Magiškas reginys Lietuvos danguje: sužibo Šiaurės pašvaistė

2022 m. rugpjūčio 18 d. 14:02
Lrytas.lt
Ketvirtadienio naktis nustebino nuostabiais vaizdiniais – sušvito Šiaurės pašvaistė. Įspūdingą vaizdą Lietuvos danguje pavyko įamžinti portalo lrytas.lt fotografui Vladui Ščiavinskui.
Daugiau nuotraukų (9)
Etnoastronomas bei fizikas Jonas Vaiškūnas sako, kad pats reiškinys nėra retas, tačiau Lietuvoje jis pastebimas labai retai.
„Pats reiškinys nėra retas. Saulė iššauna įelektrintų dalelių spindulių srautą Žemės kryptimi ir jis atlekia per tris paras. Žemė turi skydą, kurio mes nematome – magnetinį lauką. Jis apsaugo Žemę nuo kosminių dalelių ir nukreipia jas į šalį. Tas dalelių srautas sudrebina magnetinį lauką ir magnetinė aplinka būna nestabili. Tai vadinama magnetine audra.
Galima įsivaizduoti, kad į Žemę lekia nuo Saulės įelektrintos dalelės, atsitrenkia į skydą, kuris saugo Žemę. Kai į jį pataiko dalelės, jis pradeda svyruoti. Tie svyravimai ir vadinami geomagnetine audra“, – portalui lrytas.lt pasakojo J.Vaiškūnas.
Pasak jo, Lietuvoje galima matyti tik dideles geomagnetines audras, tačiau Šiaurėje esančių šalių gyventojams tokie vaizdiniai įprasti.
Šis reiškinys gali trukti kelias valandas ar kartotis visą savaitę, tačiau šį kartą reginį praleidusiems teks luktelti ilgėliau – artimiausiu metu Šiaurės pašvaistės greičiausiai nebeišvysime.
„Laukas rimsta ir grįžta į normą. Prognozuojama, kad šis dalykas nurims. Šią naktį gali būti dar suaktyvėjimas, bet pagal prognozes artimiausiomis dienomis Šiaurės pašvaisčių matyti nebeturėtumėme. Jei dar šiandien įvyktų žybsnis, nukreiptas į Žemę, galėtumėme tikėtis pamatyti pašvaistę 21 dieną. Kosminės stotys leidžia gana tiksliai tą prognozuoti“, – aiškino fizikas.
Jis taip pat priminė, kad norintys šį reginį išvysti turėtų būti kantrūs – neužtenka tik žvilgtelėti į dangų. Ryškūs pašvaistės paūmėjimai Lietuvoje būna labai trumpalaikiai. Kartais, sako J.Vaiškūnas, per tris valandas stebėjimo įspūdingu reginiu pavyksta pasidžiaugti vos kelias minutes.
Reikėtų nepamiršti ir to, kad tokios audros gali turėti ir poveikį sveikatai.
„Tai veikia biologinę gyvybę Žemėje, nes kiekvienas organizmas turi savo lauką ir magnetizmą. Dažnai didelis dėmesys būna šiems įvykiams, nes žmonės turi susirūpinti sveikatos reiklaias. Be to, tai veikia ne tik sveikatą, bet ir elektronikos darbą, radijo bangas ir t.t.“, – priminė specialistas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.