Buvimo lauke reikėtų vengti – padidėjusi oro tarša fiksuojama visoje Lietuvoje: pranešė, kada situacija turėtų pagerėti

2024 m. balandžio 2 d. 10:33
Lrytas.lt
Aplinkos apsaugos agentūra praneša, kad pastarosiomis dienomis fiksuojamas padidėjęs oro užterštumas kietosiomis dalelėmis KD10. Padidėjusi tarša fiksuojama nuo kovo 31 d., o ją lėmė oro teršalų pernašos iš pietų (dulkių, atneštų iš Sacharos dykumos).
Daugiau nuotraukų (4)
Kovo 31 d. KD10 paros ribinė vertė 1–1,3 karto viršyta Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Jonavoje, o balandžio 1 d. – 1,5–2,7 karto visose oro kokybės tyrimų stotyse.
Šįryt oro kokybė išlieka prasta visoje Lietuvoje – ne tik miestuose, bet ir kaimo vietovėse fiksuojamos aukštos ir labai aukštos KD10 koncentracijos.
Remiantis meteo.lt informacija, šiandien vėjo kryptis keisis iš pietų į vakarų. Užterštą oro masę išstums gaivesnis oras iš vakarų, todėl tikėtina, kad oro kokybė šalyje pagerės antroje dienos pusėje.
Kaip apsisaugoti?
Kietosios dalelės – tai ore esančių dalelių ir skysčio lašelių mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairių komponentų – rūgščių, sulfatų, nitratų, organinių junginių, metalų, dirvožemio dalelių, dulkių, suodžių, biologinių komponentų (alergenų, mikroorganizmų).
Didesnės kietosios dalelės (KD10) paprastai paveikia viršutinius kvėpavimo takus, nukeliauja iki bronchų, dažniausiai sukelia kosulį ir čiaudulį, o smulkiosios (KD2,5) patenka į plaučius, kraują ir gali paveikti ne tik kvėpavimo, bet ir kraujotakos sistemos organus, pabloginti vidaus organų funkciją, apsunkinti lėtinių ligų eigą.
Oro taršai ypač jautrūs yra kūdikiai, vaikai, nėščiosios, pagyvenę asmenys, asmenys, sergantys astma ir kitomis kvėpavimo sistemos bei kraujotakos sistemos ligomis. Šie asmenys priskiriami rizikos grupei ir turėtų labiau saugotis.
„Esant aukštam oro užterštumui, kai vidutinė 24 val. kietųjų dalelių KD10 koncentracija viršija žmonių sveikatos apsaugai nustatytą ribinę vertę (50 µg/m³), gyventojai (ypač jautrios grupės: ligoniai, senyvo amžiaus žmonės ir vaikai) turėtų apriboti fizinę veiklą lauke, kartais to reikėtų atsisakyti visai, kol oro kokybė nepagerės. Taip, respiratoriai ar kaukės apsaugotų ir padėtų įkvėpti mažiau kietųjų dalelių“, – sako S.Pajarskienė.
oro taršaSacharadulkės
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.