Gintarų rinkimas baigėsi ligoninėje: Tomo sūnus jį supainiojo su itin pavojinga medžiaga

2022 m. rugpjūčio 11 d. 18:59
Lrytas.lt
Atostogos pajūryje gali stipriai apkarsti, o tą patyrė ir vilnietis Tomas. Į gintarus panašius akmenukus paplūdimyje rinkęs Tomo sūnus patyrė didelius nudegimus. Pasirodo, kad kišenėje atsidūrė visai ne gintaras, o pavojingas baltasis fosforas. 
Daugiau nuotraukų (4)
„Šiandien ligoninėje pamačiau savo vaiko perrišamas žaizdas ir supratau, kad turiu perspėti ir kitus. Būkite atsargūs rinkdami gintariukus Baltijos pajūryje! Mano sūnus įsidėjo gabaliuką į marškinių kišenę, o ten, pasirodo, buvo baltasis fosforas.
Sušilęs jis užsiliepsnoja ir dega apie 1000 laipsnių temperatūra, beveik neįmanoma užgesinti. Per keletą sekundžių apdegė krūtinė, rankos. Rezultate – savaitė ligoninėje, perrišimai su narkoze, dar šiandien praėjus 2-iems savaitėms kraujuoja žaizdos. Saugokite vaikučius pajūryje, patikrinkite, ką jie randa, neleiskite dėtis į kišenes, nes fosforo neįmanoma atskirti nuo gintaro“, – pasidalijo Tomas.
„Klaipėdos ligoninės daktaras sakė, kad atvyksta vaikų su nudegimais kasmet. Blogai, kad nėra įspėjimų pajūryje apie fosforo grėsmę“, – pridūrė vyras.
Aplinkos apsaugos agentūra primena, kad Baltijos jūros dugne po II-ojo pasaulinio karo nugulė milžiniški cheminės amunicijos kiekiai, kurių sudėtyje esančios nuodingos medžiagos kelia pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai. Viena pavojingiausių jūroje palaidotų cheminių medžiagų – baltasis fosforas.
Šie nedideli gintarą primenantys fosforo gabalėliai yra užsideganti cheminė medžiaga, dažnai po audrų išmetama į Baltijos jūros pakrantes. Į jūrą baltasis fosforas pateko kuomet po II-ojo pasaulinio karo cheminiai ginklai (aviacinės bombos, artileriniai sviediniai, minos, dūminės granatos ir kt.) buvo kraunami į medines dėžes, metalinius konteinerius ir išmetami per laivo bortą ar skandinami su visu laivu, taip atsikratant nereikalingos amunicijos.
Viena iš cheminio ginklo kapinyno vietų Baltijos jūroje – 70 jūrmylių į vakarus nuo Lietuvos krantų nutolęs Gotlando įdaubos rajonas.
Baltasis fosforas yra pavojingas, kadangi dėl sąlyčio su oru jis pradeda rūkti, savaime užsidega ir gali įkaisti net iki 1000 laipsnių. Todėl reikėtų vengti jį liesti, nes taip galima stipriai nusideginti. Nusideginus, žaizda pasidengia rudos spalvos plutele ir gyja labai lėtai (iki 2–3 mėn.). O fosforui patekus į organizmo vidų galima smarkiai apsinuodyti: jaučiamas galvos skausmas, svaigimas, pykinimas, vėmimas, skausmas kepenyse.
Baltasis fosforas vizualiai labai panašus į įprastą gintarą ir nors skiriasi šių medžiagų tankis, tačiau atpažinti pavojingą cheminę medžiagą sudėtinga. Tad nusprendę rinkti gintarus, laikykitės visų įmanomų atsargumo priemonių: mūvėkite pirštines, nedėkite surinktų akmenukų į kišenes ir leiskite surinktiems gintarams gerai išdžiūti atviroje erdvėje.
Jei radinys staiga pradėtų kaisti ar net degti – reaguokite greitai. Cheminės medžiagos pažeistą vietą kuo skubiau gausiai vėsinkite vandeniu ir kreipkitės į medikus. O jei įtariate, jog aptikote būtent į baltąjį fosforą panašią medžiagą, nemeskite radinio bet kur į šalį, o apie jį praneškite Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnybai telefonu (8 5) 273 2995.
Gintaraspajūrys^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.