Pirmosiomis 2024 m. dienomis potvynis jau yra nuslūgęs, tačiau praėjusį trečiadienį Dunojaus vandens lygis siekė net 6,93 m. Tai aukščiausias užfiksuotas vandens lygis nuo 2013 m. Tą kartą po gausių liūčių vandens lygis pasiekė 8,91 m.
Nors šių metų Dunojaus potvyniai Budapešte didelės žalos nepadarė, ekspertai įspėjo, kad dėl klimato kaitos ankstyvieji potvyniai gali dažnėti.
„Jei pažvelgsime plačiau, pamatysime, kad nors žiemą iškritusių kritulių kiekis didėja, kylant temperatūrai jis vis rečiau iškrenta sniego pavidalu, be to, sniegas gali anksčiau ištirpti.
Galime daryti prielaidą, kad ateityje dėl sniego tirpsmo kylantys potvyniai, kurie anksčiau kildavo pavasarį, gali kilti anksčiau, galbūt žiemos mėnesiais“, – sakė klimato tyrėja Anna Kis, dirbanti klimato projekte „1,5 laipsnio“.
Vandentvarkos tarnyba teigė, kad paskutinį kartą per gruodžio mėnesį Dunojaus lygis viršijo 6 metrus 1987 m., tačiau tada jis neužtvindė pylimo kelių.
„Dunojaus intakuose iškrito daug kritulių, o dėl švelnių, bet drėgnų orų ištirpo sniegas, todėl potvynis atėjo anksčiau“, – sakė A.Kis ir pridūrė, kad neatmetama galimybė, jog pavasarį vėl kils potvynis.
Budapešto gyventojai saulei leidžiantis vaikščiojo palei upę ir gėrėjosi retu vaizdu, kaip bangos skalauja krantinę po parlamento pastatu.
„Prisimenu didelius potvynius, bet ne gruodį. Gruodžio mėnesį Dunojus užšaldavo“, – sakė Budapešte gyvenantis Miklosas.
Parengta pagal „Reuters“ inf.