelių, dulkių, suodžių ir kt. KD gali būti ir biologinių komponentų: alergenų, mikroorganizmų, praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
Didesnės dalelės (KD10) paprastai paveikia individo viršutinius kvėpavimo takus, nukeliauja iki bronchų, sukelia kosulį ir čiaudulį. Asmenys, sergantys astma ir kitomis kvėpavimo sistemos ligomis bei kraujotakos sistemos ligomis, senyvo amžiaus žmonės, kūdikiai, vaikai, nėščiosios priskiriami gyventojų rizikos (jautriai) grupei, kurią labiausiai veikia padidėjęs aplinkos oro užterštumas, todėl turėtų labiau saugotis.
Rekomendacijos padidėjusio oro užterštumo sąlygomis
Riboti rekomenduojama ne tik buvimą gryname ore. Vengti patariama ir namų vėdinimo, drėgnu būdu derėtų dažniau valyti paviršius.
Rizikos grupei priklausantiems asmenims patariame lauke būti toliau nuo matomų taršos šaltinių (judrių gatvių, rūkstančių kaminų, vietų, kuriose jaučiamas specifinis kvapas), jeigu tai neįmanoma, geriau likti namuose ir stebėti sveikatą.
Sportuojantiems lauke siūlome pasirinkti vietas, esančias toliau nuo taršos šaltinių, o trukmę koreguoti pagal savijautą.
Dėl darbo ar kitų priežasčių ilgą laiką būnantiems užterštose vietose siūlome dėvėti kvėpavimo takų apsaugos priemones (atsižvelgiant į jų techniniuose reikalavimuose nurodytą buvimo užterštoje aplinkoje trukmę).
Rekomenduojama naudotis viešuoju transportu. Soduose, priemiesčiuose nekurkite laužų, nedeginkite atliekų.